Zembrzyce - Jeleśnia - Zembrzyce

Dodano 15 czerwca 2022 przez aplikację Android
Zembrzyce - Jeleśnia - Zembrzyce
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

255184
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 84,5 km
  • Czas trwania: 6 h 48 min
  • Średnia prędkość: 12,43 km/h
  • Przewyższenie: 387,58 m
  • Suma podejść: 2 534,48 m
  • Suma zejść: 2 532,68 m
  • Data: 15 czerwca 2022
  • Lokalizacja: Sucha Beskidzka
1443739
dwór w Zembrzycach
Wzniesiony w latach 1807-1810 dwór jest klasycystyczny, szerokofrontowy, murowany z cegły, tynkowany. Wzniesiony został na rzucie wydłużonego prostokąta, symetryczny, z sienią na przestrzał, dwutraktowy. Oś środkowa elewacji frontowej zaznaczona płytkim ryzalitem zwieńczonym trójkątnym frontonem, który poprzedza portyk kolumnowy. Dach czterospadowy, pokryty dachówką, nad portykiem dach siodłowy. Dwór zachowany jest w stanie prawie niezmienionym w stosunku do pierwotnego budynku.
W dworze mieszczą się zakłady terapii zajęciowej Caritas.
1443740
Królicza Góra w Krzeszowie
1443741
kapliczka Księża Studnia z 1850 r. w Krzeszowie
1443742
Dzwonnica Loretańska w Lesie
Dzwonnica istniała w tym miejscu już w XIX w. W latach osiemdziesiątych XX w. rozebrano starą dzwonnicę i ustawiono nową, identyczną. Ze starego obiektu pozostał oryginalny dzwon, niestety już nieużywany.
1443743
widok z Koconia w kierunku zachodnim
1443744
widok z Kocona w kierunku południowym
1443745
Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu
skansen odzwierciedlający układ urbanistyczny i zabudowę dawnej wsi beskidzkiej. Obecnie, na obszarze ponda 6 ha znajduje się 17 zabytkowych obiektów architektury, planowana jest jednak dalsza rozbudowa.
1443746
kapliczka na Przełęczy Ślemieńskiej w Pewli Ślemieńskiej
1443747
Kościół pw. św. Wojciecha w Jeleśni
Kościół św. Wojciecha w Jeleśni nie jest pierwszą budowlą w miejscowości. Pierwotnie stał tutaj obiekt drewniany, który wzniesiono w roku 1584. Kościół spłonął w latach 20-tych XVII w., po czym wkrótce, w roku 1626, zbudowano nowy, którego patronem został św. Wojciech. Obecny, murowany kościół wzniesiono w latach 1693-1702. Był to wówczas obiekt jednonawowy. Świątynia powiększona została w latach 1778-85, kiedy to wybudowano nawy boczne oraz wieżę.
1443748
Karczma w Jeleśni (zwana też Starą karczmą)
Karczma pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej połowy XVII wieku i od początku cieszyła się dużą popularnością, także wśród beskidzkich zbójnikow. Uwagę zwraca tradycyjna drewniana architektura oraz czterospadowy, łamany dach polski kryty gontem. Współcześnie restauracja jest własnością Spółdzielni Turystyczno-Handlowej „Pilsko” i specjalizuje się w kuchni regionalnej.
1443749
Kurcze Pieczone
Może i lokal nie zasługuje na gwiazdki Michelina ale przynajmniej można zjeść w przystępnej cenie, szybko i całkiem nieźle. No i z widokiem na starą Karczmę i rower:)
1443750
Budynek Nadleśnictwa Dóbr Żywieckich w Przyborowie
Murowany budynek nadleśnictwa dawnych dóbr żywieckich w Przyborowie z 1852 r. aktualnie budynek przedszkola.
1443751
Kościół pw. św. Boromeusza w Koszarawie
Kościół w Koszarawie jest budowlą późnoklasycystyczną, murowaną, wzniesioną z kamienia. Jest to trzynawowa budowla na rzucie prostokąta, z krótkim prezbiterium zamkniętym ścianą prostą. Budowla nakryta jest dachami dwuspadowymi, a jej bryłę wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z blaszanym, baniastym hełmem i latarnią.
Kościół nie zachował niestety do czasów współczesnych swego oryginalnego wyposażenia, ponieważ podczas II wojny światowej doznał ogromnych zniszczeń.
