2020-11-25 Krakowskie Kopce

Dodano 25 listopada 2020 przez aplikację Android
2020-11-25 Krakowskie Kopce
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

194795
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.9
 • Dystans: 68,4 km
 • Czas trwania: 5 h 55 min
 • Średnia prędkość: 11,56 km/h
 • Przewyższenie: 253,36 m
 • Suma podejść: 3 107,67 m
 • Suma zejść: 3 078,18 m
 • Data: 25 listopada 2020
 • Lokalizacja:
1105239
kościół pw. Najświętszego Salwatora w Krakowie - Zwierzyńcu
Początki kościoła nie zostały ostatecznie wyjaśnione. Tradycja głosi, że kościół miał powstać na miejscu pogańskiej świątyni, a kazania tutaj miał głosić jeszcze św. Wojciech.
Przyjmuje się jednak, że obecny budynek kościoła wzniesiono pod koniec XII lub na początku XIII w. Jest to romańska, kamienno-ceglana, jednonawowa budowla, która pomimo zniszczeń w XVI i XVII w. przetrwała do obecnych czasów. We wnętrzu świątyni znajdują się sklepienia krzyżowe i kolebkowe, a w ścianach bocznych prezbiterium częściowo rekonstruowane biforia. Na szczególną uwagę zasługują: XVII-wieczny barokowy ołtarz, murowana ambona oraz współczesny ołtarz, który nawiązuje do stylu romańskiego.
1105240
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki to jeden z czterech kopców znajdujących się na terenie Krakowa, wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki — wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Dziś kopiec stanowi ulubione miejsce spacerów Krakowian, a z jego wierzchołka rozciąga się przepiękny widok na miasto i okolice.
Znajduje się on na szczycie Wzgórza św. Bronisławy, w zachodniej części Krakowa. Pomysł usypania kopca pojawił się już kilka lat po śmierci generała i prace nad wznoszeniem obiektu trwały trzy lata, a uczestniczyli w nich nie tylko Krakowianie, ale także Polacy mieszkający na terenie innych zaborów oraz obcokrajowcy. Wewnątrz kopca umieszczono ziemię z najważniejszych pól bitewnych, w których brał udział Kościuszko, w tym z Racławic i Maciejowic. Kopiec został odsłonięty 25 października 1823 r., miał 34,1 m wysokości i 8,5 m średnicy u wierzchołka i 80 m przy podstawie.
1105241
Kopiec Piłsudskiego w Krakowie
Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) — największy z istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec.
Wymiary

wysokość: ok. 35 m (393,6 m n.p.m.)
średnica podstawy: 111 m
objętość: 130 tysięcy m2
wysokość wzniesienia Sowiniec, na którym stoi: 358 m n.p.m.
1105242
klasztor oo. kamedułów na Bielanach
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego
W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane. Najpierw wybudowano 20 domków zakonnych, a cztery lata później, w 1609 roku, nuncjusz papieski Franciszek Simoneta poświęcił miejsce przeznaczone na budowę świątyni. Kameduli osiedlili się tu już w kolejnym roku. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1105243
Willa Baszta oraz Zamek w Przegorzałach
Na skraju lasu Wolskiego, nad doliną Wisły znajdują się tuż obok siebie dwa, oryginalne pod względem architektonicznym obiekty. Pierwszy z nich to „Willa Baszta”, zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”, drugi to monumentalny „Zamek”. Powstały w różnym czasie, różne też było ich przeznaczenie.
Basztę wybudował znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budynek został ukończony w latach 1928-1929. W 1940 roku rodzina Szyszko-Bohusza została zmuszona do opuszczenia willi w Przegorzałach, do której wprowadził się jeden z wyższych urzędników GG, szef dystryktu krakowskiego Otto Wächter. W 1942 r. willę przejął Hans Frank, w tym samym roku Niemcy rozpoczęli w pobliżu baszty budowę luksusowego ośrodka wypoczynkowego, zwanego Schloß Wartenberg, przeznaczonego dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim. Budowy nie zdołano jednak ukończyć przed zajęciem Krakowa przez Armię Czerwoną.
Obecnie Zamek jest siedzibą dwóch instytucji Uniwersytetu Jagiellońskiego: Instytutu Europeistyki i Centrum Badań Holocaustu. Na parterze budynku znajduje się Restauracja i Kawiarnia U ZIYADA.
