Wycieczka poo Budapeszczie

Dodano 27 kwietnia 2014 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

39326
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.6
 • Dystans: 4,3 km
 • Przewyższenie: 58,08 m
 • Suma podejść: 62,73 m
 • Suma zejść: 64,23 m
 • Data: 2 maja 2014
 • Lokalizacja: Węgry, budapeszt, Budapeszt
232228
Most łańcuchowy
Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd, Lánchid) powstał w latach 1839-1849. Jego nazwa pochodzi od nazwiska węgierskiego polityka, Istvána Széchenyiego, który był pomysłodawcą budowy przeprawy. Most stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju Budy i Pesztu. Na obu końcach mostu znajdują się wielkie lwy leżące na postumentach.
Przeprawa udostępniona jest dla ruchu kołowego, a dla pieszych i rowerzystów przeznaczone są chodniki po obu stronach mostu. To doskonały punkt widokowy na zabudowania Budy (m.in. Wzgórze Zamkowe, Basztę Rybacką, Kościół św. Macieja i Wzgórze Gellerta) i Pesztu (Budynek Parlamentu, Bazylika św. Stefana). Po stronie Budy przylega do niego plac Adama Clarka, który podjął się budowy mostu, przy którym znajduje się "kilometr 0" i dolna stacja zabytkowej kolejki Siklo.
232229
Clark Adam ter
Clark Adam ter to plac, który znajduje się u wylotu Mostu Łańcuchowego po stronie Budy. Na placu znajduje się rondo, po którym poruszają się samochody. Na środku posadzono kwiaty. Przy placu znajduje się wjazd do Tunelu pod Wzgórzem Zamkowym. Jest to przejazd samochodowy o długości 350 m poprowadzony pod Starym Miastem. Nie jest udostępniony dla pieszych. Powstał w połowie XIX w.

Przy placu mieści się również punkt, zwany "kilometr 0", czyli miejsce, w którym dawniej rozpoczynały się wszystkie główne drogi w kraju.
Tutaj także znajduje się dolna stacja zabytkowej kolejki Siklo oraz ścieżka prowadząca na Wzgórze Zamkowe.
.
Niedaleko stoi neorenesansowy gmach nazywany pałacem Mostu Łańcuchowego - Lánchíd Palota.
232230
Kolejka Siklo
olejka Siklo (Budavari Siklo) - łączy Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto z Clark Adam ter. Została zbudowana w 1870 r., aby pracujący na dworze królewskim mieszkańcy Budapesztu nie tracili czasu na wspinanie się codziennie do pracy. Mocno ucierpiała podczas drugiej wojny światowej i przez długi czas nie zdecydowano się jej odbudować. Inauguracyjny kurs nowej kolejki odbył się dopiero w czerwcu 1986 r.
Obecne wagoniki stanowią dokładną rekonstrukcję oryginalnej kolejki. Noszą imiona Margit i Gellért. Napędzane są elektrycznie. Po drodze wagoniki mijają dwa tarasy widokowe usytuowane na zboczu.
Wjazd na górę to koszt 900 HUF, natomiast przejazd w obie strony to wydatek 1500 HUF. Pełny cennik:
Single ticket
HUF 1 100
Return ticket
HUF 1 700
Single ticket for children
age 3-14
HUF 650
Czynne:
7:30 -22
232231
najsłynniejsza budapeszteńska cukiernia - Gerbeaud
najsłynniejsza budapeszteńska cukiernia - Gerbeaud
232232
Vorosmarty ter
Plac znajduje się w centrum Budapesztu. Nosi nazwę autora hymnu o świadomości narodowej Węgrów. Jego pomnik stoi także na środku placu. Mihály Vörösmarty znajduje się na nim w otoczeniu chłopa, szlachica, matki z dzieckiem, studenta, pastuszka, którzy symbolizują połączony naród węgierski.
Przy placu znajduje się wejście do zabytkowego żółtego metra. Jest to ostatnia stacja podziemnej kolejki. Tuż przy wejściu widać budynek, w którym mieści się najsłynniejsza budapeszteńska cukiernia - Gerbeaud.
233057
Wzgórze Zamkowe
233058
Placu św. Trójcy
Kolumna Morwowa, Kościołem Macieja, Baszty Rybackiej(można wjśc na góre),
najstarszych w całej dzielnicy.

Táncsics Mihály utca - uliczka Starego Miasta, wzdłuż której stoją zabytkowe kamienice.

Wieża Marii Magdaleny - fragment XIII-wiecznego romańskiego kościoła.

Ulica Országház -rozciąga się w północnej części Starego Miasta, łącząc ze sobą place św. Trójcy i Jana Kapistrana. Wzdłuż niej stoją zabytkowe kamienice.
233059
Parlament
Imponujący budynek Parlamentu to symbol Budapesztu. Jego budowa trwała 17 lat. Ma 268 m długości, do 123 m szerokości, a wysokość kopuły wynosi 96 m. W 691 pomieszczeniach znajdują się siedziny praktycznie wszystkich instytucji rządowych. Zachwyt budzi nie tylko rozmiar budowli, ale także przepięknie zdobiona fasada, z mnóstwem elementów.
Najpiękniej budynek prezentuje się z drugiej strony Dunaju, szczególnie wieczorem, kiedy jest wspaniale oświetlony. Parlament jest udostępniony do zwiedzania.

Przy budynku znajduje się Kossuth Lajos ter. Na placu stoją pomniki Franciszka II Rakocziego i Lajosa kossutha. Obok mieści się Muzeum Etnograficzne. Fasada budynku ma 125 m długości, a wejścia do środka chroni sześciokolumnowy portyk. Warto zwrócić uwagę na posąg nad głównym wejściem, który przedstawia Oświecenie w rydwanie ciągniętym przez trzy konie. Obok znajdują się figury będące uosobieniem Prawa i Prawodawstwa.
233060
plac wolnosci
233061
Bazylika św. Stefana
Bazylika św. Stefana (Szent István Bazilika) znajduje się przy placu św. Stefana w Peszcie. Od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier i może pomieścić nawet 8500 wiernych. Poświęcona jest pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. W przedsionku znajduje się rzeźba św. Gellérta. Pod kościołem znajduje się trzypiętrowa piwnica, takiej samej wielkości jak bazylika. Wśród wielu relikwii przechowywanych w kościele jest zmumifikowana prawica świętego Stefana. Wnętrze jest bogato zdobione, a wstęp płatny. Co jakiś czas w bazylice odbywają się koncerty, gdzie za wejście trzeba zapłacić nawet 6000 Ft.

Zwieńczeniem bazyliki jest 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Na kopułę można wejść pieszo po kilkuset schodach lub wjechać windą. Z góry rozpościera się wspaniały widok na całe miasto.
233062
Synagoga
Wielka Synagoga w Budapeszcie to największa tego typu świątynia w Europie i druga co do wielkości na świecie. Może pomieścić 3000 osób.
Budowla ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. Powstała w XIX w. Efektownie prezentuje się utrzymana w odcieniach żółtego elewacja budynku.
Wstęp do świątyni jest płatny.
233064
Wzgórze Gellerta
Wzgórze Gellerta to jedno z kilku wzgórz, na których położony jest Budapeszt. W połowie wysokości, wśród drzew można zauważyć pomnik przedstawiający biskupa Gellerta, który w jednej dłoni trzyma krzyż, a drugą ma skierowaną w geście ewangelizacji. Po kilku latach do posągu dobudowano kolumnadę i postaci pogan pragnących nawrócić się na wiarę katolicką. Spod pomnika wypływa wodospad. Na wzgórzu znajduje się również cytadela. Powstała w 1851 r. Z jej okolic roztacza się wspaniały widok na miasto. Wzdłuż kamiennych murów ustawiono repliki dział wykorzystywanych do obrony wzgórza podczas II wojny światowej oraz tablice z fotografiami ukazującymi rozwój miasta na przestrzeni ostatnich stuleci.
Pomnik Wolności stoi na południowo wschodnim krańcu wzgórza Gellerta. Powstał po II wojnie światowej. Rzeźba przedstawia kobietę z wzniesionymi w górę rękoma, w których trzyma gałązkę - symbol pokoju. Posąg o wysokości 14 m umieszczony jest na 26-metrowym postumencie, dzięki czemu góruje nad miastem. U stóp pomnika stojąpostaci św. Jerzego walczącego ze smokiem i anonimowego mężczyzny z pochodnią.
Skalna kaplica to kolejna atrakcja na Wzgórzu Gellerta. Usytuowana jest na wysokości około 25 m nad poziomem Dunaju. Grocie nadano kształt przypominający wyglądem kaplicę z Portugalii. U podnóża góry Gellerta znajduje się kąpielisko Rudas.
233065
Skalna kaplica
233066
pomnik gellerta
233067
pomnik wolnosci
233069
Most Wolności
233070
Most Elżbiety
233071
Vaci ucta ulica ze sklepami
233072
Lasek Miejski
Rozpoczyna się za placem Bohaterów. Tak naprawdę jest to park, który obejmuje również ogród zoologiczny, cyrk, wesołe miasteczko Vidam Park i spore sztuczne jezioro. W parku znaleźć można również pomniki, w tym słynny pomnik Anonima. Na uwagę zasługuje również bajkowy zamek Vajdahunyad, który powstał w XIX w.
Niedaleko znajduje się Szechenyi furdo, największe w mieście kąpielisko.
To doskonałe miejsce na relaks i odpoczynek od gwaru miasta.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0