Wycieczka rowerowa do dębów

Dodano 8 lipca 2021 przez plik GPX
Wycieczka rowerowa do dębów
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

218897
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 14,1 km
 • Przewyższenie: 28 663,25 m
 • Suma podejść: 71 889,62 m
 • Suma zejść: 71 861,85 m
 • Lokalizacja: Kołobrzeg
1236827
dab
1240853
Las Kołobrzeg
Las Kołobrzeski jest wyjątkowym miejscem, gdzie można podziwiać wiele rzadkich gatunków ptaków i innych zwierząt. Przez las prowadzi turystyczny szlak niebieski. Cała powierzchnia lasu została obliczona na około 35 kilometrów. Po lesie można pojeździć także na rowerze ponieważ jest tam udostępnionych całe mnóstwo ścieżek rowerowych. Warto się tam wybrać po to, by obejrzeć pomniki przyrody, jak jeden z najstarszych dębów w kraju - dąb Bolesław liczący 800 lat i niewiele młodszy, Warcisław, który ma 640 lat.
1240868
Powalony Dąb Bolesław w Lesie Kołobrzeskim
Dąb szypułkowy, wiek 800 lat, wysokość 32 metry, obwód 691 centymetrów, pomnik przyrody. Dąb rósł w Lesie Kołobrzeskim w gminie Ustronie Morskie. Zachwyca swoją wielkością i grubością konarów. Ciekawostka jest fakt, iż Bolesławowi towarzyszą rosnące w pobliżu okazałe buki, które stwarzają swoisty mikroklimat dla tego drzewa. Znany jeszcze przed wojną był celem spacerów kuracjuszy wypoczywających w okolicy. Odkryty na nowo dopiero w 2000 roku. Próbki tkanki drzewa, które dowiodły, że okaz ma 800 lat pobrane zostały przez dendrologa Krzysztofa Patona. Bolesław jest więc w gronie najstarszych polskich dębów. W sierpniu 2000 roku, dla uczczenia osoby króla polskiego Bolesława Chrobrego i jego historycznej zasługi w dziele utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu, pomnik przyrody uroczyście ochrzczono imieniem króla. Dąb "Bolesław" - wiek dębu ok. 800 lat, obwód mierzony na wysokości 1,3m - 691cm, wysokość - 30m, średnica korony - 18m. 19 sierpnia 2000 roku odbyły się chrzciny dębu, na których otrzymał imię "Bolesław" na cześć króla Bolesława Chrobrego.
Dąb Bolesław powalony został przez nawałnicę, która przeszła nad miastem w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2016 roku. Pozostałości Bolesława nie zostaną usunięte, pozostanie na miejscu jako pomnik przyrody.
1240869
Podczele
Osiedle wojskowe zbudowane w latach 1935-1939 dla personelu lotniska Luftwaffe w Bagiczu. Użytkowane przez Niemców do 1945 roku. Po II wojnie światowej zajęte przez Armię Czerwoną. W latach 60. XX wieku w związku z modernizacją lotniska w Bagiczu osiedle zostało rozbudowane. W 1992 roku, po opuszczeniu budynków przez żołnierzy radzieckich, Podczele zostało włączone w granice administracyjne Kołobrzegu. W latach 90. XX wieku dawne koszary i domy mieszkalne zostały zaadoptowane na cele cywilne. Obecnie Podczele jest jedną z dzielnic mieszkaniowych Kołobrzegu.
1240870
Ekopark Wschodni
Użytek ekologiczny, chroniący unikatowe siedliska roślin i zwierząt ekosystemu słonawych torfowisk. Powołany został przez miasto Kołobrzeg w 1996 roku. Zajmuje powierzchnię 381 hektarów. Jest to cenny obszar ze względu na walory krajobrazowe, geomorfologiczne, faunistyczne i florystyczne. Zasadniczym elementem użytku była niecka słonawych torfowisk "Solne Bagno". Obszar znajduje się w wykazie ostoi ptaków europejskiej sieci obszarów chronionych. Odnotowano tu występowanie około 80 gatunków ptaków. Do cenniejszych gatunków flory należą: orlik pospolity, krwawnik kichawiec, rzeżucha łąkowa, kruszczyk rdzawoczerwony, wierzbownica błotna, sit Gerarda, szelężnik większy, rutewka orlikolistna, pływacz zachodni, podkolan biały. Z fauny występują między innymi: perkoz rdzawoszyi, bąk czy żuraw. Teren Ekoparku Wschodniego jest żerowiskiem na trasie wędrówek ptaków brodzących blaszkodziobych i siewkowych chronionych przez Unię Europejską. Stanowi również ostoję dla płazów bezogonowych, które na tym terenie znajdują enklawy dogodne dla rozrodu. Łabędzie nieme budują tu swoje gniazda. W lasach rosną okazałe drzewa.
Szlak prowadzi do najstarszego dębu w Polsce - Bolesława, który liczy sobie blisko 800 lat i jest 100 lat starszy od słynnego Bartka.
Przebieg trasy: ścieżka rowerowa w kierunku Podczela, Ekopark Wschodni, Podczele, Bagicz, Las Kołobrzeski

Atrakcje, ciekawe miejsca: zabytkowy cmentarz z przełomu XIX/XX wieku w Bagiczu, stare poradzieckie lotnisko, dąb Bolesław - najstarszy dąb w Polsce wg badań w 2000 roku ma około 800 lat, dąb Warcisław 640-letni.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pobrzeże Bałtyku
Pobrzeże Bałtyku - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa swoim zasięgiem obejmuje część wybrzeża Bałtyku od Kamienia Pomorskiego do Kołobrzegu, zawiera także fragment Zalewu Kamieńskiego. Przedstawione zostały na niej atrakcje turystyczne regionu oraz szlaki turystyczne piesze i rowerowe.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta