Z Kazimierza do Wojciechowa i Nałęczowa

Dodano 27 czerwca 2018 przez plik GPX
Z Kazimierza do Wojciechowa i Nałęczowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

126945
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 56,4 km
  • Czas trwania: 3 h 57 min
  • Średnia prędkość: 14,24 km/h
  • Przewyższenie: 127,57 m
  • Suma podejść: 1 348,08 m
  • Suma zejść: 1 314,36 m
  • Data: 8 czerwca 2017
  • Lokalizacja: Kazimierz Dolny
722579
Wąwóz Kwaskowa Góra
722580
Wąwóz Lipinki
722581
Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej
Jest to kościół w stylu neogotyku nadwislańskiego, trójnawowy, z czerwonej cegły. W środku znajdują się dostosowane do niego stylem drewniane ołtarze: Miłosierdzia Bożego, św. Franciszka, św. Stanisława Kostki i św. Józefa. W ołtarzu głównym jest figura Madonny z XIII/XIV wieku, wyrzeźbiona w drzewie lipowym, nazywana Matką Bożą Wąwolnicką w odróżnieniu od figury Matki Bożej Kębelskiej. Po obu jej stronach umieszczono rzeźby Polaków różnych stanów, oddających hołd Matce Bożej. U góry ołtarza widoczne są rzeźby przedstawiające Trójcę Św., a na ścianach prezbiterium obrazy św. Teresy i św. Izydora.
722582
Wieża Ariańska
trójkondygnacyjna, wybudowana z kamieni i cegieł, wieża wzniesiona w dwóch etapach przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Pilecki po zniszczeniu wcześniejszych umocnień, odbudował je w zmodernizowanej formie i przystosował do broni palnej. Umocnienia otrzymały wówczas kształt czworoboku z wyprofilowanymi trzema bastionikami o zarysie trapezu, a w miejscu czwartego posadowiono wieżowy dwór z zewnętrzną klatką schodową. Wieża miała charakter zarówno obronny, jak i rezydencjonalny.

Prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI wieku cały dawny folwark otoczono murem ze strzelnicami, by wzmocnić walory obronne założenia. Pozostałości muru zachowały się w pobliżu wieży oraz w ścianie budynku gospodarczego znajdującej się na terenie gospodarstwa usytuowanego przy siedzibie Urzędu Gminy. Po wybudowaniu nowego dworu opuszczona wieża powoli niszczała, odrestaurowana w 1907 roku według projektu Jana Koszczyca Witkiewicza. Ponownie gruntownie remontowana i rekonstruowana w latach 1971-1974 według projektu Tadeusza Augustynka.
722583
Kuźnia Artystyczna Romana Czernieca
Kuźnia Wojciechów "od zawsze” stara się jednoczyć kowali z całej Polski. Tu od ponad 25 lat odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Kowali, w których każdego roku bierze udział kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa z kraju i zagranicy. Impreza odwiedzana jest przez niemal 15 tys. turystów.
722584
Kościół pod wezwaniem św. Teodora w Wojciechowie
Kościół został wybudowany w 1725r. przez Teodora Orzechowskiego. Jest to budowla wykonana w całości z drzewa modrzewiowego. Wnętrze kościoła wykonano w stylu późnobarokowym. Prezbiterium węższe i niższe. W drewnianym, barokowym ołtarzu głównym z pocz. XVIII w. umieszczony jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy namalowany przez Feliksa Cichockiego w 1836 r. oraz obrazy św. Kajetana i św. Teodora z poł. XVIII w. Po bokach znajdują się złocone rzeźby św. Piotra i Pawła. Kościół posiada dwa rokokowe ołtarze boczne zdobione rzeźbami św. Barbary, św. Katarzyny i aniołów.
722585
Park Zdrojowy w Nałęczowie
Park Zdrojowy w Nałęczowie – zabytkowy park pełniący funkcję uzdrowiskową, położony w centrum Nałęczowa pomiędzy ulicami Michała Górskiego od południa, Leśną, Lipową i Chopina od wschodu, Armatniej Góry od północy i zamknięty rzeką Bystrą od strony zachodniej, o powierzchni 25 ha. Założenie powstało w połowie XVIII wieku.
722586
P1380455
722587
P138045717
Malownicza i długa trasa do zaplanowania na cały dzień. Czas samego przejazdu to ponad 4 godziny a po drodze jest co oglądać. Z Rynku ruszamy ul. Nadrzeczną i Kwaskową Górą, by wąwozem o ten samej nazwie dotrzeć do Jeziorszczyzny. Po drodze mijamy Kolonię Rzeczycę, gdzie skręcamy w lewo w kierunku wsi Grabówki i Stanisławka. Stamtąd wąwozem Lipinki zjeżdżamy do Wąwolnicy gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej, ściągające tysiące pielgrzymów z całej Polski. z Wąwolnicy malowniczymi polnymi drogami przez Stary Gaj docieramy do Wojciechowa - mekki polskich kowali. Z Wojciechowa przez Nowy Gaj dojeżdżamy do Nałęczowa, gdzie po długiej trasie odpocząć można w pięknym Parku Zdrojowym. Z Nałeczowa do Kazimierza jedziemy mało ruchliwą drogą biegnącą przez Zarzekę i Bartłomiejowice do Rąblowa. Reczyca i Skowieszynek już tylko te dwie miejscowości dzielą nas od powrotu do Kazimierza.
Trasę poleca
Kazimierz Dolny

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa "Kazimierz Dolny" i okolic w świetnej skali 1:35 000. Znaleźć na niej można wszystkie ważne dla turysty informacje z tych pięknych terenów dotyczące nie tylko cennych zabytków, ale i tras pieszych, rowerowych, rezerwatów...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.