WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Dolina Prądnika, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, Grodzisko

Dodano 3 czerwca 2012 przez plik GPX
WYŻYNA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA - Dolina Prądnika, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, Grodzisko
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

9936
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

66758
DSC_3657
Trasa: Pieskowa Skała - Dolina Prądnika - Grodzisko - Dolina Prądnika - Pieskowa Skała

Szlaki: czerwony, powrót bez szlaku główną drogą

Dolina Prądnik położona jest w województwie małopolskim na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ma powierzchnię około 2146 ha, rozpoczyna się w okolicach Sułoszowej, gdzie znajdują się źródła Prądnika i biegnie przez całą długość Ojcowskiego Parku Narodowego. Na jej terenie znajdują się miejscowości: Sułoszowa, Ojców i Prądnik Korzkiewski.

Najstarsza informacja o Pieskowej Skale pochodzi z 1315 r. Wg przekazu Jana Długosza obecny zamek został wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego. W posiadaniu królewskim pozostawał do końca XIV w. W 1377 król Ludwik Węgierski ofiarował go Piotrowi Szafrańcowi- podstolemu krakowskiemu. Obecną postać zamek zawdzięcza gruntownej przebudowie i rozbudowie dokonanej ok. roku 1578 z inicjatywy Stanisława Szafańca - wojewody sandomierskiego. W 1718 zniszczony pożarem został odrestaurowany w duchu późnego baroku. Po II w. światowej zamek został przejęty przez Skarb Państwa.

Grodzisko - 1228 roku gród na cyplu skalnym wzniósł Henryk Brodaty. W obrębie grodu znalazł się romański murowany kościółek. W 1243 roku Bolesław Wstydliwy nadał gród klaryskom, które niedługo potem przeniosły się tu z Zawichostu. W 1262 roku zgodnie z wcześniejszym zaleceniem gród został umocniony. Powstał murowany zamek, a przy nim klasztor, prace prowadzone były w czasie, kiedy przełożoną klasztoru była Salomea, siostra Bolesława. Zakon w 1320 roku opuścił Grodzisko i przeniósł się do Krakowa. W ciągu kolejnych trzech wieków nie wykazywano troski o budowlę, która stopniowo obracała się w ruinę. Dopiero w 1642 roku podjęto się odbudowy sakralnej części założenia.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej zaznaczone zastały szlaki piesze, konne i rowerowe, w tym najważniejsze: Jurajski Szlak „Orlich Gniazd”, Szlak twierdzy Kraków, Szlak Zamonitu, Szlak Żarecki i inne.

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na zachodzie...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
18 listopada 2016 kys30 napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Aplikacja Traseo
Moja mapa 0