Zakochaj się w Koszalinie

Dodano 8 lipca 2021 przez plik GPX
Zakochaj się w Koszalinie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

218871
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 13,9 km
  • Przewyższenie: 114 m
  • Suma podejść: 178 m
  • Suma zejść: 178 m
  • Lokalizacja: Koszalin
1236772
trasa1
1238092
Forum Koszalin
Forum Koszalin – 4-kondygnacyjne centrum handlowe w Koszalinie, oddane do użytku 27 listopada 2008 r. Znajduje się przy ulicy Ignacego Paderewskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Gnieźnieńskiej. W centrum znajduje się 128 lokali handlowych oraz 6-salowe Multikino.

GODZINY OTWARCIA
Pon. - Sob.: 09:00 - 21:00
Niedz.: 10:00 - 20:00
1238093
Wodna Dolina
Wodna dolina to stosunkowo nowa atrakcja naszego miasta, nie wszyscy wiedzą, że powstała w 2013 roku jako zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince. Jednak poza funkcją ochronną, ku radości mieszkańców miasta, zbiornik ten został także zaadoptowany na potrzeby rekreacji i sportu.

Dziś znajdują się tutaj liczne atrakcje takie place zabaw dla dzieci, strzeżone (w sezonie) kąpielisko miejskie, boiska do gry w piłkę, pływająca fontanna, czy zbudowane w ramach budżetu obywatelskiego pole do gry w minigolfa.

Sezonowo działa tutaj także wake park czyli wyciąg do Kite Surfingu, a także wypożyczania rowerów wodnych. Dokoła wodnej doliny można spacerować po utwardzonych oświetlonych ścieżkach oraz wypocząć na jednej z wielu widokowych ławeczek podziwiając piękno wodnej doliny.

Sam akwen jest także miejscem np. zawodów wędkarskich. Organizowane są także (np. przez TKKF Koszalin) zawody sportowe aquathlon (pływanie + bieg).
1238094
Muzeum Wody
Muzeum wody w Koszalinie to jedna z najnowszych muzealnych pozycji miasta, która powstała na dzięki Miejskim Wodociągom i Kanalizacji. Znajduje się na terenie dawnego ujęcia wody dla Koszalina i jest to pierwsze tego rodzaju muzeum w kraju. Znajdziecie tutaj wiele interesujących eksponatów jak np. fragment XVIII-wiecznej rury z pierwszego drewnianego wodociągu Koszalina, który doprowadzał wodę z ujęcia wody na górze chełmskiej bezpośrednio do centrum miasta, czy też odwzorowaną zabytkową fontannę.

Muzeum mieści się zabytkowej ponad 100 letniej hali filtrów miejskich.

Muzeum zaprasza grupy zorganizowane po uprzednim uzgodnieniu terminu wizyty.
 Wstęp jest bezpłatny.
1238095
Park Robin Hooda
Kto jako dziecko nie marzył o tym, aby być jak Robin Hood? W Koszalinie właśnie w parku Robin Hooda możesz spełnić swoje marzenie. Swoje lub marzenie swojego dziecka, bo właśnie dla najmłodszy zostało stworzone to wyjątkowe miejsce.

Park powstał w 2018 r, w ramach budżetu obywatelskiego jako projekt „Park Robin Hooda – postrzelony Koszalin” którego autorami są członkowie Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej. Jest to miejsce, w którym w sposób bezpieczny (pod nadzorem członków Kompanii Rycerskiej) możecie trenować łucznictwo, a także ciekawe spędzić czas.

Znajdziecie tutaj, tor łuczniczy o długości 70m, tor łuczniczy dla dzieci o długości 20m, drewniany plac zabaw w klimacie lasu Sherwood a także arenę do walk rycerskich.

Park znajduje się bezpośrednio przy DDR prowadzącej do Wodnej Doliny i Forum Koszalin.
1238096
Stadion „Bałtyk” Koszalin
Najstarszy w Koszalinie, bo zbudowany w 1935 roku stadion miejski. Remontowany w latach 1946, 2007 oraz 2010. Jego trybuny mieszczą do 4 tys. widzów (w tym ok. 1500 miejsc siedzących). Jest tutaj także oświetlone euro boisko, oraz bieżnia lekkoatletyczna.

Stadion, który jest bazą zarówno dla K.P.N. Bałtyk Koszalin jak i Klubu Lekkoatletycznego Bałtyk Koszalin (w którym przez lata trenowała Małgorzata Hołub-Kowalik), w Polsce a może i na świecie najbardziej jest znany z imprezy którego rok rocznie jest areną.

Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy, w Koszalinie organizowana jest tzw. „Nocna Ściema” czyli maraton i półmaraton, w którym „bite są” rekordy światowe na obu dystansach.

Stadion Bałtyk jest miejscem startu i mety tego wydarzenia.
1238097
Gmach Koszalińskiej Rejencji
Koszalińska Rejencja (Regierungsbezirk Köslin) czyli Pruski odpowiednik Polskiego województwa to jednostka administracyjna która istniała w Koszalinie w latach 1816 – 1945. Jak można się domyślić - Koszalin był jej stolicą.

Właśnie w budynku przy dzisiejszej ulicy Andersa, znajdowała się jej pierwsza siedziba.

Bardzo reprezentacyjny gmach rejencji został zbudowany w latach 90 XIX w. w stylu eklektycznym z motywami secesji. Na jego dziedziniec można się było dostać korytarzem przez zdobione drzwi, zaś na nim samym skrywały się pomieszczenia dawniej stajni i wozowni. Budynek otoczony był parkiem, na którego terenie ustawiono fontannę.

Gmach zbudowany został w bardzo reprezentacyjnym stylu. Wewnątrz budynku znajduje się wiele dekoracyjnych elementów jak np. gustownie wykonanie balustrady czy stylowe kominki.

Obecnie Budynek jest siedzibą Policji, znajdują się tutaj m. in. biura komendanta.
Budynek jest w trakcie remontu i nie jest udostępniony do zwiedzania.
1238098
Budynek Poczty Głównej w Koszalinie
Reprezentacyjny neogotycki gmach Poczty Głównej wzniesiony został w roku 1884. Jest jednym z bardziej okazałych budynków poczty na Pomorzu Zachodnim i Środkowym. Budynek od początku swojego istnienia przeznaczony był na działalność pocztową, stąd na jego dziedzińcu przewidziano miejsce na powozownię i stajnie konną.

Stacja poczty konnej działała tutaj aż do 1911 roku – wówczas powozy konne zostały zastąpione przez komunikację samochodową, a powozownie i stajnie zamieniono w garaże.

Wschodnie skrzydło budynku zostało dobudowane chwilę później w latach 1906-1908. Dziś w tej części mieści się m. in. popularny klub muzyczny.

Budynek pełen jest dekoracyjnych elementów architektury i zachwyca jakością wykonania.
Starsi mieszkańcy Koszalina zapewne pamiętają, że jeszcze pod koniec XX wieku, w budynku zainstalowane były drewniane drzwi obrotowe.

Jego charakterystyczny zegar zna chyba każdy mieszkaniec miasta, jednak niewiele osób wie, że od strony dziedzińca zegar posiada swoją drugą tarczę.
1238099
Domek kata
Jeden z najbardziej charakterystyczny budynków w stylu gotyckim z XV w. zachowanych z historycznej zabudowany Koszalina. Od 1964 roku budynek jest siedzibą Teatru Propozycji „Dialog” i służy jako miejsce spotkań ludzi kultury i sztuki.
Niegdyś był budynkiem, który zamieszkiwał... jak samym nazwa wskazuje kat miejski. Stanowisko kata istniało w okresie od 1464 do 1839 jednak sam dom na cele mieszkalne użytkowany był aż do początku XX w.

Ciekawostką jest fakt, że budynek ten znajduje się po wewnętrznej stronie średniowiecznych obwarowań miasta co jest rzadkością. Zazwyczaj kat mieszkał poza murami miejskimi. Jak widać w Koszalinie było inaczej.

Inną ciekawostką jest fakt, że zachowały się także dokumenty związane z pracą kata - jest to cennik jego usług. Możemy dowiedzieć się z niego, ile kosztowało np. łamanie kołem, czy wygnanie z miasta. Dokument z 1785 roku znajduje się w Archiwum Państwowym Koszalinie.
1238100
Park Różany w Koszalinie
Pięknie położony park blisko zabytkowego budynku dzisiejszej prokuratury rejonowej, vis-a-vis poczty głównej. Park założony na początku XX w, dziś pełen nasadzeń różanych – zapewne stąd jego nazwa. Park posiada przedwojenną małą architekturą w postaci murków, schodów i fasad.

Latem w otoczeniu parku odbywały się plenerowe koncerty w wykonaniu muzyków Filharmonii Koszalińskiej.

Wzdłuż ulicy Piastowskiej na wysokości parku zachowała się także (nie działającą już) przedwojenna latarnia uliczna.
1238101
Filharmonia Koszalińska
Filharmonia Koszalińska, której gmach znajduje się w centrum Koszalina, bezpośrednio w Parku imienia Książąt Pomorskich, pomimo swoich rozmiarów oraz nowoczesnej formy i bryły idealnie wpasował się w otaczającą przestrzeń.

Budynek jest idealnym przykładem architektury, który współtworzy przestrzeń miejską. Sam obiekt, którego elewacja składa się głównie ze szkła, stali oraz drewna w niesamowity wręcz sposób komponuje się z otaczającym go parkiem.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki to najstarsza, bo działająca od 1965 roku instytucja tego rodzaju na całym Pomorzu Środkowym. Organizuje ponad 140 koncertów rocznie. Jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego, który odbywa się w Koszalinie nieprzerwanie od 1967 roku.
1238102
Mostek zakochanych w parku
Mostek zakochanych w parku to przedwojenna kładka piesza, o rzadko już dziś spotykanej łukowatej konstrukcji. Popularnie nazywana jest „mostkiem zakochanych”. Niegdyś było to obowiązkowe miejsce do plenerowej sesji zdjęciowej. W sieci można spotkać dużą ilość przedwojennych zdjęć właśnie z tego miejsca. Dziś mostek znany jest najbardziej z ilości kłódek zawieszonych na jego barierce przez zakochane pary.

Z tego miejsca pięknie prezentuje się sam park a także pobliski budynek Filharmonii Koszalińskiej.

Kto wie może to idealne miejsca, aby na nowo zakochać się w Koszalinie? Warto to sprawdzić!
1238103
Pomnik „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy”
Pomnik „Byliśmy – Jesteśmy - Będziemy”, zna chyba każdy koszalinianin. Jednak dla młodszego pokolenia zaskoczeniem może być fakt, że tak naprawdę nosi on nazwę pomnika 20-lecia (wyzwolenia Koszalina). Został odsłonięty w 1965 na Placu Bojowników PPR czyli na dzisiejszym Rynku Staromiejskim i na stałe wpisał się w najnowszą powojenną historię miasta.

Był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Koszalina. Podczas protestów przeciwko władzy komunistycznej, a konkretnie podczas spontanicznych obchodów porozumień sierpniowych na cokole pomnika koszalinianie spontanicznie umieścili transparent zapisany szminką "Solidarność z nami - my z Solidarnością".

A skoro jesteśmy już przy cytatach, to warto nadmienić, że ten umieszczony na pomniku „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy” pochodzi z książki Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza”.

Podczas rewitalizacji Rynku Staromiejskiego w 2013 roku pomnik został przeniesiony w nową lokalizację. Dziś stoi w bardzo reprezentacyjnym i spokojnym miejscu. Blisko parku, amfiteatru oraz Filharmonii Koszalińskiej na nowym Skwerze Pionierów Koszalina przy ulicy Piastowskiej.
1238144
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Koszalina. Zbudowany został w 1973 roku w oparciu o naturalne ukształtowanie terenu i co ciekawe - pierwotnie powstał bez najbardziej charakterystycznego elementu - tzn. bez dachu żartobliwie nazywanym jako „największy chips w kraju”. Dach ma ponad 100 m długości i 60 m szerokości.

Słynny dach zaprojektował Koszaliński profesor Jan Filipkowski (1929 - 2021) związany z istniejącą wówczas w mieście Wyższą Szkołą Inżynierską (dzisiejsza Politechnika Koszalińska). Powstał z potrzeby zapewnienia „planu B” na wypadek braku pogody podczas obchodów Dożynek Centralnych w 1975. Wówczas nie był potrzebny, pogoda dopisała i główne uroczystości odbyły się na stadionie KS Gwardia.

Dach, który powstał przyniósł dumę prof. Filopkowskiemu ponieważ w 1978 roku w Meksyku jego konstrukcja została uznana za jedną z najciekawszych budowli w skali całego świata.

Dziś w Amfiteatrze, gdzie przemawiać mieli komunistyczni dygnitarze odbywają się liczne koncerty, kabaretony, pokazy oraz festiwale – gościł on gwiazdy krajowego i światowego formatu.

