Zabunkruj się na Roztoczu

Dodano 31 maja 2022 przez Planer
Zabunkruj się na Roztoczu
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

251852
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 65,6 km
  • Przewyższenie: 106,28 m
  • Suma podejść: 549,3 m
  • Suma zejść: 549,1 m
  • Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Narol
1425246
Narol - Rynek
Na środku rynku w Narolu znajduje się ratusz, który jest siedzibą władz gminy. Dookoła ratusza znajdziemy miejsce do siedzenia lub odpoczynku na trawie w cieniu dorodnych drzew. Nad rynkiem góruje na wysokim cokole Św. Florian - patron miasta. Na rynku w kawiarni znajdziemy także punkt informacji turystycznej z mapami.
1425247
Zalew w Lipsku
Zalew w Lipsku to jedno z serc Roztocza, ponieważ zalew ma kształt serca. Można tu odpocząć w wiacie turystycznej lub na piaszczystej plaży.
1425248
Brzeziny Przystanek Historia
Przystanek Historia to miejsce, w którym historia odżywa na nowo. Dzięki pasjonatom Państwu Szczepańskim możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kompanii Narol i postaci dowódcy Karola Kosteckiego ps. "Kostek". W całej wsi możemy znaleźć kilka murali ukazujących żołnierzy z kompanii "Narol".
1425249
Źródła Tanwi w Łukawicy
Rzeka Tanew jest królową roztoczańskich rzek. Ma ona trzy źródła, z którego jedno z nich znajduje się w Łukawicy. Obudowane jest betonowym podestem pod którym znajduje się figurka Matki Boskiej, a na podeście napis zrobiony przez robotników z poczuciem humoru "Uwaga stare panny przyjmuje zakład blacharski do naprawy".
1425250
Cerkiew w Woli Wielkiej
Cerkiew w Woli Wielkiej jest jednym z najstarszych zabytków na terenie gminy Narol, jednoczesnie jest przyjkładem typowej XVIII-wiecznej drewnianej architektury sakralnej. Cerkiew Opieki Bogurodzicy zbudowana w 1755 roku pełniła rolę cerkwi grekokatolickiej, a po 1947 roku została przemianowana na filialny kościół rzymskokatolicki. Aktualnie poddawana jest renowacji.
Przy cerkwi zachował się cmentarz z nagrobkami bruśnieńskimi typowymi dla regionu Roztocza.
1425251
Werchrata
1425252
Schron Linii Mołotowa Punkt Oporu Wielki Dział
Na zboczach wzgórza Wielki Dział znajduje się 14 schronów z Linii Mołotowa, które tworzą punkt oporu Wielki Dział. Powstały one w latach 1940/41 w celu obrony granicy pomiędzy ZSRR, a III Rzeszą, ponieważ właśnie tutaj przechodziła granica po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Schron WD-08 to obiekt z charakterystyczną kopułą. Obecnie zamknięty przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska jako naturalne lęgowisko nietoperza.
1425253
Huta-Złomy
1425254
Cmentarz Stara Huta
Stara Huta to miejscoweość położona w środku lasu. Po przejechaniu około kilometra przez sosnowy las wyłania nam się piękna polana, na której wypasa się stado owiec. Kiedyś znajdowała się tutaj pierwsza królewska huta szkła kryształowego, dziś po ulewnych deszczach można znaleźć w piasku drobne, kolorowe szkiełka.
W górnej części miejscowości znajduje się cmentarz z nagrobkami wykonanymi z kamienia bruśnieńskiego. Są to charakterystyczne białe krzyże wykonane w kamieniu pochodzącym z kamieniołomu w położonej kilka kilometrów dalej miejscowości Stare Brusno. U dołu cmentarza można znaleźć jeszcze fundamenty po drewnianej cerkwi, która uległa spaleniu w pierwszej połowie XX-wieku.
1425255
Cerkiew pw. Paraskewy w Łówczy
Drewniana cerkiew pw. Paraskewy w Łówczy datowana jest na ok. 1808 rok, wybudowała została z inicjatywy Jana Matczyńskiego - dziedzica Łówczy, zgodnie z jego wolą świątyni nadano kształt kościoła łacińskiego. Pierw pełniła funkcję cerkwi grekokatolickiej. Następnie mieściła się tam filia kościoła rzymskokatolickiego, z tych czasów pozostała przykościelna sala katechetyczna z drewnianymi ławami i kozą. Sama cerkiew ma zachowane resztki ikonostasu z początku XX wieku. Aktualnie cerkiew przeszła we władanie gminy.
1425256
Staw Płazów
W samym centrum Płazowa znajduje się staw z zadaszoną wiatą do odpoczynku i widokiem na kościół. Przy stawie znajduje się źródło wody, w którym można napełnić swój bidon. Niegdyś w znajdującym się obok budynku starej karczmy znajdowała się rozlewnia wody.
Bystre oko może dostrzec w stawie piękne pomarańczowe rybki.
1425257
Cmentarz Płazów
W 2022 roku na drzwiach kaplicy cmentarnej w Płazowie pojawiły się ryciny przedstawiające drzeworyt płazowski. Jest to niematerialne dziedzictwo kulturalne regionu. Drzeworyt przedstawiał w dużej mierze sceny biblijne i był odbijany na kawałkach różnych materiach, dzięki czemu mieszkańcy mogli mieć święty obraz w swoim domostwie.
1425258
Źródła Różańca
W środku lasu znaleźć możemy źródła rzeki Różaniec. Wypływają one ze zboczy wzgórza. Woda z Różańca jest chętnie nabierana przez lokalnych mieszkańców w pojemniki i zabierana do domu.
1425259
Wodospady na Różańcu
Rzeka Różaniec wije się przez bardzo malownicze wąwozy. Na jednym z odcinków utworzone zostały naturalne wodospadziki, które w otoczeniu schodzących zboczy wąwozów tworzą niesamowity klimat.
1425260
Cztery Stawy Ruda Różaniecka
Cztery Stawy to miejsce przyjazne rowerzystom, położone tuż nad stawem rybnym. Znajduje się tam knajpka serwująca specjały rybne z własnych stawów, takie jak fishburger czy pierogi z karpiem.
Na gości czeka strefa chilloutu z leżakami i hamakamki.
1425261
Ruiny cerkwi w Hucie Różanieckiej
Kamienna cerkiew pw. św. Mikołaja w Hucie Różanieckiej wybudowana została w 1835 roku za czasów barona Brunickiego. Przetrwała do czerwca 1943 roku kiedy to została spalona podczas pacyfikacji niemieckiej. Przy cerkwi znajdują się nagrobki z kamienia bruśnieńskiego charakterystyczne dla Roztocza. Jednak część z nich jest nietypowa, ponieważ zawiera inskrypcje w dwóch językach: polskim i ukraińskim.
1425262
Wał w Hucie Różanieckiej
Wał w Hucie Różanieckiej stanowi nie lada wyzwanie dla kolarzy, podjazd ma spore nachylenie. Jednak widoki rozpościerające się po wjeździe na niego wynagradzają cały trud. Z jednej strony roztacza się widok na Płaskowyż Tarnogrodzki, jest na nim płasko jak na przysłowiowym stole. Z drugiej strony mamy pięknie pofalowany roztoczański krajobraz.
1425263
Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi to 24 progi skalne, które utworzyły się w wyniku ruchu płyt tektonicznych. Tanew na tym odcinku płynie w wąwozie, a woda opadająca na progach skalnych tworzy niesamowitą muzykę dla uszu. Po obu stronach rzeki biegnie szlak, którym warto się przespacerować.
1425264
Panorama na Wielki Dział i przełom Tanwi
Pomiędzy wsiami Paary oraz Narol Wieś rozpościera się malownicza panorama na wzgórze Wielki Dział (który jest drugim co do wysokości szczytem po polskiej stronie Roztocza), wzgórze Kapelusz (górujące nad Narolem) oraz malowniczy las nad przełomem Tanwi.
1425265
Pałac Łosiów Narol
Pałac został wybudowany na zlecenie Antoniego Feliksa Łosia 1776-1781, jest perełką barokowej architektury w południowo-wschodniej części Polski. Całość budowli na rzucie podkowy, która nawiązuje do podkowy z herbu rodziny Łoś.
Za czasów rodziny Łoś pałac krzewił kulturę i sztukę w regionie, posiadał bogatą bibliotekę i kształcił uzdolnioną muzycznie młodzież. Pałac przetrwał praktycznie całą II Wojnę Światową, aż do roku 1944 kiedy to pożar strawił większość pałacu.
Dziś pałac jest w rękach prywatnych, właściciele sukcesywnie odrestaurowują obiekt przywracając mu dawny blask.
1425266
Narol Warszawska
1425273
Deskal Brzeziny Bełżeckie
Deskal to tzw. cichy memoriał. Jest to namalowane na drewnianej stodole lub domu zdjęcie przedstawiające osoby związane z danym terenem. Jest to forma upamiętnienia ludzi, którzy żyli w tym miejscu.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
woto0
23 października 2022 woto0 napisał:
Super trasa
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta