Złoty Widok,Chybotek,Zakręt Śmierci

Dodano 10 listopada 2010 przez Garmin
Złoty Widok,Chybotek,Zakręt Śmierci
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1199
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Bieganie
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.7
 • Dystans: 12,9 km
 • Czas trwania: 1 h 33 min
 • Średnia prędkość: 8,33 km/h
 • Przewyższenie: 323 m
 • Suma podejść: 662,35 m
 • Suma zejść: 633,51 m
 • Data: 18 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Szklarska Poręba
1068
IMG_7451.png
Dom Vlastimila Hofmana.Artysta mieszkał w nim od 1947r do swojej śmierci w 1970r. Wiele jego obrazów jest własnością mieszkańców Szklarskiej Poręby.Dom należy obecnie do rąk prywatnych lecz właściciele udostępniają niewielką wystawę poświęconą artyście.Czynne codziennie od 10 do 16-wstęp wolny
1069
IMG_7453.png
Złoty Widok-wspaniała panorama Karkonoszy od Śnieżki poprzez Słoneczniki, Długi Grzbiet, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt po Szrenicę. Miejsce chętnie odwiedzane już od Średniowiecza.
1070
IMG_7460.png
Chybotek-blok skalny z którego największy kamień o średnicy ok 4m daje się bardzo łatwo rozkołysać. Z Chybotkiem związana jest legenda mówiąca że zamykał on wejście do podziemnego skarbca.
1071
IMG_7465.png
widok na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie
1072
IMG_7397.png
Zakręt Śmierci-bardzo ostry zakręt o 180stopni. Zyskał złą sławę przez wypadki spowodowane przez nieostrożnych kierowców. Punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Wybudowany w latach 1935-1937.
Bieg rozpoczynamy obok stadionu przy hotelu Maraton na ul. Turystycznej 4. Hotel jest miejscem w w którym praktycznie cały rok przebywają olimpijczycy z wielu dyscyplin sportu przygotowując się do najważniejszych zawodów. Kierujemy się pod górkę by przed hotelem Mauritius skręcić w dół w ulicę Morcinka, prowadzącą do hotelu Bosman. Po 150m odbijamy w lewo na ścieżkę by przedostać się nią przez mały las przy torach kolejowych do ulicy Szpitalnej. Zbiegamy w dół do Kościoła pod wezwaniem wezwaniem Bożego Ciała, po drodze mijając cmentarz. W Kosciele wybudowanym w latach 1884-1886 w stylu neoromańskim znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, poświęcony przez papieża św. Piusa X oraz obrazy i sztandary namalowane przez Wlastimila Hofmana. Od tego momentu biegniemy niebieskim szlakiem. Z ulicy Hofmana w momencie kiedy ukazują się nam przepiękne widoki na Karkonosze zbiegamy w lewo na ścieżkę. Poruszmy się chwilowo przez las i na skraju lasu by po pokonaniu polany wbiec niebieskim szlakiem prosto w las. Po krótkim biegu mijamy dom Vlastimila Hofmana. Artysta mieszkał w nim od 1947r do swojej śmierci w 1970r. Wiele jego obrazów jest własnością mieszkańców Szklarskiej Poręby. Dom należy obecnie do rąk prywatnych lecz właściciele udostępniają niewielką wystawę poświęconą artyście. Czynne codziennie od 10 do 16-wstęp wolny.
Podążając dalej dobiegamy do Złotego Widoku. Przed oczyma rozciąga się nam wspaniała panorama Karkonoszy od Śnieżki poprzez Słoneczniki, Długi Grzbiet, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt po Szrenicę. Miejsce to jest chętnie odwiedzane już od Średniowiecza. Niecały kilometr dalej naszym oczom ukazuje się Chybotek. Jest to blok skalny, z którego największy kamień o średnicy ok 4m daje się bardzo łatwo rozkołysać. Z Chybotkiem związana jest legenda mówiąca o tym, że zamykał on wejście do podziemnego skarbca. Po chwili wybiegamy z lasu i docieramy do ulicy Pastowskiej. Skręcamy w lewo i rozpoczynamy delikatny ale długi podbieg po asfalcie. Mijamy Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny wybudowany w latach 1755-87, w stylu protestanckiego baroku, z najwyższą wieżą wśród wszystkich kościołów w Szklarskiej Porębie. Wnętrze kościoła zdobi barokowa ambona oraz zabytkowy, kryształowy żyrandol. Zobaczymy tu również cykl Różańcowy złożony z 15 obrazów Wlastimila Hofmana.
Poruszając się ulicą Piastowską, która przechodzi w ulicę Górną możemy podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Docieramy do ulicy Armii Krajowej-trasa 404 Szklarska Poręba-Swieradow. Skręcamy w prawo i rozpoczynamy podbieg na Zakręt Śmierci. Po kilometrowej wspinaczce i 400 metrowym wypłaszczeniu dobiegamy na miejsce.
Zakręt Śmierci to bardzo ostry zakręt o 180stopni. Zyskał złą sławę przez wypadki spowodowane przez nieostrożnych kierowców. Jest to punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Wybudowany został w latach 1935-1937. Wracamy 400m i zbiegamy z drogi 404 w prawo skos na drogę szlaku rowerowego 11. Dobiegamy do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym prowadzącym na Wysoki Kamień i skręcając w lewo zbiegamy do pierwszych zabudowań osiedla Podgórzyn. Możemy w tym miejscu podziwiać widoki no Kotlinę Jeleniogórską i Góry Kaczawskie. Trzymając się czerwonego szlaku mijamy apartamenty mieszkalne i wbiegamy za nimi w prawo do lasu. Wybiegamy z lasu na ulicę Armii Krajowej przy torach kolejowych. Skręcamy w prawo, przebiegamy pod wiaduktem kolejowym i kończymy trasę przy stadionie. Trasa wycieczki doskonale nadaje się na rower.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej zazaczone szlaki, wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka...

Mapa Górne Łużyce
Górne Łużyce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie turystyczna mapa Górnych Łużyc obejmująca styk granic Polski, Czech i Niemiec - będący częścią historycznych Górnych Łużyc. Mapa zawiera aktualne przebiegi szlaków rowerowych oraz pieszych.

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jedrula77
29 stycznia 2015 jedrula77 napisał:
Ciekawa pętelka
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0