15 sierpnia

Dodano 15 sierpnia 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

184708
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.3
  • Dystans: 49,5 km
  • Czas trwania: 6 h 45 min
  • Średnia prędkość: 7,33 km/h
  • Przewyższenie: 66,17 m
  • Suma podejść: 186,15 m
  • Suma zejść: 207,42 m
1047587
Początek trasy - Charzykowy
Trasę, wokół jeziora charzykowskiego, zaczynamy od znaku informującego o wjeździe do wsi Charzykowy. Znak ten posłuży nam zarówno za "start" jak i za "metę" naszej podróży.
1047588
Charzykowy - plaża
Charzykowy jest pierwszą miejscowością na naszej trasie. To właśnie tutaj spędzają wolny, letni czas chojniczanie i w zasadzie nie ma się czemu dziwić. Plaża o złotym piasku zachęca by rozłożyć kocyk, a strzeżone kąpielisko gwarantuje bezpieczną zabawę w ciepłych wodach jeziora Charzykowskiego.
1047589
Charzykowy – marina i promenada
Poruszając się promenadą warto jechać powoli. Powodów jest kilka. Po pierwsze nie ma co się zbytnio rozpędzać, bo ilość ludzi spacerująca jest w tym miejscu zatrważająca. Po drugie, przy budowie ścieżek rowerowych doszło do małego nieporozumienia i tak w Chojnicach ścieżka dla rowerów jest koloru czerwonego, a dla pieszych szara. Natomiast w Charzykowach jest odwrotnie. Z tego powodu czasami bywa niebezpiecznie. Po trzecie, widok na stojące na przystani jachty jest bardzo miły dla oka.
1047590
Pyszna zupa z raków
Jeżeli wyjechałeś z pustym żołądkiem w naszą trasę, to w tym miejscu mamy dla Ciebie pierwszy przystanek dla łasuchów. Bar niepozorny, a jednak gdy spojrzy się na dania rybne i zupy, które tutaj serwują, to aż ślinka cieknie. Polecam zdecydowanie zupę z raków, która w wykonaniu Baru „As” jest wręcz genialna.
1047591
Nadszedł ten czas, wjeżdżamy w las!
W tym miejscu łatwo ominąć wjazd na szlak, bo przejazd znajduje się w miejscu dość ryzykownym. Należy zjechać ze ścieżki rowerowej i przedostać się na drugą stronę jezdni. Uwaga! Znajduje się on na zakręcie i zanim wejdziecie na ulicę spójrzcie kilkukrotnie czy coś nie nadjeżdża. Gdy już będziecie po drugiej stronie przygotujcie się na zmianę nawierzchni. Zaczynają się leśne drogi.
1047592
Brama wjazdowa „Wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno”
Pierwsza brama która nas powita przy wjeździe na teren Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji, to warto zapoznać się z regulaminem parku. Tutaj także spotkasz po raz pierwszy informację, o żyjących na terenie parku żmijach zygzakowatych.
1047593
Jeszcze przed jeziorem
Można sobie pomyśleć, że jazda przez las może wydawać się monotonna. Same drzewa i nic więcej. Nic bardziej mylnego! Na każdym kilometrze czeka na nas coś zupełnie innego. Przed jeziorem Wielkie Gacno przywita nas teren bagnisty z obumarłymi pozostałościami dawnego drzewostanu.
1047594
Jezioro Wielkie Gacno
Nasz punkt obowiązkowy na trasach prowadzących przez Park Narodowy Bory Tucholskie. Warto tutaj na chwilkę zsiąść z roweru i pospacerować mostem w kształcie ósemki. Jak będziecie mieli szczęście to możecie wypatrzyć drapieżne rosiczki, lub malutkie jaszczurki zwinki. Jeżeli nie, to i tak warto popatrzeć na krystalicznie czyste wody jeziora i odetchnąć pełną piersią.
1047595
No to gdzie teraz?
Możliwych kierunków od wyboru do koloru. Jednak nie ma co się martwić, że zgubimy się na szlaku. Są one świetnie oznaczone i od czasu do czasu wita nas z daleka widoczny drogowskaz.
1047596
Wydma śródlądowa
Następny przystanek wydma śródlądowa. Zdziwieni? Przecież wydmy to tylko nad morzem! - a figa z makiem, także i w lasach można popatrzeć na ogromne, ruchome połacie piasku. Tak właśnie jest w Parku Narodowym Bory Tucholskie. Nie jest to może widok tak spektakularny jak ten, który możemy zobaczyć w Słowińskim Parku Narodowym, ale i tak warto tutaj przystanąć na momencik.
1047597
Brama wjazdowa „Piła Młyn”
Tutaj w zasadzie, drogi rowerzysto, mógłbyś rozpocząć krótką trasę przez Park Narodowy i zakończyć ją przy Dębie Bartusiu. Jednak dla nas jest to zaledwie początek kolejnego etapu. Więc wsiadaj rower i pędzimy dalej. Bartuś czeka!
1047598
Dąb Bartuś
Jedno z piękniejszych miejsc na trasie naszego szlaku. Jeżeli nic Cię nie popędza i nigdzie się nie spieszysz. Zejdź z roweru, ustaw go na specjalnie przygotowanych stojakach i pospaceruj świetnie przygotowaną ścieżką dydaktyczną wokół jeziora Kacze Oko. Potem przejdź do Bartusia (jednak nie podchodź zbyt blisko, bo nasze najstarsze drzewo w borach zrzuca powoli koronę) i udaj się na mostek przebiegający nad Strugą Siedmiu Jezior.
1047599
Most nad Strugą Siedmiu Jezior
Jedno jest pewne, ten mostek musisz pokonać by ruszyć dalej. Jednak warto tutaj podejść pieszo i popatrzeć sobie na wszystkie odcienie zieleni w których zatopiona jest jedna z krótszych rzeczek w Borach Tucholskich. Prawda, że pięknie!
1047600
Małe Swornegacie
Wjeżdżamy do miejscowości Małe Swornegacie. Wioska, słynie z tego, że to właśnie tutaj zainstalowano całkiem niedawno most zwodzony, dzięki czemu udostępniono wodniakom przeprawę z jeziora Charzykowskiego na jezioro Karsińskie. Jeżeli chcecie zobaczyć moment podnoszenia mostu stawcie się tutaj o wyznaczonej godzinie. My jednak nie czekamy i ruszamy dalej.
1047601
Szlak imienia J. Bruskiego
Zjeżdżamy z utwardzonych ścieżek rowerowych i wjeżdżamy na szlak prowadzący przy jeziorze Długim. Ścieżka czasami staje się bardzo wąska by po chwili przeistoczyć się w leśną „autostradę”
1047602
Przeprawa nad rzeczką Chociną
Pojawiła się cywilizacja. Dookoła pola namiotowe i domki przeznaczone dla turystów. W oddali wspaniały widok na wody jeziora Karsińskiego. Jeżeli chcesz schłodzić zmęczone stopy. Zdejmij obuwie, oprzyj rower o przęsła mostku i zanurz nogi w chłodnych wodach Chociny. Ulga gwarantowana!
1047603
Duże Swornegacie
Wjeżdżamy do Dużych Swornychgaci. W tej wsi kaszubskiej zatrzymujemy się na posiłek, by uzupełnić pokłady energii do dalszej drogi. Warto też odwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
1047604
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
Jeżeli chcesz poznać kulturę kaszubską, jest to obowiązkowe miejsce na Twojej trasie. To właśnie tutaj możesz zwiedzić chatę kaszubską i jeżeli będziesz miał szczęście, zobaczyć kaszubskie występy. Te organizowane są cyklicznie i warto sprawdzić na stronie internetowej Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego, czy akurat coś jest wystawiane.
1047605
Kiszki marsza grają? Wstąp na ciszki kaszubskie!
W zasadzie w każdej restauracji na terenie Dużych Swornychgaci serwują ciszkę kaszubską. Jest to mały placuszek, wyglądem przypominający placek ziemniaczany. Jednak wykonany jest on z kaszy jęczmiennej i podawany jest w okrasie z boczku i cebulki. Palce lizać! My zjedliśmy w restauracji Jeziornej, bo nie dość ze dania pyszne to i widoki na jezioro zacne.
1047606
Chociński Młyn
Po długiej prostej w końcu jest na czym oko zawiesić. Uwielbiam to miejsce i jednocześnie troszkę mi go żal. Stary, zabytkowy młyn niszczeje i z roku na rok popada w ruinę. Jednak cały czas ma w sobie to coś, co przyciąga uwagę.
1047607
Do Charzykowy jeszcze 20 kilometrów
Do Charzykowy pozostało jeszcze 20 kilometrów. Jednak niech Cię to nie przeraża. Dość długo będziemy poruszać się drogą asfaltową o bardzo niskim natężeniu ruchu.
1047608
By nie być gołosłownym
Tak jak pisałem jedziemy równą, pustą drogą asfaltową.
1047609
Kolejna przeprawa mostowa
Który to już raz przejeżdżamy nad rzeką? Z tego co dobrze policzyłem jest to szósty most. Tym razem pod nami królowa Borów Tucholskich – Brda. Za mostem zjeżdżamy w las i jedziemy krótki odcinek przy rzece.
1047610
Jezioro Duże Łowne
Było kilka rzek, jest i kolejne Jezioro. Tym razem jedziemy brzegiem jeziora Duże Łowne. Trasa przyjemna choć trzeba uważać na wystające korzenie drzew. Sam zawisłem na kierownicy po przypadkowym zblokowaniu koła na jednym z nich.
1047611
Mała pomyłka
Znamy te szlaki na pamięć, a jednak czasami coś się pomyli. Tym razem wjechaliśmy nie w tę drogę w którą chcieliśmy. Pomogła mapa, która jest obowiązkowym elementem każdej wyprawy rowerowej.
1047612
Czas na małe grzybobranie
Jeżeli będziesz poruszał się rowerem po lasach w okolicy Jeziora Charzykowskiego pamiętaj by zawsze mieć ze sobą małą reklamówkę lub jakiś inny woreczek. Może zdarzyć się tak, ze oprócz wielu wrażeń przywieziesz ze sobą jeszcze sporo pysznych grzybów.
1047613
Jak nie grzyby, to może jagody?
Jagód Ci u nas dostatek. Zresztą skoro już tu dojechałeś, to znaczy że widziałeś lasy usłane dywanami z krzaczków jagód. Tutaj także znajdziesz co nieco na ząb. Pycha!
1047614
Zmiana drzewostanu
Na wysokości góry zamkowej zmienia się drzewostan. Tutaj będziesz mógł podziwiać las bukowy, który zawsze urzeka mnie swoją paletą barw. Wiosną i latem panuje tutaj zieleń. Zaś jesienią dominuje tutaj kolor złoty i krwisto czerwony.
1047615
I to już kres naszej podróży
Dojechaliśmy do punktu wyjścia. Gratuluję! Przejechałeś 50 kilometrów bez paru metrów po najpiękniejszych zakątkach Marszruty Kaszubskiej i Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Dziękuję za wspólną wyprawę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁD - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część południowa. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Przechlewo na zachodzie, Borzyszkowy i Sominy na północy, Czarna Woda i Czersk na wschodzie oraz Chojnice i Człuchów na południu. Na...

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.