Wyżyna Miechowska. Trasa nr 2 narowery

Dodano 21 października 2020 przez plik GPX
Wyżyna Miechowska. Trasa nr 2 narowery
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

191758
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.1
  • Dystans: 36,4 km
  • Przewyższenie: 116,17 m
  • Suma podejść: 604,48 m
  • Suma zejść: 603,34 m
1087531
IMG_20200808_111939
1087532
IMG_20200808_103228
1087533
IMG_20200808_100457
1087534
IMG_20200808_112202
Trasa tej wycieczki obfituje w zabytkowe obiekty sakralne i pałacowo-dworskie. Malownicza dolina Dłubni i cienisty Wąwóz Ostryszni dadzą chwilę odpoczynku od cywilizacji. Liczne skały po drodze nie pozwolą zapomnieć, że poruszamy się po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z rynku w Skale wyjeżdżamy ul. Słomnicką do Nowej Wsi. Przy drogowskazie do Minogi skręcamy w lewo. Zjeżdżamy koło kościoła (1) do centrum wsi i kierujemy się w lewo pod pałac Wężyków (2). Z Minogi jedziemy główną drogą w prawo pod górę. Dalej wierzchowiną przez Barbarkę, by leśną szutrówką opaść do Gołszyna. Nie zjeżdżamy jednak do centrum wsi, lecz bocznym asfaltem kierujemy się do Wysocic. Poniżej kościoła w Wysocicach (3) jedziemy w lewo za niebieskim szlakiem rowerowym. W centrum Ściborzyc można zwiedzić pałac Popielów (4), a nieco dalej – klasztor w Imbramowicach (5). Do Glanowa mamy do wyboru dwa warianty: pierwszy, łatwiejszy, szosą, lub drugi, dużo trudniejszy, Wąwozem Ostryszni (6) za czarnym szlakiem. Możemy też skrócić sobie trasę skręcając w lewo. Koło zespołu dworskiego w Glanowie (7) dochodzi do drogi niebieski szlak pieszy, którym będziemy jechać przez malowniczą Dolinę Dłubni (8). Pokonujemy potok, dojeżdżamy do drogi asfaltowej i kierujemy się w prawo (z lewej strony widoczny kościół). Przejeżdżamy przez mostek, skrzyżowanie i jedziemy pod górę na południe. Koło leśniczówki ponownie spotkamy niebieski szlak.

W Tarnawie przejeżdżamy obok kościoła oraz XVIII-wiecznego dworu i po ok. 1200 m wjeżdżamy do Lasu Dębowiec. Trzymając się niebieskiego szlaku zjeżdżamy z szosy w prawo utwardzoną drogą. Na skraju lasu zawijamy w lewo i ścieżką gruntową docieramy do drogi wojewódzkiej, którą wracamy do Skały. Wycieczkę kończymy na rynku. Możemy jeszcze zwiedzić kościół i zabytkową drewnianą dzwonnicę (9), znajdujące się obok rynku (nieco na zachód).

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół w Minodze (1) – zbudowany w 1736 r. w stylu barokowym. Wyróżnia się oryginalną wklęsłą fasadą, poszerzoną o dwie wieże.
Pałac Wężyków w Minodze (2) – wybudowany w 1859 r. w stylu neorenesansowym przez Teofila, syna Franciszka Wężyka – znanego pisarza i działacza politycznego.

Pałac Wężyków w Minodze
Kościół i sanktuarium Matki Bożej Wysocickiej (3) – cenny zabytek romańskiej architektury. Wzniesiony na przełomie XII i XIII w. przetrwał praktycznie bez większych zmian do czasów współczesnych. Godna uwagi jest rzeźba Tronującej Madonny z Dzieciątkiem w szczycie prezbiterium, arkadowe otwory okienne wieży, a także portal z tympanonem zdobiący wejście z kruchty do kościoła. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej z poł. XVII w. będący repliką obrazu Jasnogórskiej Madonny.

Kościół i sanktuarium Matki Bożej Wysocickiej
Pałac w Ściborzycach (4) – dawny pałac Popielów z końca XIX w. Poniżej, nad Dłubnią, źródło „Jordan” (pomnik przyrody), tworzące mały stawek wypełniony zielonkawą, bulgoczącą wodą.
Klasztor Norbertanek w Imbramowicach (5) – obecny barokowy zespół klasztoru i kościoła norbertanek wzniesiono w latach 1711-21. Wewnątrz uwagę zwraca ciekawe iluzjonistyczne malarstwo barokowe na ścianach nawy.
Wąwóz Ostryszni (6) – niezwykle malowniczy z licznymi formami skałkowymi, roślinnością kserotermiczną i łęgową.
Dwór w Glanowie (7) – zespół dworski, w skład którego wchodzą: klasycystyczny dwór z 1786 r., zabudowania folwarczne z XIX w., wozownia, dwie stodoły, spichlerz oraz budynek mieszkalno-gospodarczy. Obiekt nie jest udostępniony dla turystów.
Dolina Dłubni (8) – grupa okazałych skał położonych na lewym brzegu Dłubni między Glanowem i Imbramowicami.
Drewniana dzwonnica w Skale (9) – znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej budowla, o konstrukcji słupowej, została wzniesiona przy kościele pw. św. Mikołaja w 1765 r.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa2 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.