WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamek w Morawicy, Wąwóz Zbrza, Dolina Aleksandrowicka

Dodano 30 marca 2014 przez plik GPX
WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamek w Morawicy, Wąwóz Zbrza, Dolina Aleksandrowicka
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

37468
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.9
 • Dystans: 12,9 km
 • Czas trwania: 4 h 2 min
 • Średnia prędkość: 3,2 km/h
 • Przewyższenie: 135,06 m
 • Suma podejść: 305,71 m
 • Suma zejść: 306,19 m
 • Data: 30 marca 2014
 • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Polska, małopolskie, Morawica
226162
DSC_6430
Trasa: Morawica - Aleksandrowice - Wąwóz Zbrza - Kleszczów - Dolina Aleksandrowicka - Aleksandrowice - Morawica

Szlaki: początkowo bez szlaku, następnie czarnym do niebieskiego i za niebieskim do Kleszczowa, zejście do Doliny Aleksandrowickiej bez szlaku, czerwona ścieżka dydaktyczna do czarnego i powrót do Morawicy

Zamek, już w 1408 roku uważany był za bardzo stary, znajdował się na szczycie wzgórza dominującego nad okolicą, na miejscu dzisiejszego kościoła św. Bartłomieja oraz dzisiejszej plebanii i dzwonnicy. W średniowieczu należał do rodu Toporczyków (Toporów), pieczętujących się herbem Topór, protoplastów rodziny Tęczyńskich; Toporczykowie rezydowali tu już na przełomie XII i XIII wieku. Później zamek znajdował się w rękach Tęczyńskich i stanowił pierwotną siedzibę ich rodu.
Pośrodku zamku stała niewielka, drewniana kaplica zbudowana przed 1200 rokiem. Około 1408 roku kaplicę zamkową przekształcono w murowany kościół i wykorzystano do tego celu kamienie pochodzące z rozbiórki części zamku. W 1666 roku jedną z partii zamku zaadaptowano na plebanię, częściowo przebudowaną po 1871 roku. W 1743 roku stary kościół rozebrano i na jego miejscu zbudowano obecny kościół, który stoi on na fundamentach dawnego zamku. Fundamenty zamku znajdują się również pod XVIII-wieczną dzwonnicą. Pod plebanią, powstałą z przebudowy zamku, zachowały się wykute w litej skale podziemne chodniki umożliwiające ucieczkę podczas oblężenia.

Wąwóz Zbrza – wąwóz znajdujący się w Lesie Zabierzowskim na Grzbiecie Tenczyńskim na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na zachód od miejscowości Kleszczów i Burów. Wąwóz w dolnej częsci, otwierającej się do Doliny Aleksandrowickiej ma strome lessowe ściany. Wąwóz stanowi granicę wsi Kleszczów i Burowa (Drobna Zbrza - północny odcinek) i wsi Aleksandrowice i Burów (Gruba Zbrza - południowy odcinek).

Dolina Aleksandrowicka, zwana też Strumykiem – niewielka dolina rozcinająca Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Aleksandrowice. Ma długość 2,5-3 km, strome zbocza i płaskie szerokie dno, które jest w dużym stopniu zabudowane. W zalesionych zboczach doliny znajdują się skały wapienne, jednak w większości ukryte wśród drzew. Najbardziej znaną z nich i największą jest skała zwana Krzywosądem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Dolinki Podkrakowskie
Dolinki Podkrakowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Dolinki Podkrakowskie przedstawia najciekawsze tereny rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje malownicze wąwozy i doliny w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to obszar Ojcowskiego Parku Narodowego, Parku...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0