BESKID ŻYWIECKI: PTTK na Hali Rysianka - PTTK Markowe Szczawiny

Dodano 12 sierpnia 2014 przez rysowanie
BESKID ŻYWIECKI: PTTK na Hali Rysianka - PTTK Markowe Szczawiny
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

47386
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 29,7 km
  • Przewyższenie: 522,15 m
  • Suma podejść: 1 385,83 m
  • Suma zejść: 1 459,69 m
  • Data: 2 sierpnia 2014
  • Lokalizacja: Korbielów
285996
Hala Rysianka
Wielka polana w Beskidzie Żywieckim, położona na wschodnich i południowo-wschodnich zboczach Rysianki. Jej nazwa, podobnie jak nazwa szczytu, pochodzą od rysia. Polana rozciąga się na wysokości od ok. 1150 do 1260 m n.p.m., a więc jeszcze w zakresie wysokości zajmowanych w Beskidach Zachodnich przez regiel górny. Z tego powodu nie jest halą w sensie naturalnego piętra roślinnego w górach, a nazwa nawiązuje jedynie do funkcjonującego tu dawniej gospodarstwa pasterskiego. Hala Rysianka jest jedną z najbardziej widokowych hal w Beskidach. Panorama z niej obejmuje m.in. Pilsko, Babią Górę, a przy dobrej pogodzie również Tatry i Małą Fatrę.
285997
widok2
285998
widok3
348949
Trzy Kopce 1216 m
Szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego pomiędzy Rysianką a Palenicą. Dawniej nazwa Trzy Kopce dotyczyła sąsiedniego szczytu, na którym spotykały się (i nadal tak jest) granice trzech miejscowości: Czarne, Skalite i Czadeczanka, a nazwa szczytu pochodzi od trzech kopców, jakie usypano na granicy tych miejscowości. Od Rysianki oddziela go nie mająca nazwy przełęcz, która ma jednak duże znaczenie topograficzne, oddziela bowiem Grupę Lipowskiego Wierchu i Romanki, do której należy Rysianka, od Grupy Pilska, do której należą Trzy Kopce. Trzy Kopce są całkowicie zalesione. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody "Pod Rysianką"
348951
Palenica 1343 m
Szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego pomiędzy Trzema Kopcami| (1216 m) a Przełęczą Cudzichową (ok. 1300 m) oddzielającą Palenicę od Munczolika zwanego też Sypurzeniem(1356 m). Palenica jest jednym z 10 najwyższych szczytów w całych polskich Beskidach.
348952
Munczolik 1356 m
Szczyt w Grupie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego pomiędzy Kopcem (1391 m) a Przełęczą Cudzichową (ok. 1300 m) oddzielającą go od Palenicy (1343 m). Munczolik jest niemal całkowicie zalesiony. Jedynie dolną część jego polskich, północno-zachodnich stoków nad Przełęczą Cudziechową zajmuje Hala Cudzichowa. Górne partie szczytu porasta górnoreglowy las świerkowy, szlak turystyczny prowadzi tutaj graniczną przecinką. Zachodnie stoki po polskiej stronie są strome i kamieniste.
348953
Hala Cebulowa
Pasterska hala na północnym grzbiecie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Położona jest na wysokości około 1280-1308 m n.p.m.n. u północno-zachodnich podnóży wypiętrzenia Kopiec. Dołem przylega do Hali Mizowej, górą podchodzi pod graniczny polsko-słowacki grzbiet. Ma na niej źródła Cebulowy Potok będący największym dopływem Sopotni Wielkiej. Nazwa hali pochodzi od masowego występowania na niej czosnku syberyjskiego. Hala Cebulowa jest miejscem występowania kilku rzadkich w Polsce gatunków roślin: niebielistka trwała, czosnek syberyjski i pełnik alpejski, które tworzą tutaj wyjątkowe w skali Polski zbiorowisko. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin stwierdzono także występowanie wierzbownicy zwieszonej.
349559
Hala Miziowa ok. 1270 m
Nazwa "hala" związana jest z prowadzoną tu kiedyś intensywną gospodarką pasterską (szałaśnictwem) i nie ma nic wspólnego z halą rozumianą jako piętro roślinne w górach. W 1930 teren ten należał do 30 właścicieli z Korbielowa. Jednym z nich był Mizia i od jego nazwiska pochodzi nazwa polany. Większa część polany pokrywa rozległe spłaszczenie stokowe, powstałe w przeszłości w wyniku depozycji materiału dużego osuwiska. Powyżej znajduje się rozległa, płytka nisza osuwiskowa. Na obszarze Hali Miziowej znajduje się wał osuwiskowy – miejsce akumulacji materiału skalnego. Dawniej formy te uważano za polodowcowe, obecnie jednak przyjmuje się, że to typowe osuwisko, przemodelowane w plejstocenie przez pola firnowe lub wieloletnie płaty śniegu. Z rzadkich w Polsce roślin występuje tojad morawski. Wspomniane osuwisko zaburzyło pierwotne stosunki wodne w tej części stoku Pilska, tworząc szeroką, bezodpływową misę. Na skutek tego w obrębie polany powstało duże torfowisko wysokie o długości ok. 100 m i miąższości przekraczającej 3 m oraz dwa mniejsze. Torfowiska te charakteryzują się interesującą roślinnością, wśród której spotkamy czosnek niedźwiedzi, tojad mocny, niebielistkę trwałą.
349571
Schronisko PTTK na Hali Miziowej 1330 m
