Z Gliwic na Górę św. Anny

Dodano 17 czerwca 2017 przez plik GPX
Z Gliwic na Górę św. Anny
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

101737
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 101 km
 • Czas trwania: 9 h 19 min
 • Średnia prędkość: 10,85 km/h
 • Przewyższenie: 214 m
 • Suma podejść: 1 308,5 m
 • Suma zejść: 1 290,5 m
 • Lokalizacja: Gliwice
598430
Obóz
Historia obozu sięga pierwszych lat wojny. W 1940r. w okolicach Sławięcic i Blachowni Śląskiej rozpoczęto budowę obozu pracy przymusowej. Początkowo pracowali w nim więźniowie z Generalnej Guberni i Protektoratu Czech i Moraw oraz prawie 2,5 tys. brytyjskich i francuskich jeńców wojennych, którzy zajmowali się budową fabryki benzyny syntetycznej I.G. Farbenindustrie A.G, odgrywającej ważną rolę dla III Rzeszy.
598431
Kościół na Górze Św. Anny
Kościół zakonny Franciszkanów i jednocześnie parafialny należący do dekanatu Leśnica diecezji opolskiej. Pierwszy kościół pw. św. Jerzego został zbudowany na górze w 1480 r. z fundacji Mikołaja i Krzysztofa Strzał (Strzel), właścicieli Poręby, Leśnicy i Żyrowej. Na początku XVII w.[potrzebny przypis] przeniesiono z Ujazdu do tutejszego kościoła[1] słynącą cudami[potrzebny przypis] rzeźbę z drewna lipowego św. Anny Samotrzeciej z ok. 1480 roku (ma ona wysokość 54 cm, stoi na młodszej jesionowej podstawie wysokości 12 cm, trzyma Maryję na lewym ramieniu i Jezusa na prawym), zawierającą relikwie świętej (w otworze w głowie figurki św. Anny)[2]. Zmieniono też wtedy wezwanie kościoła i nazwę góry (wcześniej zwanej Górą św. Jerzego). W kościele znajdują się relikwie św. Anny. W 1896 r. figurkę przeniesiono z ołtarza bocznego do głównego, gdzie znajduje się do dziś[3]. W 1980 świątyni nadano godność bazyliki mniejszej.
Kościół jest budowlą pierwotnie gotycką z XV wieku, przebudowaną w w 1665 r., w 1781 roku oraz w w stylu neobarokowym w latach 1957-1963. W ołtarzu głównym cudowna figura świętej Anny Samotrzeć z XV wieku). Wpisany na listę zabytków w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
598527
Posiłlek
Do wyboru kilka restauracji i lodziarni
598528
Schronisko Młodzieżowe
598537
Punkt Widokowy
598539
Muzeum Czynu Powstańczego
598544
Sklep spożywczy
598545
Cmentarz Żydowski
598547
Cłopskie Jadło
Całodzienna wycieczka rowerowa na Górę Św Anny. Trasa poprowadzona w większości bocznymi drogami, częściowo przez las.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Góra Świętej Anny
Góra Świętej Anny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.