W 2021 roku zakończył się gruntowny remont obiektu. Amfiteatr otrzymał nową scenę (z dachem nawiązującym do tego głównego) oraz zaplecze. Z całą pewnością jeszcze nie raz gościć będzie wielotysięczną roześmianą publiczność.
1238145
Droga przez Górę Chełmską
tara droga prowadząca do Sianowa skrywa mało znaną historię. Została ona zbudowana przy udziale internowanych w niemieckim Koszalinie Powstańców Listopadowych.

Fakt ten, upamiętnia odsłonięty w 2005 roku pomnik Droga do Wolności znajdujący się u bram do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na górze Krzyżance. Jest to masywny głaz z fragmentem „warszawianki” ...Leć nasz orle w górnym pędzie. Sławie, Polsce, światu służ!...” J. F. C. Delavigne

Głaz zawiera dedykację: „Żołnierzom polskim - Powstańcom Listopadowym internowanym przez władze pruskie w 1831 budowniczym drogi przez Górę Chełmską. Rodacy”

W początkowym etapie drogi jadąc w stronę Sianowa nową wygodną drogą rowerową (poprowadzoną aż do miejscowości Kłos) wprawne oko wypatrzy także, małą wykonaną z czerwonej cegły wieżę. To zabytkowa niestety dziś mocno zniszczona stacja pomp. Niegdyś zapewniała wodę dla Koszalina z ujęcia na Górze Chełmskiej. Co ciekawe w muzeum wody w Koszalinie znajdziemy fragment drewnianego rurociągu ułożony właśnie wzdłuż dzisiejszej ulicy Słupskiej. Dostarczał on wodę wprost na stary rynek.

Współcześnie droga Słupska to ulubiona droga dla kolarzy szosowych. Każdego czwartku (z wyjątkiem zimy) o godzinie 17:00 zbierają się na niej kolarze trenujący w ramach tzw. „szosowych czwartków”.
1238147
Lądowisko LPR – punkt obserwacyjny
Lądowisko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) znajduje się w na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i bezpośrednio przylega do przebiegającej obok ścieżki rowerowej.

Latem, gdy na terenie Lotniska Koszalin-Zegrze Pomorskie stacjonuje sezonowa baza LPR na terenie lądowiska często obserwować można charakterystyczne żółte helikoptery Eurocopter EC135, wykonujące misje ratunkowe realizowane głównie nad polskim morzem.

Helikoptery podziwiać można z bezpiecznie położonego punktu widokowego – w którym ustawiona jest ławka widokowa. Obok znajduje się także mini siłownia zewnętrzna.
1238148
Góra Chełmska
Góra Chełmska to od wielu wieków ważne miejsce na mapie Pomorza Środkowego. W całej swojej okazałości Góra Chełmska doskonale widoczna jest z drugiej strony jeziora Jamno.

Najwyższe wzgórze, czyli Krzyżanka (136,2 m n.p.m) i zwieńczona jest 31,5 metrową wieżą widokową wzniesioną w 1888 roku, która do dziś pełni swoją pierwotną rolę. Można z niej podziwiać panoramę całego regionu. Doskonale widoczne są okoliczne miejscowości, jezioro Jamno a także całe wybrzeże. Są i tacy co twierdzą, że przy dobrej pogodzie za pomocą lornetki dostrzec można nawet i duńską wyspę Bornholm.

Na Górze Chełmskiej znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, trwa także budowa dużego centrum pielgrzymkowego. 1 czerwca 1991 roku Górę Chełmską odwiedził Papież Jan Paweł II, który poświęcił tutaj kaplicę z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
Dziś Góra Chełmska to m. in. rowerowy single track, ścieżki do biegania (odbywają się tutaj regularne zawody o nazwie „Leśna Piątka”). Jest to także ulubiona góra do treningów dla kolarzy szosowych. Przez całą Górę Chełmską aż do Sianowa przebiega droga rowerowa, która jest początkiem dla tzn. szosowych czwartków.
Wycieczka po Koszalinie nie musi być nudna! Poznaj na nowo turystyczne atrakcje Koszalina. Trasa to spokojne 14 km poprowadzone po miejskich ścieżkach rowerowych. Możesz ją pokonać także za pomocą Koszalińskiego Roweru Miejskiego (omijając fragment drogi przez Górę Chełmską). Ta trasa to idealny pomysł na popołudnie z rodziną czy przyjaciółmi. Gotowi? Start!
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pobrzeże Koszalińskie
Pobrzeże Koszalińskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa Pobrzeża Koszalińskiego z aktualnym przebiegiem szlaków turystycznych. Mapa obejmuje obszar od Gąsek do Darłowa. Rok wydania 2021

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.