Schronisko posiada 90 miejsc noclegowych 1-, 2-, 3-, 4-, 5- i wieloosobowych, a także apartamenty. Do dyspozycji turystów są również: restauracja i jadalnia, bar szybkiej obsługi, sala konferencyjna na 65 osób.
W pobliżu znajduje się także dyżurka GOPR oraz wyciągi narciarskie.
349576
Rezerwat przyrody Pilsko
Rezerwat Pilsko obejmuje fragment górnoreglowego boru świerkowego w podszczytowych partiach północnych stoków na wysokości 1280-1370 m. Rośnie tu 200-letni starodrzew, ugałęziony niemal do ziemi, wiele świerków przekroczyło 350 lat, ponad 30 m wysokości i 70 cm średnicy pnia w pierśnicy. Występuje na tym terenie 65 gatunków roślin naczyniowych i 26 gatunków mszaków.
Rezerwat chroni również górnoreglowy bór świerkowy, ale także zarośla kosodrzewiny, liczne płaty zbiorowisk murawowo-krzewinkowych z rzadkimi chronionymi gatunkami fauny i flory.
Rezerwat zajmuje większość szczytowej części masywu Pilska po polskiej stronie. Sięga do wysokości 1534 m n.p.m.
349577
Student (Zimna) 935 m
349578
Beskid Krzyżowski (Szelust) 923 m
Położony jest na głównym grzbiecie karpackim, nad miejscowością Krzyżówki, do której opadają jego północno-wschodnie stoki. Przez szczyt przebiega granica polsko-słowacka. Od słowackiej, południowo-zachodniej strony stoki są całkowicie, aż do podnóży zalesione i opadają do doliny Polhoranki. Zalesiony jest również wierzchołek i górna część stoków od polskiej strony, dolną część polskich stoków zajmują pola i zabudowania miejscowości Krzyżówki.
349581
Jaworzyna 1047 m
Południowo-wschodnie, całkowicie zalesione stoki Jaworzyny opadają do słowackiej doliny rzeki Polhoranka (Półgórzanka). Natomiast na polską stronę od Jaworzyny odbiegają dwa grzbiety oddzielone doliną potoku Przyborowiec. Jest to północno-zachodni grzbiet Cudzikówki i grzbiet zachodni, niżej rozgałęziający się na dalsze dwa grzbiety (Przyborowca i Wierchu Jabłonki). Obecnie również po polskiej stronie partie grzbietowe Jaworzyny są zalesione, na dawniejszych jednak mapach zaznaczone są tutaj duże polany i pola uprawne, obecnie już w większości zarosłe lasem
349582
Baza namiotowa Głuchaczki
Studencka baza namiotowa pod szczytem Mędralowej na Głównym Szlaku Beskidzkim. Baza oferuje 40 miejsc noclegowych w warunkach turystycznych w 10-osobowych namiotach, 20 miejsc na nocleg w namiotach własnych, prysznic (woda ogrzewana tylko przez kolektor słoneczny), bezpłatny wrzątek lub herbatę, kuchnię turystyczną.
Baza prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Katowicach i czynna jest tylko w sezonie letnim (lipiec-sierpień). Znajduje się w pobliżu Babiej Góry i Pilska i stanowi idealną bazę wypadową na oba te szczyty, jak i wiele innych.
349583
Jałowcowy Garb 1017 m
Niewybitne, zalesione wzniesienie w Beskidzie Żywieckim, położone pomiędzy Przełęczą Jałowiecką Północną i Południową, na granicy polsko–słowackiej. Część szczytowa stanowi szerokie wypłaszczenie.
349589
Hala Czarnego
Nazwa pochodzi od nazwiska Czarny, który był jednym z baców gospodarzących na tej hali. Według góralskich podań na tej hali kiedyś zbójnicy ugotowali bacę w żentycy.
Niegdyś hala była rozległa, rozciągał się z niej szeroki widok na Zawoję, Pasmo Policy i Pasmo Jałowieckie. Po zaprzestaniu wypasu hala w znacznym już stopniu zarosła świerkowym lasem i obecnie widoki są coraz bardziej ograniczone. Hala znajduje się w obrębie Babiogórskiego Parku Narodowego, jednak pozostaje własnością prywatną, stąd też park nie prowadzi jej odkrzaczania, sfinansował natomiast montaż tablicy informacyjnej z opisem hali. Na hali występują m.in.: kokorycz pusta, krokusy, pięciornik złoty, bliźniczka psia trawka oraz duże kępy szczawiu alpejskiego. Ten ostatni gatunek jest tutaj pochodzenia antropogenicznego – rozrósł się w przenawożonych odchodami owiec miejscach, gdzie dawniej znajdowały się koszary. Obecnie na hali zachodzi proces sukcesji wtórnej – ponownego zarastania hali roślinnością pierwotną
349591
Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach 1180 m
Jest to dwukondygacyjny budynek murowany z cegły, a od zewnątrz wykończony kamieniem. Posiada 12 kolektorów słonecznych. Dysponuje 40 miejscami noclegowymi, posiada jadalnię kuchnię turystyczną, suszarnię odzieży i przystosowany jest do obsługi osób niepełnosprawnych. Obok schroniska znajduje się dyżurka GOPR do której w 2011 roku przeniesiono siedzibę Muzeum Turystyki Górskiej, mieszczącego się do tej pory w niewielkim budynku przy schronisku.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

Mapa Zawoja, Babia Góra
Zawoja, Babia Góra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie.  Babia Góra (1'725 m...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.