Wypad na "Baby"

Dodano 30 października 2011 przez aplikację Android
Wypad na
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

5995
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.0
  • Dystans: 23,2 km
  • Czas trwania: 1 h 40 min
  • Średnia prędkość: 13,89 km/h
  • Przewyższenie: 71 m
  • Suma podejść: 507 m
  • Suma zejść: 500 m
  • Data: 30 października 2011
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Pobiedziska
49648
Kamień Dąbrówki
Trasę rozpoczynamy przy kamieniu Dąbrówki zlokalizowanym przy parkingu i targowisku miejskim. Wszystkie obiekty położone malowniczo nad brzegiem Jeziora Małego.
Kamień upamiętnia Księżną Dąbrówkę, która przyczyniła się do krzewienia chrześcijaństwa w Polsce oraz wzmocnienia pozycji średniowiecznego państwa Mieszka I w Europie. Pod odlanym wizerunkiem Dąbrówki umieszczono napis "Matce Chrzestnej Narodu Polskiego Mieszkańcy Ziemi Pobiedziskiej".
49666
Gołuń - dworek
Dwór z XIX wieku
49667
Rozwidlenie dróg
Na rozwidleniu dróg żegnamy się z nawierzchnią asfaltową i zjeżdżamy w lewo.
49816
Parking
Parking na początku ścieżki edukacyjno - przyrodniczej
49817
Leśniczówka "Jezierce"
Jezierce to nie tylko nazwa wsi położonej w środku lasu, ale również wspólna nazwa czterch malowniczo położonych jezior. W sumie to ok. 19 ha powierzchni, na którą składają się: Ula (9,06 ha), Ósemka (4,15 ha), Baba (3,9 ha) i Cyganek (2,26 ha).
Łowiska są wyjątkowo czyste i zdbane, a także sowicie zarybiane. Średnie zarybienie roczne wyniosło ok. 60 kg/ha.
Poza karpiem, leszczem, linem, płocią, okoniem, szczupakiem można też trafić na jesiotra.
49818
Ścieżka edukacyjna
Jeden z elementów ścieżki edukacyjno-przyrodniczej - tablice z opisami życia w lesie oraz z zakresu opieki i gospodarki leśnej.
49819
Wigwam
Ogrodzony teren w "centrum" wsi, zagospodarowany, wyposażony w wigwam z ławkami, stołami oraz miejscem na palenisko.
49820
Jesienna aleja
49821
Jezioro Ósemka
49822
Jezioro Uli
49823
Jezioro Cyganek
49824
Jezioro Baba
49825
Jezioro Okrąglak
49826
Szlak żółty
Wzdłuż jezior trzymamy się oznakowanego szlaku "żółtego"
49827
Ścieżka edukacyjna
Ścieżka edukacyjna w tym miejscu skręca w las zataczając mniejszą pętlę. Trasa wiedzie przez mostek nad rozlewiskiem Cybiny.
49828
Ślady obecności bobrów.
W okolicznych jeziorach mieszkają bobry, o czym można się przekonać oglądając dowody ich obecności w postaci przewróconych drzew.
49829
Mokradła
Jeziora otoczone są podmokłym, bagnistym terenem.
49831
Stadnina Zbierkowo
49832
Dawny tor rowerowy
Dawny tor rowerowy, na którym rozgrywano nawet zawody MTB. Obecnie jedno z ulubionych miejsc miłośników motocrossu.
49833
Jezioro Dobre
Jezioro Dobro Klasztorne jest zbiornikiem polodowcowym położone na obrzeżach miasta Pobiedziska. W około jeziora znajduje się 40 specjalnie utworzonych stanowisk wędkarskich na których swobodnie można rozbić namiot.
49834
Skrajem lasu
49835
Ent
Coś dla miłośników "Władcy Pierścieni" - blisko skraju lasu wejścia do niego strzeże Ent - Pasterz Drzew, niestety nie znam jego imienia - nie chciał się przedstawić mimo kilukrotnego ponawiania pytania ;)
49836
Powrót do lasu
49837
Strumień
Droga wiedzie przez mostek nad strumieniem.
49845
Leśna droga
49846
Aleja starych wierzb
To właśnie tutaj można siędowiedzieć "o czym szumią wierzby" :)
49847
Podjazd
Jeden z nielicznych podjazdów na trasie.
49848
Jezioro Cyganek
49849
Wjeżdżamy do lasu
Kirunek - leśniczówka Jezierce.
49850
Droga przez las.
49851
ścieżka edukacyjno-przyrodnicza.
Jedna z rozsianych wdłuż trasy stacji obrazujących życie w lesie.
49852
Leśne szlaki
49853
Droga przez las
49899
Przejazd nad Cybiną
Cybina - rzeka będąca prawym dopływem Warty. Jej źródła znajdują się wśród łąk we wsi Nekielka[1], na wysokości około 120 m n.p.m. Początkowo płynie na południe, od przysiółka Leśna Grobla na zachód, przez Jezioro Góra na północny zachód, skąd dalej w kierunku zachodnim. Przepływa przez gminy: Kostrzyn, Pobiedziska, Swarzędz i miasto Poznań.
Krótka trasa na "Baby" przebiega w całości na terenie Gminy Pobiedziska w większości po malowniczo położonych leśnych drogach. Drogi małowymagające w większości przypadków dobrze utrzymane z niewielkimi przewyższeniami (niezbyt strome, krótkie podjazdy i zjazdy).
Zróżnicowana rzeźba terenu Gminy Pobiedziska jest dziełem zlodowacenia bałtyckiego. Sieć hydrograficzną w tym rejonie tworzą rzeki Cybina i Główna stanowiące prawobrzeżne dopływy Warty oraz 25 jezior i ok. 250 niewielkich oczek wodnych rozrzuconych zarówno na terenach leśnych, jak i rolnych.
Najatrakcyjniejszy fragment trasy pokrywa się ze ścieżką edukacyjną w Jeziercach i prowadzi przez ciekawy krajobrazowo obszar Lasów Czerniejewskich otaczających śródleśne jeziorka, połączone rzeką Cybiną. Spacer po ścieżce ma na celu ukazanie piękna przyrody oraz działań mających ją chronić.
Ścieżka podzielona jest na dwie pętle - dłuższa o długości 3,7 km i krótsza o długości 2,5 km. Znajdując się na ścieżce poznamy konwalię majową, bagno – zarośnięte śródleśne jeziorko, jeziora leśne.
Dla potrzeb turystów powstał przewodnik po proponowanej ścieżce dydaktycznej. Zawiera on dokładne opisy punktów postojowych oznaczonych w terenie za pomocą znaku przedstawiającego sowę w kolorze zielonym, która jest symbolem trasy. Ścieżka obejmuje część jezior Babskich (jezioro Ósemka 6 ha, jezioro Uli 8 ha), dalej za ścieżką znajduje się jezioro Cyganek (2 ha), jezioro Baba (3 ha) i Okrąglak (3 ha).
Teren ten jest atrakcyjny zarówno dla turystów na rowerach, jak również pieszych. O odwiedzanych jeziorach powinni dowiedzieć się również zapaleni wędkarze - łowiska są wyjątkowo czyste i zdbane, a także sowicie zarybiane. Średnie zarybienie roczne wyniosło ok. 60 kg/ha.Poza karpiem, leszczem, linem, płocią, okoniem, szczupakiem można też trafić na jesiotra. Dla tego typu turystów parking ogólnodostępny znajduje się przy jeziorze Ula, a dojście do stanowisk wędkarskich jest bardzo wygodne ze względu na ścieżki okalające jeziora.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.