Złoty Potok - Olsztyn - Złoty Potok

Dodano 17 stycznia 2023 przez rysowanie
Złoty Potok - Olsztyn - Złoty Potok
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285319
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 68,9 km
  • Przewyższenie: 176,57 m
  • Suma podejść: 498,98 m
  • Suma zejść: 498,96 m
  • Data: 17 sierpnia 2018
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Olsztyn
1570900
kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku
Kościół w Złotym Potoku został zbudowany prawdopodobnie już pod koniec XIII wieku. W późniejszych stuleciach był wielokrotnie przebudowywany – np. charakterystyczną wieżę dostawiono dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wewnątrz kościoła odnajdziemy przede wszystkim zabytki manierystyczne i barokowe, ale warto też zwrócić uwagę na XIX-wieczną kaplicę grobową Krasińskich.
1570971
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
Pierwszy dwór obronny (zwany później zamkiem) w Potoku Złotym wzniesiono pod koniec XVI wieku. W 1851 roku majątek zakupił gen. Wincenty Krasiński, który na miejscu zamku wzniósł rezydencję pałacową w stylu neoklasycystycznym. Niegdyś z prawego skrzydła pałacu wyrastała neogotycka wieża, ale została rozebrana w przededniu II wojny światowej. Pałac nie jest udostępniany do zwiedzania i jest opuszczony m.in. z powodu sporu spadkobierców Raczyńskich ze Skarbem Państwa.
1570972
Dworek Krasińskiego w Złotym Potoku
Parterowy budynek dworu wzniesiony został w 1829 r. na planie prostokąta i prezentuje sobą styl klasycystyczny. Dziewięcioosiowa elewacja frontowa posiada ganek wsparty na dwóch kolumnach toskańskich. Dach kryty jest gontem. Wnętrze zostało przebudowane - po pożarze - w 1952 r. W dworku mieści się obecnie Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego.
1570973
Staw Irydion w Złotym Potoku
Staw Irydion powstał ze spiętrzenia rzeki Wiercicy. Położony jest w centralnej części założenia pałacowo-parkowego w Złotym Potoku. Nazwa stawu pochodzi od tytułu dramatu historyczno-filozoficznego Zygmunta Krasińskiego. Po stronie wschodniej, na stoku wyniesienia nad stawem, góruje bryła neoklasycystycznego pałacu z podjazdem i otwartą, w kierunku stawu, polaną widokową. W dalszej części wschodniego brzegu stawu, niemal do samego lustra wody, schodzi zieleń parkowa.
1570974
pomnik Jana Kiepury w Złotym Potoku
niedaleko pałacu w Złotym Potoku, w dawnym majątku hrabiego Karola Raczyńskiego, w 2002 roku odsłonięty został pomnik Jana Kiepury. Upamiętnia on fakt uczęszczania przez Jana Kiepurę do ochronki, odpowiednika dzisiejszego przedszkola, nad którym pieczę trzymała hrabina Raczyńska.
1570975
kaplica cmentarna pw. św. Barbary w Żurawiu
Kaplica cmentarna istniała już w XVI w., ale obecną wzniesiono w 1702 r. Budowla jest orientowana, murowana z cegły i kamienia łamanego. Obiekt posiada jedną nawę i zamknięte trójbocznie prezbiterium zwrócone w kierunku wschodnim. W prezbiterium znajduje się epitafium marmurowe Józefa Leskiego, zmarłego w 1831 r. szambelana królewskiego.
1570977
ruiny zamku w Olsztynie
Ruiny zamku Olsztyn koło Częstochowy należą do najlepiej rozpoznawalnych warowni jurajskich. Cylindryczna, wysoka na 35 metrów wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zamek, którego początki sięgają XIII wieku był świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń. Od połowy XVII wieku zaczął popadać w ruinę. Wreszcie stał się atrakcją turystyczną, leżącą na popularnym Szlaku Orlich Gniazd. Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek.
1570978
ruiny zamku w Olsztynie
Wieża Starościańska (Sołtysia)
1570980
ruiny zamku w Olsztynie
widok na Lipówki
1570981
ostaniec z ruinami strażnicy w Przewodziszowicach
Strażnica wzniesiona na szczycie niedostępnej skały. Jej budowę przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu lub Władysławowi Opolczykowi, wspieranemu przez Mikołaja Kornicza zw. Siestrzeńcem - rozbójnika, dziedzica Przewodziszowic. Jedyną pozostałością strażnicy jest fragment muru o dł. ok. 26 m i wysokości do 10 m wznoszącego się na krawędzi skały. Prawdopodobnie u stóp skały istniało podzamcze chronione ziemnymi wałami.
1570982
Pustelnia pw. Ducha Świętego w Czatachowiej
We wsi znajdowała się pustelnia pw. Ducha Świętego, której duszpasterzem był kontrowersyjny ks. Daniel Galus. Z dniem 29 marca 2022 r., w związku z krytyką przez ks. Galusa swoich przełożonych, wypowiedzeniem im posłuszeństwa jak również w związku z utratą przez pustelnię swego charakteru, abp Depo zmienił jej nazwę na: kościół filialny pw. Ducha Świętego w Czatachowej, wyłączając go jednocześnie z użytku liturgicznego.
1570983
Jaskinia Ostrężnicka
jaskinia znajduje się w skale Ostrężnik w obrębie Rezerwatu Przyrody Ostreżnik. Ma 6 otworów łączących ją z powierzchnią i łączną długość 98 m. Główny otwór znajduje się u północno-wschodniej podstawy skały. Ma postać regularnie wymytego portalu o wysokości 5 m i szerokości 3 m. Od głównego otworu biegnie trzymetrowej długości korytarz rozgałęziający się na dwa duże korytarze. Każdy z nich ma wysokość około 3 m i szerokość 2 m. Lewy korytarz ma 11 m długości natomiast prawy 12 Jaskinia jest obiektem wycieczek speleologów. Legenda głosi, że zostali w niej zasypani rabusie wraz ze swoimi łupami.
1570984
Brama Twardowskiego w Złotym Potoku
Zbudowana jest ze skalistego wapienia, powstałego na dnie ciepłego morza w okresie jury. Nazwę, nawiązującą do legendy o czarnoksiężniku Twardowskim, nadał skale sam wieszcz Zygmunt Krasiński. Już za jego czasów stała się atrakcją turystyczną, udostępnioną przez wybudowanie drewnianych schodów. Legenda wiąże ostaniec z postacią Twardowskiego, który miał uciekać tędy przed diabłem. Sprytny szlachcic dosiadł wówczas koguta, a odbijając się od stojącej tu skały i wybijając w niej dziurę, poszybował na Księżyc.
1570985
Staw Amerykan w Złotym Potoku
Staw pierwotnie nosił nazwę, którą nadał mu Zygmunt Krasiński w 1857 roku - Staw Gorzkich Łez. Tu poeta opłakiwał śmierć swojej 4-letniej córeczki Elżbietki. W 1881 roku Raczyńscy uznali, że minął okres żałoby po śmierci Elżbietki i zmienili nazwę stawu na Amerykan, na cześć senatora amerykańskiego, który przywiózł zalęgową partię ikry pstrąga tęczowego z Ameryki do Złotego Potoku.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 17 sierpnia 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem terenem po którym się poruszałem była północna część Jury Krakowsko-Częstochowskiej przy czym tak naprawdę głównym celem był Złoty Potok oraz Olsztyn k. Częstochowy. W Złotym Potoku, w którym znajdował się początek i koniec wycieczki, byłem już w przeszłości, jednakże mimo tego nic nie stracił na swej atrakcyjności. Park pałacowy, pałac, dworek, stawy i różne formacje skalne sprawiają, że można tam spędzić cały dzień nie nudząc się. W Olsztynie natomiast byłem pierwszy raz i myślę, że nie ostatni. Zwiedzając ruiny zamku w Olsztynie poruszałem się pieszo, ponieważ jazdy rowerem zakazuje regulamin zwiedzania, inna sprawa, że rower byłby tam tylko przeszkodą. Olsztyn ze swoimi ruinami zamku znajdował się mniej więcej w połowie trasy. Dojazd do niego ze Złotego Potoku był zdecydowanie mniej ciekawy niż droga z Olsztyna do Złotego Potoku. Podczas gdy droga do Olsztyna wiodła w większości przez otwarte tereny i nie obfitowała w większe atrakcje tak droga z Olsztyna do Złotego Potoku w dużej części przebiegała przez obszary leśne i była ciekawsza tak pod względem widokowym jak i atrakcji.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta