Zamek Cisy

Dodano 20 kwietnia 2019 przez aplikację Android
Zamek Cisy
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

144956
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.4
 • Dystans: 47,5 km
 • Czas trwania: 3 h 41 min
 • Średnia prędkość: 12,89 km/h
 • Przewyższenie: 205 m
 • Suma podejść: 1 130,7 m
 • Suma zejść: 1 175,8 m
 • Data: 20 kwietnia 2019
 • Lokalizacja:
818933
Fontanna z Atlasem
Fontanna z Atlasem jest jedną z czterech tego typu obiektów znajdujących się na świdnickim Rynku. Usytuowana jest u wylotu ulicy Kotlarskiej i Łukowej. Jej autorem jest Leonard Weber, wykonał ją około 1732 roku.
818935
Atrapa Fokkera Czerwonego Barona
Manfred von Richthofen, niemiecki lotnik, uważany jest za największego asa myśliwskiego okresu I wojny światowej. „Czerwony Baron” spędził w Świdnicy część swojego dzieciństwa. Kilka lat po rozpoczęciu kariery wojskowej zastała go wojna, podczas której odniósł 80 oficjalnie zaliczonych zwycięstw. Zginął 21 kwietnia 1918 roku. Samolot Fokker Dr.I, który był produkowany w latach 1917-1918, jest powszechnie kojarzony właśnie z Richthofenem.
818936
Dom Czerwonego Barona
Kiedy najsłynniejszy lotnik I wojny światowej Manfred von Richthofen miał zaledwie 9 lat, przyjechał z rodzicami do Świdnicy. Do dziś stoi dom, w którym mieszkał, chętnie zresztą oglądany przez miłośników lotnictwa. Swoją sławę von Richthofen zawdzięczał niezwykłej odwadze i brawurze. Po ósmym zwycięstwie otrzymał Pour le Merite, najwyższe odznaczenie w cesarskich Niemczech. Latał przemalowanym na czerwono trzypłatowym fokkerem, stąd Francuzi nazywali go Czerwonym Diabłem, Anglicy zaś Czerwonym Baronem. Do kwietnia 1918 r. udało mu się strącić 80 samolotów przeciwnika. W wieku 26 lat, 21 kwietnia 1918 r. zginął nad Sommą we Francji. Następnego dnia miał jechać na planowany urlop. Po I wojnie światowej w obecnym Parku Sikorskiego posadzono tzw. Dąb Richthofena, postawiono też głaz pamiątkowy. W 1928 r. powstało mauzoleum słynnego lotnika, z którego do dziś zachowały się nikłe resztki. W willi von Richthofenów matka lotnika zorganizowała muzeum, jednak eksponaty zaginęły bez śladu po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną 8 maja 1945 r. Obecnie w znajdującym się w pobliżu podziemnym schronie wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1936 r. planuje się otwarcie niewielkiego muzeum techniki. Ma się w nim znaleźć ekspozycja poświęcona Czerwonemu Baronowi. Willa von Richthofenów przy ul. Sikorskiego nie jest udostępniona do zwiedzania.
818937
Zalew w Komorowie
Zbiornik Komorów, nazwany od sąsiadującej z nim miejscowości, położony w powiecie świdnickim, jest doskonałym miejscem na rodzinne wypady, doskonale sprawdza się też w roli podręcznego łowiska dla pobliskich miejscowości. Odwiedzają go wędkarze ze Świdnicy, czy Wałbrzycha, gdy w tygodniu, po pracy (lub przed pracą – w przypadku pracy na zmiany), nie opłaca się jechać na bardziej odległe miejscówki.

Wybudowana w 1990 roku tama zatrzymuje wody potoku Milikówka.
818938
Świebodzice. Widok na Książ
Jadąc w kierunku ruin Cisy, przy zabudowaniach Termetu oczy cieszy imponująca budowla Zamku Książ.
818939
Ruiny Zamku Cisy.
Pierwsza wzmianka o grodzie istniejącym w tym miejscu pochodzi z 1242 r. Wnuk Bolka I Surowego, budowniczego zamku, rozbudował i umocnił warownię. Otoczony fosą zamek nad urwistym zboczem (350 m) doliny Czyżynki stanowił dobry punkt obronny. Stał również na straży szlaków handlowych.
818940
miejsce piknikowe pod Cisami
Miejsce do rodzinnego pieczenia kiełbasek i nie tylko:)
Dziś rower zawiózł mnie do do ruin zamku Cisy Jako start proponuję przyjąć świdnicki Rynek. Dalej kierujemy się ulicą Grodzką do parku przy ulicy Sikorskiego - jeśli jedziemy z dziećmi zainteresować je może znajdująca się tam fontanna posadzkowa, której strumienie wody są po zmroku podświetlane. Kolejną ciekawostką parku jest atrapa Fokkera DR1, trójpłatowca z okresu I Wojny Światowej, na którym latał Manfred von Richthofen - słynny Czerwony Baron. Około 30 metrów dalej znajduje się willa rodziny von Richthofenów - Manfred mieszkał tam z rodziną od 9 roku życia. Dalej jedziemy między blokami z wielkiej płyty Osiedla Młodych, by drogą prowadzącą "zapleczem" Słotwiny dojechać do Komorowa. Między Słotwiną a Komorowem znajduje się Zalew Komorowski - popularne miejsce piknikowo - wędkarskie. Kolejno przejeżdżamy przez Milikowice, Świebodzice Ciernie oraz Świebodzice, by dojechać szlakiem przez las do ruin zamku. Obok ruin znajduje się miejsce piknikowe z wiatą oraz stołami i miejscem na ognisko.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Góry i Pogórze Kaczawskie
Góry i Pogórze Kaczawskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Gór i Pogórza Kaczawskiego zawiera aktualny przebieg szlaków rowerowych i pieszych z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi. Swoim zasięgiem obejmuje obszar zamknięty przez Legnicę na północy i...

Mapa Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest...

Mapa Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne
Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne i Adszprasko-Teplickie Skały po czeskiej stronie. Na mapie są wszystkie elementy potrzebne turyście do poruszania się w tym ciekawym terenie. Podane odległości i czasy przejść pomogą zaplanować...

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Sudety

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Masyw Włodarza | Autor zdjęcia: wielogorski
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0