Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa

Dodano 25 listopada 2010 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1527
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.7
 • Dystans: 9,1 km
 • Przewyższenie: 100,46 m
 • Suma podejść: 110,56 m
 • Suma zejść: 185,05 m
 • Data: 6 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Płótowa
2562
Błękitne zwierciadło – jezioro lobeliowe Płoczyca
Płoczyca jest niewielkim (6,9 ha), dość głębokim (10,5 m) bezodpływowym jeziorem ze stromo opadającym dnem i zmiennym poziomem wód. Zmienność poziomów wód przyczynia się do rozwoju roślinności torfowiskowej, zobaczymy tu więc mchy torfowce, rosiczkę okrągłolistną, rosiczkę pośrednią. Atrakcją jest widłaczek torfowy, bardzo rzadko spotykany na tych terenach. Wzdłuż linii brzegowej oprócz roślinności torfowiskowej występują tutaj również niskie szuwary, w których dominują sity, turzyce i ponikło błotne. Roślinność podwodna jest bardzo zróżnicowana w zależności od głębokości. W najpłytszej wodzie (do 1,5 m) rośnie lobelia i brzeżyca, głębiej poryblin, a najgłębiej (do 9 m) mszaki, głównie zdrojek wodny. W Płoczycy rosną również dwie inne rośliny typowe dla tego rodzaju jezior: brzeżyca jednokwiatowa i poryblin jeziorny. Woda w jeziorze jest dobrze natleniona, lekko kwaśna (pH 5,7) i zawiera niewiele rozpuszczonych soli. Płoczyca jest zatem jeziorem jałowym, czyli oligotroficznym. Mała ilość zawiesiny organicznej oraz glonów sprawia, że jej woda jest wyjątkowo przejrzysta i ma szmaragdowe zabarwienie.
2563
Opuszczona osada
Stoimy na polanie, na której jeszcze w latach 70. XX w. znajdowały się gospodarstwa, staw i pola uprawne (zostały one już zalesione i porośnięte przez młodniki sosnowe). W centrum polany rośnie okazały świerk o pniu osobliwie zniekształconym u podstawy, wielka jabłoń, dwa klony i lipa. Na skraju polany zobaczymy liczne drzewa i krzewy owocowe. Obok rosną krzewy ozdobne, takie jak lilak zwyczajny, powszechnie znany jako bez, a także śnieguliczka biała. Miejsce to ma szczególny urok w maju, kiedy stare drzewa owocowe toną w kwiatach. Z kolei latem i jesienią można skosztować ich owoców. Z dawnych zabudowań pozostały jedynie resztki fundamentów, kamiennych podmurówek, które najłatwiej znaleźć kierując się w stronę lilaka i śnieguliczki.
2564
Leśne archiwum – torfowiska kotłowe
Przystanek usytuowany jest na mineralnym wzniesieniu, które dzieli torfowisko na dwie części. Torfowiska są zazwyczaj niewielkie (zwykle kilkuhektarowe) i znajdują się w bezodpływowych, często stromych i głębokich zagłębieniach. Czerpią wodę głównie z opadów lub spływów powierzchniowych z otaczających zboczy. Torfowiska zasilane wyłącznie przez wody opadowe określa się jako wysokie. Jest to królestwo mchów torfowców. Na mszarach rośnie wiele gatunków tych roślin, tworzących charakterystyczne barwne plamy: zielone, żółto-brązowe, brązowe i czerwonawe. Razem z kwitnącymi roślinami kwiatowymi, torfowce tworzą jedyny w swoim rodzaju widok. Późną wiosną jest tu biało od kwitnących wełnianek znanych na Kaszubach pod nazwą „białe błoto”, jesienią zaś fioletowo od wrzosów. Na płaskich dywanach torfowców i u podstawy niewielkich wyniesień można się natknąć na owadożerne rosiczki. Niewielkie wyniesienia zajmuje przede wszystkim wełnianka pochwowa. Od strony mineralnego podłoża rosną niskie wierzby: szara i uszata. W niewielkim zbiorniku wodnym zobaczymy grzybienie białe, rdestnice pływające oraz owadożerne pływacze.
2565
Góra Siemierzycka
Przystanek, a zarazem punkt widokowy, znajduje się na niewielkiej polanie na samym szczycie Góry Siemierzyckiej. Wyniesienie to jest usytuowane na południowym skraju wielkiego wału czołowomorenowego. Na południe od Rekowa teren obniża się i spłaszcza, przechodząc z wolna w rozległą i piaszczystą równinę sandrową, opanowaną współcześnie przez bory sosnowe. Na północ od Rekowa, w stronę Bytowa, teren jest pagórkowaty, a gleby gliniaste, ciężkie i zajęte przez lasy liściaste i mieszane. Góra Siemierzycka (256 m n.p.m.) to najwyższe wyniesienie na Pojezierzu Bytowskim i druga co do wysokości kulminacja wzgórz morenowych na Pomorzu, po Wzgórzach Szymbarskich z Wierzycą na Pojezierzu Kaszubskim. Obecnie stoi tu nowa wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękną panoramę tej krainy.
2566
Rekowskie lasy
Zobaczymy tu las typowy dla czołowomorenowych obszarów Pomorza. Podstawowym gatunkiem drzewa w takim lesie jest buk. Spora warstwa liści bukowych, która zalega na podłożu rozkłada się bardzo powoli. Dodatkowo niekorzystne warunki świetlne w czasie sezonu wegetacyjnego hamują rozwój roślin kwiatowych i zarodnikowych. Taki wariant buczyny wykształca się na ubogich glebach gliniastych i nazywany jest kwaśną buczyną. (O wiele bujniejsze runo jest w tzw. żyznej buczynie). Jeszcze do niedawna w okolicach Rekowa dominowały buczyny, a także dąbrowy z niewielką domieszką buka i sosny (tzw. buczybrowy). Obecnie, co nie trudno zauważyć podczas wędrówki, najwięcej jest tu drzewostanów sosnowych. Jest to efekt prowadzonej w przeszłości gospodarki leśnej.
Wybierając tę trasę, wejdziemy na najwyższe na Pojezierzu Bytowskim wyniesienie morenowe, oglądając po drodze jezioro lobeliowe, torfowisko kotłowe, lasy i miejsce po dawnej osadzie. Jest to ścieżka typowo przyrodniczo-turystyczna. Dla osób mających kłopoty z poruszaniem się przygotowano specjalny, skrócony wariant trasy, obejmujący dwa pierwsze przystanki. Ścieżka, oznakowana kolorem zielonym, znajduje się w obrębie europejskiej sieci Natura 2000 – jako potencjalny specjalny obszar ochrony siedlisk pn. „Lasy Rekowskie”.Dojazd do ścieżki

Do Rekowa można dotrzeć z Bytowa, jadąc ok. 12 km na południe szosą Bytów – Chojnice. W centrum Rekowa należy odbić w prawo, w kierunku Jeziora Wiejskiego, by zacząć wędrówkę od odwiedzenia punktu informacji turystycznej. Następnie kierujemy się w stronę remizy.
Trasę poleca
UM Bytów

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Wasza ocena: 2.6 (10 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
rafaldojlido
22 października 2022 rafaldojlido napisał:
Jedna z najlepszych ścieżek jakie do tej pory przeszedłem. Bardzo urozmaicona i dobrze oznaczona. Oby takich więcej.
boulinek11
18 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
Jeszcze raz fajna trasa, fajny pomysl
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.