Wycieczka samochodowo-piesza Bodrum-Fethiye

Dodano 18 listopada 2010 przez Garmin
Wycieczka samochodowo-piesza Bodrum-Fethiye
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1255
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Samochód
 • Stopień trudności: Trudny
 • Gwiazdki: 3.4
 • Dystans: 239 km
 • Przewyższenie: 758,96 m
 • Suma podejść: 2 660,45 m
 • Suma zejść: 2 660,45 m
 • Data: 23 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Turcja, Muğla, Bodrum
1207
Bodrum.png
Posagi w porcie Bodrum
1208
Bodrum2.png
Pamiatki z Bodrum
1209
Port-Jachtowy-w-Bodrum.png
Port-Jachtowy-w-Bodrum
1210
Tunel-Gocek.png
Tunel Gocek
1211
Pamiatki-z-Turcji.png
Pamiatki z Turcji mozna kupic wszedzie w licznych sklepikach dla turystow
1212
turcja-726.png
Sklepy z przyprawami sa w kazdym miasteczki i wsi w Turcji
1213
Skalki-w-okolicach-Mugla.png
Skalki-w-okolicach-Mugla
Nasz dzień rozpoczynamy od Bodrum - ktory jest jednym z najładniejszych kurortów w Turcji.
W Bodrum, a właściwie w Halikarnasie urodził się Herodot, historiograf grecki zwany ojcem historii. Współczesne Bodrum stoi na miejscu starożytnego Halikarnasu, założonego w XI w. p.n.e. To tu wzniesiono majestatyczny pomnik grobowy satrapy Karii, Mauzolosa od którego imienia pochodzi znane dziś na całym świecie słowo "mauzoleum". Grobowiec Mauzolosa, zaliczany do siedmiu cudów świata starożytnego, obecnie rozczarowuje zwiedzających. Stara część miasteczka urzeka pobielonymi kamiennymi budynkami, strojnymi w pnacza buganwilii i wonne kapryfolium. Żeglarze przybywają w te strony na jachtach, to też ulubione miejsce wypoczynkowe bogatych Turków. Przystań jachtowa Bodrum pulsuje życiem przez cały dzień ale naprawdę rozkręca się po zachodzie słońca. W wąskich uliczkach starego miasta wokół Meyhaneler sokak- kryją się eleganckie butiki i sklepy z pamiątkami a także restauracje stylizowane na wiejsckie gospody.Nad portem góruje zamek zbudowany w XV w. przez joanitow. Zamek Św. Piotra to najcenniejszy z ocalałych zabytków. Do wnętrza wiedzie 7 bram ozdobionych herbami i inskrypcjami. Dziedzińce zdobią amfory wydobyte z wrakow statkow. Opuszczamy port w Bodrum, wyjeżdżamy z miasta, kierujemy sie na wschód docelowo do Fethiye, mamy do przejechania około 240km. Przejeżdżamy przez Milas - spokojną miejscowość rolniczą. W Milas przetrwały budowle osmańskie oraz 3 świątynie w tym meczet Ulu Camii zbudowany w 1370 r. Dalej jedziemy na wschód kierując się do Mugli (drogi sa bardzo dobrze oznaczone). Mugla to urocze miasteczko około 50 km na północ od Marmarris. Szczyci się tym, że jest pierwszym miastem w Turcji, które zatrudniło kobietę jak burmistrza. Bardzo ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest bazar, który oprócz warzyw i owoców oferuje wiele małych knajpek i ciekawych zakątków. W centrum miasta znajduje sie biuro informacji turystycznej udostępniające czytelne plany i mapy. Dzięki nim pozna dojechać na wzgórze z którego można podziwiać piękną architekturę miasta. Jedziemy dalej główna autostradą do Fethiye. Droga jest urozmaicona widokami, jazda nie jest monotonna, czasami ostre zakręty (jedziemy dziesiątkami serpentyn , które przecinają zbocza gorskie i w porównaniu do polskich w dróg prowadza kilometrami czasami bardzo ostro w gore lub w dół), zbocza porośnięte lasami sosnowymi soczyście sie zielenią, od czasu do czasu przebijają wapienne skały a czasami czerwona glina ziemi, na widnokregu pojawiają sie ołuwkowate minarety i błyszczące kopuły meczetów, jest Ramadan dlatego po zachodzie słońca można usłyszeć nawoływanie Muzinow do modlitwy. Do Fethiye dojeżdżamy wieczorem - promenada tętni życiem.
Wasza ocena: 3.1 (7 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.