category-icon

WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamek Lipowiec, Skansen Wygiełzów

2.8 km
65 m
Polska, małopolskie, Polska, małopolskie, Babice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2009-08-10
Polska, małopolskie, Polska, małopolskie, Babice
category-icon
2.8 km
65 m
62 m
Łatwy
2.1/6
Trasa: Wygiełzów - Zamek Lipowiec - Skansen Wygiełzów - Wygiełzów

Szlaki: bez szlaku

Łatwiutki spacerek dla rozruszania.

Początkowe dzieje zamku nie zostały dotychczas w pełni wyjaśnione. Obecny zamek został zbudowany pod koniec XIII w. przez biskupa Jana Muskatę. Wcześniej w tym miejscu miał znajdować się drewniany gród, który był bazą wypadową okolicznych zbójów. Gród ten został ponoć zdobyty przez księcia będącego właścicielem tych ziem i ofiarowany biskupstwu krakowskiemu. Na jego miejscu biskup Jan Prandota wybudował w połowie XIII w. drewniany zamek, który następnie został zastąpiony murowaną budowlą.
W XVII w. zamek co chwilę dotykały jakieś katastrofy: najpierw w 1629 r. pożar, następnie odbudowaną warownię zajęli w 1655 r. Szwedzi, którzy wycofując się po dwóch latach, spalili go ponownie. Do końca XVIII w. zamek był własnością biskupstwa krakowskiego, które wykorzystywało go m.in. jako więzienie biskupie, a później jako dom poprawczy dla duchownych naruszających przepisy prawa kanoniczego. Warownia zaczęła popadać w ruinę po przejęciu jej przez austriackie władze zaborcze na rzecz skarbu państwa, a ostateczny jej los przypieczętował pożar z 1800 r.
Obecny wygląd zamku zawdzięczamy pracom restauracyjnym z lat 1961-75.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie został udostępniony zwiedzającym 15 października 1973 roku (projekt powstał w 1965 r., początek realizacji – 1968 r.) i prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich.
Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem pozyskanym wraz z obiektem.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie