Wycieczka rowerowo-piesza Xantos-Patara

Dodano 11 grudnia 2010 przez Garmin
Wycieczka rowerowo-piesza Xantos-Patara
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1251
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.5
 • Dystans: 16,6 km
 • Czas trwania: 1 h 44 min
 • Średnia prędkość: 9,52 km/h
 • Przewyższenie: 85,08 m
 • Suma podejść: 146,59 m
 • Suma zejść: 227,82 m
 • Data: 20 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Turcja, Muğla, Çukurincir
1178
turcja-551.png
Meczet w Kinki
1179
Yumru-Dagi.png
Gory Yumru na wschod od Xantos
1180
Ruiny-w-Xantos-1.png
Ruiny-w-Xantos
1181
Ruiny-w-Xantos-2.png
Ruiny-w-Xantos
1182
Ruiny-w-Xantos-3.png
Ruiny-w-Xantos
1183
Plaza-w-Patarze-1.png
Plaza-w-Patarze
1184
Plaza-w-Patarze-2.png
Plaza-w-Patarze
1185
Ruiny-miasta-w-Patarze.png
Ruiny-miasta-w-Patarze
1186
Ruiny-teatru-w-Patarze.png
Ruiny-teatru-w-Patarze
Rozpoczynamy wycieczkę rowerową od zjazdu z głównej drogi D400 za drogowskazem (Xantos 1 km) to jest jakieś 63km na południowy wschód od Fethie. Po około 400 m po lewej wyłania się wzgórze z pozostałościami ze stolicy państwa Licji - Xantos. Ksantos (taką pisownie też można spotkać) w starożytności miasto należało do najwspanialszych w całym rejonie śródziemnomorskim (wspomniane w Illiadzie), a w nową epokę sławy wkroczyło w latach 40 XIXw., kiedy Charlesallows odkrył antyczne ruiny.
Niestety najbardziej okazałe zabytki, w tym Monument harpii wywieziono do londyńskiego British Museum. Dziś miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO .Jedziemy rowerami wzdłuż drogi, starożytne ruiny zajmują spora wyniosłość, z której roztacza sie widok na dolinę Xantos. Teren zabytków przecina współczesna droga. Po stronie przeciwnej do kasy biletowej leży zwarty zespół złożony z teatru, rzymskiej agory i repliki słynnego monumentu Harpii, z fryzami, na których przedstawiono harpie, unoszące dusze zmarłych ( w postaci dzieci). Natomiast za kasa biletową kryją sie: bizantyjska bazylika z mozaikowa podłogą, klasztor bizantyjski oraz nekropolia z licyjskimi grobami kolumnowymi.
Stoisko z napojami znajduje sie przy kasie biletowej- jest bardzo potrzebne bo zwiedzanie ruin jest ciekawe ale w temperaturze powyżej 30 C bardzo wyczerpujące. Po pieszym zwiedzeniu ruin, wsiadamy na rower , droga w dół, na pierwszym skrzyżowaniu w lewo i przejeżdżamy przez wieś Kinik, az do głównej drogi D400.
Jedziemy dalej na południe z drogi głównej skręcamy w prawo ( brazowe znaki Patara 6 km) po 4 km dojeżdżamy do ślicznego małego miasteczka ( jedyny bankomat w okolicy- ostatnia szansa na wybranie pieniędzy na bilety wejściówki do kompleksu zabytków pozostałości po Patarze i na plażę - wejście 5 TL od osoby). Przejeżdżamy miasteczko i znowu znajdujemy się pośród ruin starożytnego miasta. W sezonie letnim prowadzone są tu prace archeologiczne, a liczne tutejsze znaleziska znajdują sie w Muzeum archeologicznym w Antyli. Tu można zobaczyć teatr oraz kryjące sie za kępami traw ogromne spichlerze z II w.. Docieramy do parkingu, zostawiamy rowery i drewnianą promenadą pomiędzy oleandrami udajemy sie na plaże, widać wysokie wydmy i w końcu piękna, piaszczystą plaże rozciągającą się na obszarze 20km. Nie wiem dlaczego przewodniki piszą że jest pełna od plażowiczów- nam wydaje sie zupełnie na odwrót, wystarczy udać sie trochę dalej od promenady i można sie poczuć jak na prawie dzikiej plaży, jest tam pełno karbów, zejście do morza piaszczyste- długa mielizna a woda bardzo ciepła, nic dziwnego że właśnie ta plaże upodobały sobie żółwie Karetta , by tu właśnie składać jaja ( dlatego wznoszenie jakichkolwiek budynków jest zabronione!!!). .Na posiłek warto wrócić do wioski Gelemis ( inna nazwa Patary).
Wasza ocena: 4.6 (5 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.