category-icon

Wzdłuż Drawy od Czaplinka do Krzyża Wlkp.

182 km
31 h
432 m
Pojezierze Drawskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-06-26
Pojezierze Drawskie
category-icon
182 km
432 m
540 m
Średni
31 h
4.9/6
Dwudniowa wycieczka doliną Drawy. Trasa nadaje się do jazdy rowerem turystycznym (mtb lub trekkingowy), ponieważ kilkadziesiąt kilometrów – szczególnie odcinek na południe od Drawna - prowadzi drogami gruntowymi i leśnymi.
Początek na stacji PKP w Czaplinku. Z centrum miasteczka niebieskim szlakiem rowerowym „Dolina Pięciu Jezior” dojechać można w górę rzeki, w stronę źródła. Krótki odcinek za Czaplinkiem do zamku Drahim prowadzi ruchliwą drogą wojewódzką nr 163, poza tym jedzie się bocznymi, mało uczęszczanymi drogami. Za Starym Drawskiem skręt na Żerdno, Kuźnicę Drawską i Prosinko. W miejscowości Kluczewo opuściłam szlak „Dolina Pięciu Jezior”, a od kolejnej wioski – Bolegorzyn – kieruję się za znakami czerwonymi rowerowym szlakiem „Drawa” przez wsie Warniłęg i Rzepowo (polna droga). W Rzepowie skręcam w zielony szlak pieszy do Głęboczka. W Głęboczku warto odbić kilkaset metrów do punktu widokowego nad Drawą (jest drogowskaz). Na rzece jest próg wodny i ruiny młyna oraz miejsce odpoczynku z wiatą. Dalej tym samym szlakiem kieruję się na Cieszyno, skąd wygodna droga dla rowerów (Stary Kolejowy Szlak) prowadzi 7 km wprost do Złocieńca (Czaplinek-Złocieniec ok. 45 km).
Ze Złocieńca drogą do Darskowa i stamtąd leśnymi duktami w stronę mostu na rzeczce Kokna (kilka kilometrów uciążliwej jazdy po piachu). Od mostu już lepsza droga żółtym szlakiem rowerowym „Dolina Rzeki Drawy” przez Dalewo. Przecinam DK 20 w Suliszewie i kieruję się asfaltem do Gudowa (jezioro Lubie), a następnie do Mielenka Drawskiego (Złocieniec-Mielenko Drawskie ok. 20 km).
Z Mielenka Drawskiego w okolice Drawna jazda najkrótszym wariantem – czyli DW 175 przez poligon Drawski, Pomierzyn i Kalisz Pomorski (Mielenko Drawskie – okolice Drawna ok. 50 km). Łączny dystans dzienny to 115 km. Trasa prowadzi przez pofałdowany, bardzo widokowy teren.
Mając więcej czasu można wybrać boczne drogi bliżej koryta rzeki – wzdłuż południowego brzegu jeziora Lubie przez Karwice, a z Pomierzyna na Suchowo i dalej zielonym szlakiem pieszym przez Borowo (ciekawa, zabytkowa elektrownia wodna na kanale Drawy) do Prostyni. Z Prostyni niebieski szlak pieszy prowadzi blisko nurtu rzeki przez Rościn do Drawna. Szlak jest przejezdny dla rowerów i bardzo malowniczy, ale kiepsko oznakowany, więc warto mieć lokalizację GPS i mapę.
Drugi dzień to jazda przez Drawieński Park Narodowy. Od Drawna należy kierować się za znakami czerwonymi szlaku pieszego im. Stefana Czarnieckiego – zachodnim brzegiem Drawy. Szlak pieszy prawie w całości pokrywa się z przebiegiem czerwonej, a następnie zielonej pętli rowerowej wytyczonej przez DPN, ale w kilku miejscach prowadzi skarpą bliżej rzeki, w bardzo spektakularnych miejscach. Od biwaku Drawnik jest to twarda, gruntowa droga, od Barnimia leśna ścieżka – typowa trasa mtb, ale na trekkingu też jak najbardziej do przejechania. Miejscami fragmenty starych, poniemieckich bruków, w okolicach osady Moczele – w bardzo złym stanie. Wspaniałe widoki i pustki na szlaku. Tylko na polach biwakowych dostępnych dla kajakarzy w sezonie bywa tłoczno i głośno. Wszystkie szlaki na terenie parku są bardzo dobrze oznakowane i opisane. W miejscowości Zatom można dostać domowe obiady, następny (i ostatni) punkt gastronomiczny jest w Starym Osiecznie przy głównej szosie (DK 22).
Drewniany most na wysokości osady Głusko, przez który kiedyś prowadził szlak pieszy, rozpadł się, a objazd prowadzi zielonym szlakiem rowerowym. Do Starego Osieczna można stąd dojechać 4 km asfaltem lub dalej czerwonym szlakiem pieszym przez las (odbija w prawo za mostem na Drawie). Wariant szlakiem prowadzi do ujścia Płocicznej do Drawy. Jest bardzo malowniczy, ale trudny (kawałek stromego trawersu przez las).
Od Starego Osieczna do Przeborowa wytyczono czarny szlak rowerowy, którego przebieg pokrywa się z długodystansowym czerwonym szlakiem im. Czarnieckiego. Oznakowanie na tym odcinku jest fatalne, znaków czerwonych prawie nie ma, znaki czarne (rowerowe) bywają rzadko. Znów przyda się mapa GPS. W porównaniu do odcinka parkowego ten fragment jest zdecydowanie bardziej uciążliwy, a mniej atrakcyjny (jazda w piachu po lasach gospodarczych), ale trafiają się ładne miejsca – jest kilka zjazdów nad rzekę (leśniczówka Kotlina pod Starym Osiecznem), skarpa na zakolu przed Przeborowem. Mniej więcej w połowie dystansu odbicie na zachód do mostu w Łęczynie, na Mierzęckiej Strudze. Pod Przeborowem ruiny umocnień Wału Pomorskiego (bunkry). Od Przeborowa do Drawin dobra, asfaltowa droga. Ostatni most na Drawie przejeżdżam za Drawinami – trwają prace budowlane, również na pobliskim moście kolejowym. Można zakończyć na stacji kolejowej w Drawinach, albo pojechać jeszcze kilka km do Krzyża – gdzie Drawa uchodzi do Noteci. Ostatnie kilometry prowadzą drogą przez Łokacz Wielki, wzdłuż linii kolejowej. Dystans dzienny - 68 km.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Drawskie część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Drawskie część zachodnia

Mapa obejmująca zachodnią część Pojezierza Drawskiego, obszar do Czaplinka na wschodzie (gminy: Barwice, Borne Sulinowo, Czaplinek, Okonek, Szczecinek). Na mapie uwględnione zostały informacje niezbędne turyście. Są tu: zabytki, baza noclegowa, granice parków narodowych i rezerwatów, przystanie żeglarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystanie statków spacerowych, a także szkoły nurkowania. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych z podziałem na szlaki: pieszye, rowerowe, nordic walking i konne, łącznie z kilometrażem.

Pojezierze Drawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Drawskie

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Pojezierza Drawskiego. Mapa zamknięta jest na wschodzie przez Jezioro Dołgie, na zachodzie zaś przez Łobez. Zaznaczono tu informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, Nordic Walking i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę.

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.