Wycieczka po Chmielniku

Dodano 22 maja 2019 przez rysowanie
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

147705
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.3
 • Dystans: 3,5 km
 • Przewyższenie: 12,4 m
 • Suma podejść: 19,5 m
 • Suma zejść: 21,97 m
 • Lokalizacja: Chmielnik
832115
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku
Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1730-1783 przez Jerzego Ożarowskiego, oboźnego koronnego, a następnie przez właścicieli Chmielnika, Andrzeja Moszczyńskiego, wojewodę inowrocławskiego i jego małżonkę Elżbietę z Przebędowskich Moszczyńską. W 1783 roku kościół został konsekrowany przez sufragana sandomierskiego, biskupa Wojciecha Boxę Radoszewskiego.
832116
Park
832117
Synagoga w Chmielniku
Synagoga została wybudowana w XVIII w. Właściciel miasta Krzysztofa Gołuchowskiego 18 kwietnia 1630 roku nadał Żydom przywilej: dozwalają tymże starozakonnym zamieszkania, zakładania handlów różnych, winnicy, szynków y budowlów na placach nakoniec wystawienia Bóźnicy y szkółek.

Po pożarze z 1876 roku przebudowano budynek zmieniając formę dachu i podział elewacji. Podczas II wojny światowej, w 1942 roku hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi i przeznaczyli je na magazyn. Wówczas dobudowano drewniany strop w głównej sali modlitewnej oraz rozebrano balustradę babińca. Po zakończeniu wojny budynek był wykorzystywany jako magazyn zboża.
832118
Cmentarz Żydowski w Chmielniku
kirkut znajduje się przy ul. Mruczej[1], na wysokości ulicy Małej.

Powstał w 1820 roku. Był ogrodzony parkanem. W Czasie okupacji naziści doszczętnie zniszczyli nekropolię i pochowali na jego terenie około 250 chmielnickich Żydów, przez nich zamordowanych. Obecnie teren jest ogrodzony i uporządkowany. Umieszczono na nim odzyskane nagrobki i wybudowano pomnik-lapidarium składający się z fragmentów macew. Cmentarz ma powierzchnię 0,95 ha.
832119
Kościółek Św.Trójcy
rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chmielniku.
832120
Sklep
832121
Sklep
832122
Rynek
Wycieczka rozpoczyna się na rynku później udajemy się do Kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku , następnie udajemy się na odpoczynek do parku. Po przerwie idziemy zwiedzić synagogę. Kiedy zakończymy jej oglądanie przespacerujemy się na cmentarz żydowski.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ponidzie
Ponidzie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0