Z Wąchocka do Skarżyska przez Pleśniówkę

Dodano 23 lutego 2020 przez plik GPX
Z Wąchocka do Skarżyska przez Pleśniówkę
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

166405
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 17,4 km
  • Czas trwania: 5 h 10 min
  • Średnia prędkość: 3,37 km/h
  • Przewyższenie: 99,89 m
  • Suma podejść: 1 293,24 m
  • Suma zejść: 1 282,88 m
  • Data: 22 lutego 2020
  • Lokalizacja: Polska, świętokrzyskie, Wąchock
945567
klasztor cysterski w Wąchocku
945568
pomnik Sołtysa w Wąchocku
945569
Pałac Schoenberga
945570
zbiornik na Kamiennej
945571
kaplica św. Rocha
945572
łowisko w Marcinkowie
945573
kopalnia w Marcinkowie
945574
skałki piaskowcowe
945575
elektrownia - młyn na Kamiennej
945576
Kamienna
945577
pomnik pomordowanych w Kamiennej
Całkiem przyjemna trasa aczkolwiek z dużymi "elementami antropogenicznymi" - gdzieniegdzie w lasach na trasie jest po prostu aż za dużo śmieci.
Startujemy sprzed klasztoru w Wąchocku - jeśli ktoś nie był, warto zwiedzić tak sam klasztor z muzeum, jak i Panteon polskiego państwa Podziemnego na placu przed budynkiem. To ważne miejsce, historycznie cenne.
Stąd udajemy się ulicą Kościelną do Kolejowej, nią w prawo i dochodzimy do placu przy którym stoi Pomnik Sołtysa. Podchodząc do niego możemy na tablicach wmurowanych w chodnik przeczytać kilka popularnych kawałów o Wąchocku. Wracamy do Kolejowej kawałek jeszcze nią idziemy, przechodzimy most na Kamiennej i za nim w lewo, w kierunku tamy. Obok nas ruina Pałacu Schoenberga. Przechodzimy przez tamę i zgodnie ze znakami czerwonego szlaku turystycznego idziemy wzdłuż zalewu, aż do widocznego w oddali porośniętego drzewami wzgórza. Szlak wprowadza nas na nie i doprowadza do posadowionej tu Kaplicy pw. św. Rocha. Po zwiedzeniu z zewnątrz tego obiektu, schodzimy na widoczny chodnik i dalej w prawo. Mijamy zakład budowlany i schodzimy kawałek za nim z szosy w prawo, w piaszczystą polną drogę. Wprowadza nas ona do sosnowego lasku. Na rozejściu dróg w lewo i po kilku minutach widzimy mały zbiornik wodny, idziemy do widocznych wiat po jego drugiej stronie. Możemy tu odpocząć.
Dalej szlak prowadzi nas z powrotem na szosę, idziemy w prawo ok. m i następnie w lewo, utwardzoną drogą w stronę widocznej bramy. Przed bramą w prawo. Mijamy zabudowania Marcinkowa, zakład samochodowy i za nim skręcamy w lewo, przed główną drogą. Po 200 m w prawo. Po chwili z lewej strony widzimy dużą kopalnię. Idziemy prosto aż do wyłożonej płytami drogi. Tu skręcamy w lewo, w prześwitach widzimy ponowie kopalnię. Wychodzimy z lasu na lekko pofalowany teren, porośnięty trawami. Na skrzyżowaniu idziemy w prawo-skos. Droga ta doprowadza nas po chwili stromym zejściem do lasu, gdzie idziemy droga w prawo. Przekraczamy niewielki strumyk i dochodzimy do zwartego kompleksu leśnego. Droga prosto staje się mniejsza, natomiast biegnąca w lewo jest wyraźna i szeroka - nią się udajemy. Po krótkim czasie z lewej strony dochodzi równoległa droga. Wpierw towarzyszy nam kilka metrów obok, w końcu zaczyna się oddalać i wtedy wchodzimy na nią, pilnując dalej mniej więcej kierunku południowo-zachodniego. Wyprowadza nas ona na skraj lasu. Idziemy teraz w prawo, z lewej mijając pojedyncze zabudowania. Po ok. 600 m schodzimy z tej drogi w prawo-skos, w kierunku północno-zachodnim, w lekko zarośniętą drogę. Może być mokro... Wprowadza nas ona w las ponownie. Z lewej strony nadal jego skraj jest blisko, trzymamy się tej drogi. Z czasem z prawej strony pojawiają się wypełnione woda zagłębienia, to pozostałości dawnej kopalni. Możemy tu na chwilę wejść w las, a następnie wracamy na nasza drogę.
Idziemy aż do skrzyżowania, wybierając na nim drogę w prawo-skos, cofającą, lekko pod górę. Podchodzimy pod Pleśniówkę. Droga ta, szczególnie po opadach może być dość mokra i błotnista. Około kilometra dalej idziemy na dużym skrzyżowaniu w lewo, w leśną szeroką drogę. Na drugim skrzyżowaniu, po ok. kilometrze znów idziemy w prawo. Mijamy kolejną krzyżówkę z amboną myśliwską obok, i zaczynamy schodzić powoli ze wzgórza. łapiemy po chwili czerwony szlak turystyczny, a z lewej pokazują się wychodnie piaskowca. Możemy podejść i je obejrzeć. Idziemy dalej zgodnie ze szlakiem. Mijamy teren po wyrębie. 200 m za nim zostawiamy szlak idziemy w biegnącą z prawej drogę. Biegnie ona w dół a następnie już płasko, przez trochę zarośnięty teren. Doprowadza nas ona ponownie do szlaku czerwonego, tutaj w prawo, aż do szosy. Nią kierujemy się w lewo, przechodzimy przez rzekę i na rozwidleniu opuszczamy szlak - kierujemy się w lewo i w pierwszą drogę w las, w prawo. Stoi tu jeszcze szyld reklamujący agroturystykę w Starym Młynie. Idziemy teraz cały czas prosto, aż do samej rzeki Kamiennej - po jej drugiej stronie młyn-elektrownia. Można podejść i obejrzeć.
Idziemy dalej wzdłuż Kamiennej w lewo, z czasem wracamy na szlak i wyprowadza nas on na szosę Skarżysko-Wąchock. Idziemy tu w prawo, przechodzimy przez most na Kamiennej i na skrzyżowaniu idziemy w lewo. Przy sklepie znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych w czasie II wojny światowej. Tuz obok jest przystanek gdzie możemy zakończyć wędrówkę.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta