WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Dolina Prądnika, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, Grodzisko

Dodano 3 czerwca 2012 przez plik GPX
WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Dolina Prądnika, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, Grodzisko
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

9936
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

66758
DSC_3657
Trasa: Pieskowa Skała - Dolina Prądnika - Grodzisko - Dolina Prądnika - Pieskowa Skała

Szlaki: czerwony, powrót bez szlaku główną drogą

Dolina Prądnik położona jest w województwie małopolskim na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ma powierzchnię około 2146 ha, rozpoczyna się w okolicach Sułoszowej, gdzie znajdują się źródła Prądnika i biegnie przez całą długość Ojcowskiego Parku Narodowego. Na jej terenie znajdują się miejscowości: Sułoszowa, Ojców i Prądnik Korzkiewski.

Najstarsza informacja o Pieskowej Skale pochodzi z 1315 r. Wg przekazu Jana Długosza obecny zamek został wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego. W posiadaniu królewskim pozostawał do końca XIV w. W 1377 król Ludwik Węgierski ofiarował go Piotrowi Szafrańcowi- podstolemu krakowskiemu. Obecną postać zamek zawdzięcza gruntownej przebudowie i rozbudowie dokonanej ok. roku 1578 z inicjatywy Stanisława Szafańca - wojewody sandomierskiego. W 1718 zniszczony pożarem został odrestaurowany w duchu późnego baroku. Po II w. światowej zamek został przejęty przez Skarb Państwa.

Grodzisko - 1228 roku gród na cyplu skalnym wzniósł Henryk Brodaty. W obrębie grodu znalazł się romański murowany kościółek. W 1243 roku Bolesław Wstydliwy nadał gród klaryskom, które niedługo potem przeniosły się tu z Zawichostu. W 1262 roku zgodnie z wcześniejszym zaleceniem gród został umocniony. Powstał murowany zamek, a przy nim klasztor, prace prowadzone były w czasie, kiedy przełożoną klasztoru była Salomea, siostra Bolesława. Zakon w 1320 roku opuścił Grodzisko i przeniósł się do Krakowa. W ciągu kolejnych trzech wieków nie wykazywano troski o budowlę, która stopniowo obracała się w ruinę. Dopiero w 1642 roku podjęto się odbudowy sakralnej części założenia.

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

Noclegi

Szlak Orlich Gniazd

booking.com
Zdjęcie pochodzi z trasy Ruina Zamku Ogrodzieniec | Autor zdjęcia: max_c74
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
18 listopada 2016 kys30 napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0