2020-08-25_Tarnowiec - Ryglice - Tarnowiec

Dodano 25 sierpnia 2020 przez aplikację Android
2020-08-25_Tarnowiec - Ryglice - Tarnowiec
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

186217
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 71,6 km
  • Czas trwania: 7 h 32 min
  • Średnia prędkość: 9,5 km/h
  • Przewyższenie: 267,41 m
  • Suma podejść: 2 546,78 m
  • Suma zejść: 2 558,38 m
  • Data: 25 sierpnia 2020
1054103
ruiny zamku Tarnowskich w Tarnowie
Zamek a właściwie ruiny zamku Tarnowskich położone są na Górze Św. Marcina, górującej ponad Tarnowem.
Zamek ma bogatą historię, powstał już w czasach średniowiecza, budowę zamku rozpoczął w 1329 roku Spycmir Leliwita. Zamek przechodził liczne walki i zmiany właścicieli. Najbardziej znanymi byli oczywiście Tarnowscy. Ostatecznie zamek został opuszczony w XVIII wieku i od tamtej pory popada w ruinę.
Kiedyś to było ogromne zamczysko, podzielone na cześć obronną i rezydencję, całość otoczona była głęboką fosą i posiadała most zwodzony. Niestety niewiele z tego zachowało się do dzisiejszych czasów.
1054104
kościół pw. św. Marcina w Zawadzie
Kościół parafialny św. Marcina w Zawadzie wznosi się na szczycie wzgórza i jest najstarszym kościołem w okolicy Tarnowa. Konstrukcja trwa od XV w., prawdopodobnie na miejscu pogańskiej gontyny. W XVII w. dobudowano mu wieżę a w XVIII soboty. Wewnątrz świątyni podziwiać można polichromię pochodzącą z XX w. - figuralną na stropach i ornamentalną na ścianach. Do najstarszych elementów wyposażenia należą cztery płaskorzeźby późnogotyckie na parapecie chóru. Cennym zabytkiem jest także późnogotycki krucyfiks z początku XVI w.
1054105
dwór w Radlnej
Dwór nawiązuje architektonicznie do włoskich willi renesansowych. Jest budynkiem parterowym, z dwoma ryzalitami od frontu, pomiędzy którymi umieszczono główne wejście. W naczółkach ryzalitów, nakrytych niskimi dachami dwuspadowymi, zachowały się herby dawnych właścicieli – Jastrzębiec i Leliwa.
Budynek powstał prawdopodobnie w latach 80. XIX wieku, gdy właścicielem folwarku w Radlnej był Józef Wykowski. Pod koniec XIX lub na początku XX wieku majątek został włączony do rozległych dóbr Sanguszków. W okresie międzywojennym Roman Sanguszko podarował dwór z parkiem należącemu do jezuitów Związkowi Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej w Krakowie, który do dzisiaj pozostaje jego właścicielem.
Po wojnie dawny zespół dworski miał wielu użytkowników, między innymi przez szereg lat mieściła się tu siedziba gospodarstwa rolnego KRP „Iglopol”. Obecnie jest opuszczony, bliski ruiny.
1054106
dwór w Zabłędzy
Dwór pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, przebudowany w początku XX wieku. Budynek murowany z cegły z użyciem kamienia, parterowy, częściowo podpiwniczony (część wschodnia). Założony na planie prostokąta, dwutraktowy z korytarzami międzytraktowymi.
1054107
dwór w Karwodrzy
Dwór o charakterze eklektycznym, wzniesiony ok. 1885 roku przez Karola Jana Berke. Murowany, piętrowy, podpiwniczony. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z dwoma ryzalitami na osiach fasady frontowej i ogrodowej. Kondygnacje wysokich piwnic i parteru wydzielone szerokimi, profilowanymi gzymsami.
W budynku dworskim mieści się Dom Pomocy Społecznej.
1054108
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie
Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z klasztorem redemptorystów w Tuchowie − wybudowany w latach 1665 - 1682 murowany barokowy kościół przyklasztorny (od 1951 roku parafialny) w Tuchowie, sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe diecezji tarnowskiej, od 2010 bazylika mniejsza. Obok kościoła znajdują się zabudowania klasztoru zgromadzenia redemptorystów, którzy opiekują się tym sanktuarium, wybudowane w końcu XIX wieku.
1054109
Kościół pw. św. Jakuba w Tuchowie
Późnobarokowy kościół został zbudowany w latach 1791–1794, na miejscu dwóch wcześniejszych świątyń o tym samym wezwaniu, pierwszej, drewnianej z 1458 roku i kolejnej, murowanej, pochodzącej z I. połowy XVII wieku. Obecny kościół powstał dzięki fundacji benedyktynów z opactwa w Tyńcu.
Kościół św. Jakuba jest trójnawową orientowaną bazyliką z zamkniętym półkoliście prezbiterium. Fasadę zachodnią wieńczy dwukondygnacyjna wieża nakryta baniastym hełmem.
1054110
Ratusz w Tuchowie
Zabytkowy klasycystyczny ratusz w Tuchowie został odbudowany w latach 1873–1874 z wykorzystaniem części fundamentów i ścian poprzedniej budowli. Jest to w całości murowana budowla piętrowa. Na planie w kształcie litery C. Mieści się pośrodku Rynku. Wewnątrz znajduje się siedziba burmistrza miasta i całego urzędu miejskiego i Gminy Tuchów.
1054111
dwór w Burzynie
Dwór z XIX wieku, przebudowany po 1960. Budynek murowany, parterowy, częściowo podpiwniczony (pod częścią zachodnią), posadowiony na wysokim, kamiennym cokole. Budynek założony na planie prostokąta, o dwutraktowym układzie wnętrz.
Od strony fasady frontowej wejście prowadzi przez szeroki portyk wgłębny, z czterema doryckimi kolumienkami, poprzedzony szerokimi schodami, ujętymi po bokach kamiennymi murkami. W elewacji zachodniej niewielki ganek z wejściem na klatkę schodową na poddasze, pod którą umieszczono zejście do piwnic. Dach czterospadowy.
1054112
dwór w Bistuszowej
Przyjmuje się, że dwór w Bistuszowej, powstał pod koniec XVII wieku, a w końcu XVIII wieku został rozbudowany. Barokowo-klasycystyczny, murowany, parterowy, założony na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, z gankiem kolumnowym od frontu. Nakryty dachem czterospadowym, łamanym tzw. „polskim”, krytym gontem. Otacza go niewielki park typu krajobrazowego, przekształcony w pierwszej połowie XIX wieku z wcześniejszego założenia ogrodowego.
1054113
dwór w Uniszowej
Dwór w Uniszowej jest budynkiem eklektycznym, bez wyraźnych cech stylowych, murowanym. Został wybudowany ok. 1880 roku dla rodziny Ząbeckich. Założony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony.
W budynku do niedawna mieściła się szkoła podstawowa.
1054114
pałac w Ryglicach
Zespół pałacowo-parkowy w Ryglicach powstał w połowie XVII wieku, potem został przekształcony w wieku XVIII, na początku XIX i w XX. Budynek pałacu o charakterze barokowym został wzniesiony w roku 1656. Jest budowlą murowaną z cegły, piętrową, w części podpiwniczoną. Założony na planie prostokąta z dobudowanym prostopadłym skrzydłem bocznym.
W budynku dworskim mieści się Liceum Ogólnokształcące.
1054116
spichlerz dworski w Ryglicach
Spichlerz podworski w Ryglicach datowany na rok 1757 jest najstarszym tego typu obiektem w regionie. Budynek spichlerza wpisywał się w zespół dworsko-parkowy, którego właścicielem w tamtych czasach był hrabia Walenty Ankwicz. Bryła budynku wykonana była z drewna, konstrukcji zrębowej, z murowaną ścianą szczytową od strony południowej, jednokondygnacyjna i niepodpiwniczona z niezagospodarowanym poddaszem.
1054117
kościół pw. św. Józefa w Pogórskiej Woli
W 1778 r. właściciele wsi - Józefina i Mikołaj Siedleccy zbudowali przy dworze drewnianą kaplicę p.w. św. Mikołaja. Kaplica ta od 1925 r. pełniła funkcję kościoła parafialnego. W 1932 r. kościół został przeniesiony w obecne miejsce. Przeniesienie świątyni wykorzystano do jej rozbudowy. W tym czasie nastąpiła również zmiana jego wezwania na kościół p.w. św. Józefa.
Obecnie jest to jednonawowy kościół konstrukcji zrębowej z wielobocznym zamkniętym prezbiterium oraz słupową wieżą z nadwieszoną izbicą i nakrytą hełmem zwieńczonym krzyżem. Na środku dwuspadowego dachu, którym nakryty jest kościół umieszczona została sygnaturka.
1054118
Kościół pw. św. Stanisława w Skrzyszowie
Kościół parafialny św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie wzniesiony został w 1517 r., a w XVIII w. powiększono nawę i dostawiono słupową wieżę z obiegającym izbicę balkonikiem – hurdycją. Pod koniec XVIII w. do nawy dobudowano dwie duże kaplice „żeńską” i „męską”, tworzące transept. Ściany i stropy świątyni pokrywa secesyjna polichromia z 1907 r. oraz pozostałości starszych polichromii: późnogotyckiej z ok. 1517 i rokokowej z 1777 r.
1054120
dwór w Skrzyszowie
Na terenie parku dworskiego z XIX w. o powierzchni 1,5 ha znajduje się drewniany parterowy dwór z I połowy XIX w. zbudowany przez rodzinę Sanguszków, w którym funkcjonuje przedszkole
1054121
Pałac Sanguszków w Tarnowie
Pałac Sanguszków to otoczona parkiem dawna rezydencja magnacka Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa, znajdująca się w tarnowskiej dzielnicy Gumniska. Obecnie to siedziba Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. Oprócz pałacu i parku do rejestru zabytków wpisano: oficynę, spichrz oraz dwa budynki administracyjne.
Pałac w obecnym kształcie to budowla zbudowana na planie litery C, posiada cechy architektury klasycystycznej z elementami eklektycznymi. Do zachodniego skrzydła pałacu przylega neogotycka kaplica, elewację po stronie południowo-zachodniej wykonano w stylu neorenesansowym. Dwupiętrowe skrzydło wschodnie i jednopiętrowe skrzydło zachodnie łączy jednopiętrowa węższa przewiązka z portykiem kolumnowym przed podjazdem od strony północnej. Cztery doryckie kolumny i dwa murowane słupy podpierają taras nad wejściem.
1054122
dwór przy ul. Konarskiego 15 w Tarnowie
Wybudowany na początku XIX wieku dworek przy ul. Konarskiego należy do nielicznych już tzw. dworków podmiejskich.
Dworek ma charakter klasycystyczny. Jest budowlą murowaną z cegły (pierwotnie drewnianą – ściany drewniane zachowane w narożniku południowo-wschodnim). Korpus główny budynku założony na planie prostokąta, parterowy, dwutraktowy. Od strony północnej nowsza przybudówka o układzie wnętrz amfiladowym.
Obecnie w dworku Nideckich mieści się tarnowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
1054123
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej "Na Terlikówce" w Tarnowie
Kościół Na Terlikówce w Tarnowie z lat 1563–89 zbudowany jest w tradycji gotyckiego budownictwa drewnianego, z barokową wieżą dobudowaną w 1837r. Malowniczości dodaje jej gontowe pokrycie ścian i dwukalenicowego dachu. Płaskie stropy wewnątrz pokrywa polichromia z XX w.
Sprzyjająca pogoda zachęciła do kolejnej wycieczki rowerowej i tym razem wziąłem pod uwagę okolice znajdujące się na południe od Tarnowa. Wycieczkę rozpocząłem od razu od największego na mojej trasie wzniesienia tj. Góry św. Marcina, na szczycie której znajduje się drewniany kościółek św. Marcina w Zawadzie. Zanim jednak dojechałem na szczyt, mniej więcej w połowie wzniesienia obejrzałem ruiny zamku Tarnowskich. Ruiny zbyt imponujące nie są natomiast widok na Tarnów i okolice jest wspaniały. Z Zawady zjechałem się do pobliskiej Radlnej, gdzie znajduje się dworek Sanguszków. Niestety stan dworku w Radlnej jest opłakany podobnie jak stan dworu w Zabłudzy, do którego dojechałem pokonując drugie pod względem wysokości wzniesienie na mojej trasie. Następny na mojej trasie był dwór w Karwodrzy jednakże spotkało mnie tam niepowodzenie. W dworze znajduje się Dom Pomocy Społecznej i w związku z panującą epidemią wstęp na cały teren DPS-u jest zabroniony. Nie zrażony tym niepowodzeniem ruszyłem do pobliskiego Tuchowa, gdzie rzuciłem okiem na sanktuarium (w remoncie), kościół przy rynku oraz ratusz. Następny na mojej trasie był dworek w Burzynie. Dworek, choć ogrodzony i nie udostępniany do zwiedzania, był bardzo dobrze wyeksponowany. Zupełnie inaczej przedstawiała się sprawa z kolejnym dworkiem na mojej trasie czyli Bistuszowej. Czytałem, że dwór ten jest udostępniany na różnego rodzaju imprezy tymczasem okazał się całkiem niedostępnym. Bramy prowadzące do zespołu dworskiego były na głucho zamknięte a widok skutecznie zasłaniały drzewa i krzewy. To niepowodzenie zostało mi wynagrodzone w Uniszowej, gdzie znajdował się kolejny dworek. W Uniszowskim dworku od lat 50 XX wieku funkcjonowała szkoła jednakże sądząc ze stanu budynku dawno już przestała pełnić tą funkcję i stoi opuszczony. Funkcję szkoły dalej natomiast pełni znajdujący się kilka kilometrów dalej w Ryglicach pałac Ankwiczów. Pałac jest zadbany, znajduje się w otoczeniu parku ze stawami a tuż obok, znajduje się najstarszy w Małopolsce drewniany spichlerz. Z Ryglic czekała mnie już droga powrotna w stronę Tarnowa. Ponieważ jednak, na najkrótszej trasie prowadzącej do Tarnowa nie było zbyt wielu interesujących mnie obiektów, postanowiłem trochę zboczyć i podjechać do Pogórskiej Woli. Zanim jednak dojechałem do tej Pogórskiej Woli musiałem pokonać długi, wielokilometrowy podjazd zaczynający się w Ryglicach a kończący się w Zalasowej. Z Pogórskiej Woli, klucząc trochę lokalnymi dróżkami dotarłem do ostatniej przed Tarnowem, interesującej mnie miejscowości czyli do Skrzyszowa, w którym znajduje się zabytkowy drewniany kościół oraz również drewniany dworek. Kościół niewątpliwie bardzo ładny jednak skutecznie zasłonięty przez drzewa a wszystkie bramy prowadzące na dziedziniec kościelny zamknięte. Natomiast do dworku, w którym funkcjonuje przedszkole, wbrew moim obawom był całkiem swobodny. No i na koniec przyszła kolej na ostatnią miejscowość na mojej trasie czyli na Tarnów. W Tarnowie na dobrą sprawę planowałem zobaczyć tylko Pałac Sanguszków albowiem na dokładniejsze zwiedzanie nie było już za wiele czasu. Obejrzałem więc znajdujący się w okazałym parku pałac, w którym funkcjonuje zespół szkół, po czym ruszyłem do Tarnowca, gdzie zakończyłem wycieczkę. Ogólnie wycieczka udana, trasa przebyta zgodnie z wcześniejszym planem. Pozostaje tylko niedosyt w związku brakiem możliwości zobaczenia dworków w Zbylitowskiej Górze, Bistuszowej i Karwodrzy. Większy niedosyt jest jednak w przypadku dworów w Radlnej i Zabłędzy bo podczas gdy te wcześniej wymienione funkcjonowanie raczej mają zapewnione, tak w przypadku tych dwóch podejrzewam, że ich koniec jest bliski i raczej nieunikniony.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.