1443752
Kościół parafialny pw. św. św. Piotra i Pawła w Lachowicach
Kościół powstał w latach 1789-1791 z fundacji Teresy Wielopolskiej, na miejscu kaplicy cmentarnej z 1707 r. Jest to jeden z piękniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wytypowany w 2003 r. do wpisania na Listę UNESCO. Świątynia otoczona jest wydatnymi, częściowo oszalowanymi sobotami, w których umieszczono stacje Drogi Krzyżowej z 1846 r., wykonane przez Antoniego Krząstkiewicza. Wyposażenie wnętrza, w przeważającej części barokowe, datowane jest na pocz. XIX w. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem (z XVII w.) oraz św. św. Piotra i Pawła. Wnętrze ścian zdobi XIX-wieczna polichromia figuralno-iluzjonistyczna
1443753
Kościół parafialny pw. św. św. Piotra i Pawła w Lachowicach
1443754
Budynek dawnego Zarządu Dóbr Leśnych w Stryszawie
W centrum wsi, w pobliżu kościoła znajduje się odrestaurowany budynek dawnego Zarządu Dóbr Leśnych w Suchej z 1870 r. – tradycyjnie zwany dworem lub leśniczówką. To budowla murowana z drewnianą werandą od frontu, otoczona drzewami, które pozostały po dawnym parku. Obecnie mieści się tu Gminny Ośrodek Kultury oraz punkt informacji turystycznej, a od 2011 r. także niewielkie Muzeum Zabawek.
1443755
Kościół Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej
Kościół Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej to kompleks starego i nowego kościoła, które wraz z budynkiem klasztornym oraz trzema kaplicami tworzą zespół klasztorno - kościelny. Nowy kościół został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego i wzniesiony w latach 1897-1908. Bryła kościoła łączy w sobie elementy malowniczego eklektyzmu, zwłaszcza gotyku i stylu romańskiego.
1443756
Kościół Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej
Stary kościół o typowo gotyckiej bryle i renesansowych elementach dekoracyjnych wraz z budynkiem klasztornym (obecnie plebania), wzniesione zostały z fundacji byłego właściciela Suchej - Piotra Komorowskiego w latach 1613-14. W 1624 r. rozpoczęto budowę piętrowego klasztoru, połączonego z kościołem arkadowym przejściem (dzisiaj mieści się w nim plebania) W klasztorze fundator osadził księży Kanoników Regularnych Lateraneńskich z kościoła Bożego Ciała w Krakowie.
1443757
Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej
Karczma Rzym została wzniesiona w połowie XVIII wieku, za przyzwoleniem byłych właścicieli miejscowości Wielopolskich, kiedy Sucha zyskując przywileje oraz prawa m. in. do odbywania jarmarków, stała się osadą targową. Jest to budowla parterowa o konstrukcji zrębowej, pokryta czterospadowym dachem, z charakterystyczną kalenicą oraz arkadowymi podcieniami od strony frontowej. Nazwa Karczma Rzym nawiązuje do legendy o panu Twardowskim i ballady napisanej przez Adama Mickiewicza. Obecnie w karczmie znajduje się restauracja serwująca potrawy kuchni staropolskiej i regionalnej.
1443758
Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej
Zamek w Suchej Beskidzkiej dzięki architekturze nawiązującej do krakowskiej królewskiej rezydencji nazywany jest Małym Wawelem. Został wzniesiony w XVI w. przez Kaspra Suskiego, a na początku kolejnego stulecia rozbudowany przez Piotra Komorowskiego i przekształcony w renesansową posiadłość. Rezydencja ma trójskrzydłową konstrukcję, otwarty dziedziniec i cztery wieże. Skrzysła od strony dziedzińca ozdobione są arkadowymi krużgankami. Warto zobaczyć bogato zdobiony kominek w Sali Rycerskiej oraz późnogotycką polichromię w kaplicy.
1443760
Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej
Obecnie zamek jest własnością Gminy Sucha Beskidzka i pełni rolę centrum kulturalnego miasta i regionu. W jego wnętrzach funkcjonują: Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Miejski Ośrodek Kultury, Punkt Informacji Turystycznej, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz restauracja i hotel „Kasper Suski”. W zachodniej części parku zamkowego w tzw. „Domku Ogrodnika” mieści się Dział Etnograficzny Muzeum Miejskiego, obrazujący życie mieszkańców regionu: Górali Babiogórskich i Górali Żywieckich
1443761
Kaplica Konfederatów Barskich na Górze Jasień w Suchej Beskidzkiej
Zbudowana została w 1773 r. na pamiątkę potyczki, jaką w czasie konfederacji barskiej w 1771 r. stoczyły tu oddziały konfederatów z wojskami rosyjskimi generała Suworowa.
Niewielka kaplica jest jednonawową budowlą murowaną, łączącą cechy architektury renesansowej z elementami gotyckimi i klasycystycznymi. Wzniesiona z miejscowego łamanego kamienia piaskowcowego na planie prostokąta. Fasadę zdobi kamienna wieża z drewnianą, sześcioboczną sygnaturką z baniastym hełmem, o wysokości 12 m.
1446204
konfiguracja trasy
Po kilku wycieczkach po województwie świętokrzyskim powróciłem na pogranicze województwa małopolskiego i śląskiego a konkretnie pogranicze powiatu suskiego i żywieckiego. Byłem ciekaw tego regionu a ciekawość podsycała lektura książki „Janosik”. Książka ta nie ma nic wspólnego z serialowym Janosikiem, została napisana przez Jalu Kurka i jej akcja toczyła między innymi w miejscowościach leżących u stóp Babiej Góry i Pilska. Tak więc nazwy miejscowości jak np. Jeleśnia, Przyborów, Koszarawa były mi doskonale znane, pozostało tylko zobaczyć je na własne oczy. Podczas tej wycieczki miałem świadomość, że teren po którym się będę poruszał nie będzie obfitował w zabytki, liczyłem natomiast na widoki związane z przyrodą. I pod tym względem się nie zawiodłem, gdyż przez większość trasy otaczały mnie góry porośnięte lasami a z licznych wzniesień, które musiałem pokonywać, czasami bardzo stromych, roztaczał się piękny widok na bliższe i dalsze góry. Zrobiłem parę zdjęć ale na dobrą sprawę czasami wypadałoby się zatrzymywać co chwilę co jednak znacznie wydłużyłoby czas wycieczki. Łatwiej by było nakręcić film choć ani zdjęcia ani film nie oddadzą rzeczywistości. Co do zabytków to też ich trochę było po drodze, w większości były to wiejskie kościoły, kapliczki. Prawdziwą perełką był natomiast drewniany kościół w Lachowicach. Widziałem bardzo dużo drewnianych kościołów i nawet jeśli ten w Lachowicach nie jest najpiękniejszy to z całą pewnością mieści się na podium. Warto także trochę czasu poświęcić na Suchą Beskidzką na czele z pięknie wyremontowanym Zamkiem Suskim. Początkowo zamierzałem zatrzymać się w Suchej właśnie przy tym zamku i przy Karczmie Rzym, stwierdziłem jednak, że skoro już tutaj jestem to warto też trochę czasu poświęcić na obejrzenie znajdującego się w centrum zespołu kościelno klasztornego. Nie była to jedyna zmiana jaką wprowadziłem podczas tej wycieczki. Przygotowując się do wycieczki wybieram obiekty, które chcę zobaczyć, często jednak zdarza się, że plan wycieczki rozszerzam o obiekty znajdujące się pobliżu mojej trasy. Podczas tej wycieczki jednym z takich obiektów była leśniczówka zwana także dworem, która po remoncie przeznaczona jest na cele kulturalne. Drugim obiektem, który uzupełnił plan mojej wycieczki, była kaplica Konfederatów Barskich na Górze Jasień w Suchej Beskidzkiej. Chcąc zobaczyć tą kaplicę wydłużyłem wycieczkę o ok. 4 kilometry, jednak te 4 kilometry były najcięższym fragmentem wycieczki. Do kaplicy podjechałem jadąc utwardzoną, czasami bardzo stromą, drogą do przysiółka Bacowie. oznaczoną jako szlak rowerowy, a wracałem szlakiem pieszym, dydaktycznym, bardziej stromym a w dodatku mokrym po ostatnich opadach i najeżonym wystającymi kamieniami i korzeniami. Myślę więc, że Góra Jasień wraz z kapliczką nadaje się bardziej na piesze spacery ale jeśli ktoś ma dużo siły i samozaparcia, to zaliczenie jej jest wykonalne.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.