WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamek Lipowiec, Skansen Wygiełzów

Dodano 24 marca 2012 przez rysowanie
WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Zamek Lipowiec, Skansen Wygiełzów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

7735
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

59832
DSC_0151
Trasa: Wygiełzów - Zamek Lipowiec - Skansen Wygiełzów - Wygiełzów

Szlaki: bez szlaku

Łatwiutki spacerek dla rozruszania.

Początkowe dzieje zamku nie zostały dotychczas w pełni wyjaśnione. Obecny zamek został zbudowany pod koniec XIII w. przez biskupa Jana Muskatę. Wcześniej w tym miejscu miał znajdować się drewniany gród, który był bazą wypadową okolicznych zbójów. Gród ten został ponoć zdobyty przez księcia będącego właścicielem tych ziem i ofiarowany biskupstwu krakowskiemu. Na jego miejscu biskup Jan Prandota wybudował w połowie XIII w. drewniany zamek, który następnie został zastąpiony murowaną budowlą.
W XVII w. zamek co chwilę dotykały jakieś katastrofy: najpierw w 1629 r. pożar, następnie odbudowaną warownię zajęli w 1655 r. Szwedzi, którzy wycofując się po dwóch latach, spalili go ponownie. Do końca XVIII w. zamek był własnością biskupstwa krakowskiego, które wykorzystywało go m.in. jako więzienie biskupie, a później jako dom poprawczy dla duchownych naruszających przepisy prawa kanoniczego. Warownia zaczęła popadać w ruinę po przejęciu jej przez austriackie władze zaborcze na rzecz skarbu państwa, a ostateczny jej los przypieczętował pożar z 1800 r.
Obecny wygląd zamku zawdzięczamy pracom restauracyjnym z lat 1961-75.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie został udostępniony zwiedzającym 15 października 1973 roku (projekt powstał w 1965 r., początek realizacji – 1968 r.) i prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich.
Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem pozyskanym wraz z obiektem.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu. Wydanie 1, 2017

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Aglomeracja Katowicka

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Katowice - Nikiszowiec | Autor zdjęcia: yaneck60
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0