1105244
Kopiec JP II w Krakowie
Kopiec Jana Pawła II to najmłodszy i najmniejszy z krakowskich kopców, usypany na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach przy ul. ks. Stefana Pawlickiego. Kopiec ma 7 m wysokości (bez krzyża). U wejścia znajduje się granitowa tablica z Herbem Papieskim i informacją iż kopiec jest pamiątką VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Sypany byt w dniach 31 maja — 10 czerwca 1997 roku. Kopiec jest repliką Kopca Kościuszki w Olkuszu.
1105245
Pałac Lasockich w Krakowie
Siedziba Lasockich powstała w wyniku przekształcenia w latach 80 i 90 XIX wieku dawnego folwarku Paulinów na Skałce – parterowej willi z piętrową częścią środkową oraz położonej ukośnie oficyny. Podczas przebudowy willę podwyższono o jedną kondygnację oraz połączono z oficyną parterowym pawilonem - galerią. Obok niej powstała trójkondygnacyjna wieża widokowa, zwieńczona krenelażem. Od frontu miejsce dawnego, drewnianego portyku zajął murowany portyk filarowy z tarasem na piętrze, a w elewacji ogrodowej dobudowano oszkloną werandę. Wszystkie elewacje otrzymały neorenesansowy wystrój.
1105246
Willa przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie
Zabytkowa willa przy ul. Powroźniczej 2 w Krakowie to przykład dawnej willowo-dworkowej zabudowy podmiejskiej wsi Dębniki, będącej dziś częścią Krakowa. Właścicielami dworku byli w latach 1910-1925 Kirchmayerowie, rodzina skoligacona z Janem Matejką. Od 1995 r. w budynku znajdowała się siedziba Podgórskiej Biblioteki Publicznej a od 2017 r. Biblioteka Główna Biblioteki Kraków.
Willa została wzniesiona w końcu XIX w. w stylu historyzującym z elementami neogotyku i secesji. Otoczoną ogrodem, parterową, murowaną posesję zbudowano na planie prostokąta. Częściowo podpiwniczona i przykryta dwuspadowym dachem willa ma charakter podmiejskiego dworku. Jego szczytowe ściany zdobią sterczyny, a część ogrodową – kamienny taras z tralkami.
1105247
Ratusz na Placu Wolnica w Krakowie - Kazimierzu
Rozpoczęcie prac nad kazimierskim ratuszem mieszczącym się na obecnym Placu Wolnica miało miejsce w 1414 roku. Początkowo, władze miały swoją siedzibę w budynku drewnianym. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany na potrzeby instytucji, które miały w nim swoje lokum, zyskiwał też stopniowo renesansowy wygląd, dodano attyki i wieżę.
Najbardziej wyniszczającym okresem dla kazimierskiego ratusza był wiek XVII, kiedy to ogromny pożar strawił znaczną część Kazimierza oraz miał miejsce potop szwedzki. Nie posłużyła mu także i wojna północna na początku wieku XVIII.
Ratusz popadał w ruinę, powstawały plany jego odbudowy, ale dopuszczono się defraudacji pieniędzy. Niezmienny stan ruiny trwał do połowy wieku XIX, w międzyczasie ratusz nawet został wystawiony na licytację. Sprzedaż nie doszła do jednak skutku, a budynek w 1823 roku przeznaczono na Szkołę Przemysłowo-Handlową. W drugiej połowie XIX wieku założona w nim została szkoła powszechna. W roku 1947, czyli tuż po wojnie w ratuszu zagościło Muzeum Etnograficzne, które obecne jest tam do dziś.
1105248
kościół pw. św. Benedykta na Wzgórzu Lasoty w Krakowie
Kościół św. Benedykta zawiera fragmenty murowanej rotundy (kościoła na planie kolistym). Odkryto też części murów innej budowli, bezpośrednio przylegającej do rotundy. Mogło to być palatium, czyli budynek-siedziba lokalnego władcy (księcia). Wzniesienie rotundy badacze datują na X - XI w., utożsamiając ją z początkami chrześcijaństwa w Krakowie. Rotunda została wykonana z łupanego piaskowca, łączonego spoiwem gipsowym, co charakteryzuje najstarsze polskie budowle. Technika wznoszenia rotundy nasunęła badaczom przypuszczenie, że ośrodek na Krzemionkach może być wcześniejszy od wawelskiego.
1105249
Kopiec Krakusa w Krakowie
Kopiec Krakusa, obok Kopca Wandy, jest jednym z dwóch prehistorycznych, monumentalnych kopców zachowanych w Krakowie. Jest największym i najokazalszym kopcem na ziemiach polskich.
Według legendy, kopiec został usypany na cześć legendarnego władcy, założyciela Krakowa, Krakusa (Kraka). Ma kształt ściętego stożka. Jego wysokość wynosil6 metrów, a średnica podstawy okolo60 metrów. Wierzchołek kopca znajduje się na wysokości 271 m n.p.m. Doskonale stąd prezentuje się panorama całego Krakowa. Widoczne są też sąsiednie kopce.
1105251
kaplica pw. Św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie
Na początku XX wieku na brzegu dawnego XVIII-wiecznego folwarku powstał wzniesiony z cegły reprezentacyjny budynek stajni koni cugowych. W 1911 roku budynek stajni zostaje przekształcony w kaplicę, która stała się w 1917 ośrodkiem pierwszej prokocimskiej parafii. W odremontowanej obecnie kaplicy, poświęconej św. Mikołajowi z Tolentino, nadal odprawiane są nabożeństwa.
1105252
Pałac Jerzmanowskich w Krakowie - Prokocimiu
Pałac zachowany jest w formie nadanej mu przez krakowskiego architekta Karola Knausa w końcu XIX wieku, podczas przebudowy dawnej siedziby Wodzickich. Jest on budowlą piętrową, murowaną i tynkowaną, o urozmaiconej bryle. Założony na planie prostokąta z masywnym ryzalitem narożnym, nakrytym kopułą. Wejście do pałacu zaakcentowane jest trójosiowym ryzalitem, zwieńczonym neobarokowym, falistym szczytem.
Elementem dekoracyjnym wejścia jest żeliwne zadaszenie o łagodnych formach secesyjnych. Od strony ogrodu zwraca uwagę otoczona ozdobną balustradą weranda ze wspartym na sześciu kolumnach tarasem na piętrze. Dekoracja elewacji pałacu szczególnie bogata jest na obu ryzalitach.
Obecnie w pałacu mieści się dom zakonny augustianów
1105253
Wieża wodociągowa przu Pałacu Jerzmanowskich w Krakowie
W pobliżu pałacu znajduje się zbudowana z cegły, wybudowana w 1900 r. ośmioboczna wieża wodociągowa o interesującej formie i bogatym detalu architektonicznym służąca m.in. do zasilania fontann w parku.
1105254
dwór Czeczów w Krakowie - Bieżanowie
Dwór w Bieżanowie powstał ok. roku 1820. Budynek utrzymany w charakterze klasycystycznej willi włoskiej, dwufrontowej, z ryzalitami, tarasami, loggiami i niewysoką wieżyczką w narożniku. Rozbudowanemu rzutowi towarzyszyło zróżnicowanie bryły budowli, przy jednoczesnej skromnej dekoracji architektonicznej. Główne wejście prowadził przez wgłębny portyk wsparty na czterech slupach zwieńczonych korynckimi kapitelami, zamknięty po obu stronach żeliwną, dekoracyjną balustradą. Wejście od strony ogrodu stanowi przeszklona loggia, poprzedzona wachlarzowymi schodami, nad którą umieszczono otwarty taras,
1105255
kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lasku Mogilskim w Krakowie
Kaplica została wybudowana w czynie społecznym w 1986 na miejscu poprzedniej. Nową, większa kaplica, zachowała proporcjonalnie kształty poprzedniej.
1105256
Willa Rogozińskich w Krakowie - Mogile
Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany dom wybudowany przez wiejskich nauczycieli Kazimierza Rogozińskiego i jego żonę Agnieszkę Biczównę. Ich potomkowie wybudowali w stylu eklektycznym istniejącą do dzisiaj willę oraz ok. 1890 r. założyli przed nią park. Obecnie opuszczona willa niszczeje.
1105258
Kopiec Wandy w Krakowie
Kopiec Wandy położony jest w pobliżu ujścia rzeki Dłubni do Wisły. Ma kształt ściętego stożka o wysokości około 14 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi okolo50 metrów. Wierzchołek wznosi się na wysokości 238 m n.p.m. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od mogiły Wandy. Prehistoryczne usypisko Kopiec Wandy wraz z Kopcem Krakusa tworzą parę najstarszych budowli na trenie dzisiejszego Krakowa. Oba zbliżone są do siebie wymiarami i kształtem. Należą do największych usypisk prehistorycznych na ziemiach polskich. Do dziś nie ustalono ostatecznie czasu powstania jak i przeznaczenia obu kopców. Współcześnie panuje przekonanie, że oba kopce powstały w VII wieku naszej ery, a więc w czasach osadnictwa słowiańskiego.
Prognozy zapowiadające ładną pogodę na następny dzień zachęciły do kolejnej wycieczki jednakże gdy rano spojrzałem na termometr straciłem ochotę na wycieczkę poza Kraków. Postanowiłem więc pojeździć po Krakowie. Zastanawiając się nad trasą wycieczki doszedłem do wniosku, że himalaiści mają swoją koronę ziemi więc i ja mogę zdobyć swoją koronę Krakowa czyli pięć kopców. Zacząłem od chyba najbardziej znanego kopca czyli Kopca Kościuszki znajdującego się na Wzgórzu św. Bronisławy skąd przez Sikornik udałem się w stronę drugiego na trasie kopca czyli Kopca Piłsudskiego. Kopiec Piłsudskiego jest najwyższym z krakowskich kopców i jak się łatwo domyślić, zdobycie go wiąże się z pokonaniem dość długiego i stromego podjazdu. Z Kopca Piłsudskiego a w zasadzie z Sowińca przez Bielany zjechałem do Doliny Wisły skąd ścieżką rowerową poprowadzoną grzbietem wałów przeciwpowodziowych udałem się do trzeciego na mojej trasie kopca czyli Kopca Jana Pawła II na Dębnikach. Jest to najmłodszy z krakowskich kopców bo usypany został w 1997 r. i najmniejszy. Podejrzewam, że wielu krakowian nawet nie wie, że taki kopiec istnieje a wpływ na to ma w dużej części fakt że znajduje się on na ogrodzonym terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców i jest słabo widoczny. Poza tym, nie ma co ukrywać, w przeciwieństwie do innych kopców, widok z Kopca JP II jest żaden. Po rzuceniu okiem przez ogrodzenie na ten kopiec, ruszyłem w kierunku następnego kopca na mojej trasie czyli Kopca Krakusa. Kopiec Krakusa jest chyba równie popularny jak Kopiec Kościuszki co prawdopodobnie związane jest z bliskością centrum miasta jak również dobrym dojazdem. Roztacza się ponadto z niego bardzo dobry widok na Kraków, niestety ograniczony przez smog. Z Kopca Krakusa udałem się w stronę ostatniego już na trasie wycieczki Kopca Wandy. Kopiec Wandy i Kopiec Kraka są najstarszymi w Krakowie kopcami na temat czasu ich powstanie oraz przeznaczenia są różne teorie. Po zaliczeniu Kopca Wandy pozostał już tylko powrót do domu, tym bardziej, że powoli zaczynał zapadać zmrok. Oczywiście poza wymienionymi na mojej trasie kopcami znajdowały się także inne obiekty. Z przyczyn oczywistych musiałem ograniczyć ich liczbę i na jedna się zdecydowałem bo ich jeszcze nie widziałem, na inne zdecydowałem się bo ich dawno nie widziałem a na inne padł wybór choćby po to żeby wypełnić pustkę pomiędzy dwoma odległymi obiektami. Szczególnie zależało mi na zobaczeniu willi Kirchmayerów przy ul. Powroźniczej i na Pałacu Jerzmanowskich. Do Willi Kirchamayerów mam chyba pecha bo drugi raz się do niej przymierzałem i drugi raz była zamknięta z powodu pandemii. A co do Pałacu Jerzmanowskich, to kiedy byłem tam ostatni raz, to również był niedostępny z powodu remontu otaczającego go parku. Teraz pałac był w pełnej krasie tym bardziej, że pozbawione liście drzewa zapewniały dobry widok. Nie ma wątpliwości, że pałac jak i inne obiekty na tle zieleni wyglądają dużo ładniej i weselej. Obecna pora roku ma jednak tą zaletę, że można zobaczyć miejsca, które w innych okresach z powodu liści są niewidoczne.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0