Z Rabki do bacówki PTTK na Maciejowej.

Dodano 11 listopada 2019 przez plik GPX
Z Rabki do bacówki PTTK na Maciejowej.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

162179
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 8,8 km
  • Czas trwania: 5 h 56 min
  • Średnia prędkość: 1,47 km/h
  • Przewyższenie: 339,56 m
  • Suma podejść: 586,73 m
  • Suma zejść: 596,47 m
  • Data: 20 października 2018
  • Lokalizacja: Rabka Zdrój
916274
Widoczki z czerwonego szlaku.
Na horyzoncie po lewej Luboń Wielki (1022mnpm) a po prawej Lubogoszcz (968mnpm).
916275
Na rozstaju...
W tym miejscu skręcając w lewo dojdziemy do bacówki na Maciejowej a idąc prosto ominiemy bacówkę idąc w kierunku Starych Wierchów i Turbacza.
916276
Panorama z polany Przysłop.
Przed bacówką znajduje się obszerna polana z ławeczkami i miejscem na ognisko. Możemy z niej podziwiać Beskid Makowski i Wyspowy. Na zdjęciu od lewej widoczny Luboń Wielki, Szczebel, Pasmo Lubomira i Łysiny oraz Lubogoszcz.
916277
Bacówka PTTK na Maciejowej.
Nazwa bacówki wprowadza nas w błąd. Nie znajduje się bowiem na szczycie Maciejowej a na polanie Przysłop około 1km na południowy wschód od szczytu Maciejowej. Miejsce bardzo klimatyczne jednak w tak ciepły jesienny dzień jest tutaj bardzo tłoczno. Polecam odwiedzić to miejsce w tygodniu. Bliskość Rabki i przebywających tam kuracjuszy oraz łatwa dostępność bacówki. Można tam dojść bez większych technicznych przeszkód, sprawia że miejsce jest licznie odwiedzane w pogodne weekendy.
916278
Polana Przysłop
Droga z bacówki w kierunku Rabki.
Co zrobić w piękną, słoneczną, jesienną niedzielę?
Szybka decyzja. Wybrać się w góry. Miały być Gorce, ale oddany niedawno odcinek Zakopianki stał się przekleństwem dla kierowców przez gigantyczne korki przy wyjazdach. Dzięki nawigacji, która wskazała kilka kilometrów stania w korku przed Nowym Targiem, zrezygnowaliśmy z wjazdu na ten wspaniały odcinek drogi i odbiliśmy do Rabki, żeby po raz kolejny udać się do bacówki PTTK na Maciejowej.
Spacer rozpoczynamy przed Śląskim Centrum Rehabilitacyjnym znajdującym się przy ulicy Dietla, wzdłuż której znajdują się bezpłatne miejsca parkingowe. Można podjechać wyżej samochodem ul. Gorczańską. Prawie przy jej końcu jeden z mieszkańców udostępnił działkę na parking. Ceny niestety nie znam. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki i za tymi znakami podążymy do bacówki na Polanie Przysłop. Mijając zabudowania Rabki, wejdziemy na rozległe łąki, z których już w dolnych częściach rozlegają się widoki na Babią Górę, Beskid Makowski i Wyspowy. Wspinając się wolno w górę, dojdziemy do lasu, którego skrajem wspinamy się wyżej, odcinkiem najbardziej stromym aż po górną część wyciągu. Potem teren się bardziej wypłaszcza, a szlak tonie głębiej w las. Delikatnie z górki i po wyjściu z lasu stajemy na rozwidleniu, na którym odbijamy lekko w lewo i wzdłuż drewnianego ogrodzenia dochodzimy do Bacówki PTTK na Maciejowej. Polana Przysłop, na której bacówka stoi jest świetnym miejscem widokowym zarówno na północ, jak i na południe gdzie przy dobrej pogodzie możemy podziwiać Tatry. Zbiega się tutaj kilka szlaków. Nasz czerwony GSB kieruje się dalej na Turbacz przez Stare Wierchy, czarny do Rabki oraz zielony trochę poniżej bacówki z Poręby Górnej przez Ponice, Rdzawkę do Piątkowej. Słoneczna niedziela i odbywające się na tej trasie zawody "Perły Małopolski" zgromadziły dużą ilość spacerowiczów, jak i kibiców. Pierwszy raz czekałem godzinę w kolejce, żeby napić się kawy i zjeść słynny sernik. Z daniem obiadowym nie ryzykowałem, bo czas oczekiwania był zdecydowanie dłuższy. Przy takiej ilości turystów to zrozumiałe dlatego polecam odwiedzać to miejsce w tygodniu. Byłem kilka razy i spokój tego miejsca jest naprawdę kojący. W środku kominek, przy którym można się ogrzać w chłodne dni i naprawdę smacznie zjeść. Dobry punkt pośredni na Stare Wierchy czy dalej na Turbacz. Przed bacówką ciesząca się zainteresowaniem tyrolka. Z obserwacji odwiedza to miejsce wielu kuracjuszy przebywających w Rabce w różnym wieku, tym bardziej sędziwym również więc trasa nie jest technicznie trudna i wymagająca. Jeśli ktoś jeszcze tam nie zawędrował, polecam to miejsce, do którego nie raz będziecie wracać. Dystans z ul. Dietla to około 4 km a czas wyjścia 1,5 do 2 godzin w zależności od kondycji i chęci podziwiania widoków po drodze. Powrót do Rabki wybrałem tą samą trasą. Przyjemnego wędrowania :)
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta