Wyprawa na szrenicę

Dodano 9 września 2012 przez plik GPX
Wyprawa na szrenicę
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

13729
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.6
 • Dystans: 20,5 km
 • Czas trwania: 4 h 54 min
 • Średnia prędkość: 4,19 km/h
 • Przewyższenie: 886,4 m
 • Suma podejść: 1 556 m
 • Suma zejść: 1 565,8 m
 • Data: 3 września 2012
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Szklarska Poręba
84282
IMG_6014
84283
IMG_6049
84284
IMG_6053
84285
IMG_6031
84286
IMG_6058
84287
IMG_6057
84288
IMG_6076
Szrenica jest rozległym szczytem dominującym nad Szklarską Porębą. W partiach szczytowych Szrenicy usytuowanych jest kilka interesujących formacji skalnych takich jak Końskie Łby, Twarożnik oraz Trzy Świnki. Przy szlaku ze Szklarkiej Poręby na Szrenicę położony jest Wodospad Kamieńczyka, będący najwyższym wodospadem polskiej części Karkonoszy i stanowiący jedną z głównych atrakcji turystycznych okolic Szklarskiej Poręby.

Szlak na Szrenicę, łagodny w początkowym fragmencie, od Rozdroża pod Kamieńczykiem prowadzi stromo do góry i wznosi się mozolnie aż do szczytu Szrenicy. Na Hali Szrenickiej szlak wydostaje się ponad górną granicę lasu. Wraz z nabieraniem wysokości oraz zbliżaniem się do szczytu Szrenicy rozpościerają się z niego coraz efektowniejsze i bogatsze widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Pogórze Karkonoskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.Ze Szklarskiej Poręby Górnej na Szrenicę prowadzi czerwony szlak będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego. Z centrum miasta szlak wiedzie ulicą Sikorskiego wzdłuż rzeki Kamiennej. Idąc trasą w kierunku przejścia granicznego w Jakuszycach mijamy po kilku minutach z lewej strony Krucze Skały. Jest to efektowna grupa skalna licząca blisko 30 metrów wysokości. Wykorzystywana jest obecnie dla celów wspinaczki skałkowej. Niedaleko za skałami do drogi dochodzi czarny szlak prowadzący dookoła Szklarskiej Poręby. Przekraczamy tutaj most na Kamiennej. Po prawej stronie wznoszą się pozostałości po nieczynnej już Hucie Szkła ''Julia''. Powyżej huty znajduje się parking samochodowy.

Za mostem czerwony szlak opuszcza jezdnię i prowadzi leśną drogą, razem ze znakami czarnymi. Po około 15 minutach dochodzimy do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Zostawiamy tutaj czarny szlak, który odchodzi w lewo do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę i który może być wykorzystany jako alternatywne dojście ze Szklarskiej Poręby do Rozdroża. Znaki czerwone wiodą dalej kamienistą drogą początkowo łagodnie pod górę, by wkrótce poderwać się wyraźnie i w przeciągu 10-15 minut dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka. Powyżej wodospadu znajduje się schronisko turystyczne ''Kamieńczyk''. Z widokowego występu roztacza się widok na wodospad opadający potrójną kaskadą o łącznej wysokości 27 metrów. Kamienne schody umożliwiają zejście do skalistego wąwozu położonego u stóp wodospadu (po drodze kasa). Sprzed schroniska roztacza się widok w kierunku Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem.

Ponad wodospadem Kamieńczyka zaczyna się monotonne około godzinne podejście brukowaną drogą na Halę Szrenicką. Pierwszy odcinek podejścia wiedzie lasem, który przerzedza się po około 30 minutach, a ponad wierzchołkami drzew ukazuje się budynek Schroniska na Hali Szrenickiej. Końcowy fragment podejścia przecina rozległą Halę Szrenicką i doprowadza do schroniska usytuowanego na wysokości 1195 metrów. Sprzed schroniska interesujący widok na masyw Gór Izerskich.

Czerwony szlak prowadzi ku Szrenicy stromo wznoszącą się drogą jezdną. Nieznacznie powyżej schroniska odbija w lewo zielony szlak w kierunku skał Końskie Łby i dalej do górnej stacji wyciągu na Szrenicę. Stanowi on ciekawszy wariant dojścia na szczyt Szrenicy, oferując piękne widoki na położoną poniżej Szklarską Porębę. Końskie Łby są jedną z najbardziej znanych i efektownych grup skalnych w Karkonoszach. Tuż za skałami znajduje się górna stacja wyciągu na Szrenicę, skąd czarny szlak doprowadza na szczyt w około 10 minut. Wejście na Szrenicę szlakiem zielonym i następnie czarnym zajmuje łącznie około 20-25 minut.

Idąc z Hali Szrenickiej szlakiem czerwonym dochodzimy po 15 minutach do rozstaju dróg. Szlak czerwony prowadzi do formacji skalnej Trzy Świnki, natomiast w lewo odchodzi znakowana na czarno droga prowadząca na szczyt Szrenicy, który osiagamy po niecałych 5 minutach.

Na szczycie stoi duże schronisko turystyczne. Szrenica stanowi doskonały punkt widokowy zarówno na polskie jak i czeskie Karkonosze, a także Pogórze Karkonoskie, Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie. Kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu znajduje się górna stacja dwuodcinkowego wyciągu krzesełkowego z Marysina. Zimą okolice Szrenicy stanowią doskonały teren narciarski, a na jej zboczach poprowadzone są nartostrady Puchatek, Lolobrygida, Śnieżynka, Bystra.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej zazaczone szlaki, wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka...

Mapa Górne Łużyce
Górne Łużyce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Aktualizowana w terenie turystyczna mapa Górnych Łużyc obejmująca styk granic Polski, Czech i Niemiec - będący częścią historycznych Górnych Łużyc. Mapa zawiera aktualne przebiegi szlaków rowerowych oraz pieszych.

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
15 października 2012 boulinek11 napisał:
Faktycznie ladna trasa. Sam bylem niedawno w tych okolicahch i potwierdzzam. Polecam zajzenie na trase wschod slonca, sniezne kotly
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0