Zimowa wyprawa na Wielką Sowę

Dodano 1 lipca 2011 przez plik GPX
Zimowa wyprawa na Wielką Sowę
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

4021
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 36,0 km
 • Czas trwania: 3 h 35 min
 • Średnia prędkość: 10,01 km/h
 • Przewyższenie: 606 m
 • Suma podejść: 1 137 m
 • Suma zejść: 1 103 m
 • Data: 2 stycznia 2009
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Drogosław
14485
i jeszce raz wieża
14486
błysnęło słońce
14487
i czas na kubek herbaty
14488
i dalej w zimowy las
14489
i jeszce zimowy las
14490
i tu też
14491
na trasie
14492
powalone dzrewa
14493
przełecz Sokola
14494
samotne dzrewa
14495
Schronisko koło JUgowa
14496
skałki na tarsie
14497
widać działaność człowieka
14498
wieża na szczycie
Wielką Sowę (1015 m), główny wierzchołek Gór Sowich, pokrywają resztki lasu, którego dewastacja jest bezpośrednim efektem przemysłowego rozkwitu pobliskich miast z Wałbrzychem na czele. Głównym akcentem szczytu Wielkiej Sowy, pozwalającym na łatwe jej odróżnienie nawet z odległości 50 km, jest wieża widokowa.

Do niedawna, wrażenia dewastacji dopełniały resztki "urządzeń turystycznych" z lat 80. (wiaty i paleniska), obtłuczony walec wieży widokowej i śmieci, które były wynikiem łatwej dostępności szczytu traktowanego jako polanka biwakowo-imprezowa. W czerwcu ubiegłego roku wieża została wyremontowana. Teren jest ogrodzony i monitorowany, są nowe ławy i stoliki, nocą wieża jest oświetlona.

Trzykondygnacyjna, kamienna wieża na Wielkiej Sowie ma 25 m wysokości. Zbudowano ją w 1906 r. staraniem Towarzystwa Miłośników Gór Sowich i nazwano imieniem zasłużonego dla Niemiec kanclerza Bismarcka (po ostatniej wojnie pruskiego ducha egzorcyzmowano, nazywając wieżę imieniem gen. Karola Świerczewskiego). Czynna jest w sezonie 1 V-30 IX przez cały dzień.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Mapa Góry Stołowe
Góry Stołowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu...

Mapa Góry Bardzkie i okolice
Góry Bardzkie i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia najdalej na wschód wysunięte pasmo górskie w Sudetach Środkowych, a także dodatkowo część Gór Sowich i Gór Złotych. Zasięg mapy wyznaczają: Ząbkowice Śląskie na północy, Ołdrzychowice Kłodzkie i Złoty Stok na południu, Wolibórz na...

Wasza ocena: 4.3 (9 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
25 września 2012 boulinek11 napisał:
Przydalaby sie jeszcze ldna pogoda, ale las bajkowy.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.