Wrzesińska runda

Dodano 20 grudnia 2010 przez Garmin
Wrzesińska runda
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1270
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 69,9 km
  • Czas trwania: 1 037 h 20 min
  • Średnia prędkość: 0,07 km/h
  • Przewyższenie: 49,98 m
  • Suma podejść: 285,57 m
  • Suma zejść: 321,57 m
  • Data: 1 września 2010
  • Lokalizacja: Polska, wielkopolskie, Września i okolice
1264
Biechowo_kościół pofilipiński.jpg.png
Biechowo Ozdobą wsi jest późnobarokowy kościół pofilipiński Narodzenia NMP z I poł. XVIII w. Trójnawowa świątynia o konstrukcji halowej z dwoma symetrycznymi, niskimi wieżami nakrytymi hełmami, jest słabo widoczna od strony szosy. Warto tu jednak podjechać, aby zobaczyć rokokowy wystrój wnętrz. Obraz MB Pocieszenia w ołtarzu głównym, uznany za cudowny, pochodzi z XV w. i utrzymany jest w stylu bizantyjsko-włoskim. Zazwyczaj zasłonięty jest obrazem MB z 1632 r. pędzla Krzysztofa Boguszewskiego. Znaczna część wyposażenia kościoła oraz bezpośredniego otoczenia pochodzi z lat 80. XX w. i nawiązuje do motywów patriotycznych. Do kościoła przylega klasztor z I poł. XVIII w. kryty polskim dachem łamanym. Rozbudowany w 1995 r., obecnie należy do zgromadzenia paulinów. Na terenie przyklasztornym - kopia I stacji Drogi Krzyżowej z Jasnej Góry oraz stacje różańcowe.
1265
Giecz_grodzisko_kościół drewniany.jpg.png
Grodzisko koło Giecza. Niegdysiejszy gród, otoczony wysokimi wałami drewniano-ziemnymi budowany tu w IX i X w., był silnym ośrodkiem administracyjnym, militarnym i gospodarczym. Zniszczony przez najazd czeskiego księcia Brzetysława w 1038 r., został w XIII w. odbudowany jako siedziba kasztelanii. Po najeździe Krzyżaków w 1331 r. nie podniósł się już z ruin. Teren, zwany od XVIII w. Grodziszczkiem, w czasach świetności był wyspą. Jednak opadanie wód gruntowych sprawiło, że dziś juz trudno nawet mówić o półwyspie. Wykopaliska, prowadzone tu od zakończenia II wojny światowej, odkryły fundamenty palatium, czyli siedziby książęcej oraz kaplicy w kształcie rotundy, podobnej do tej na Ostrowie Lednickim w Poznaniu. Muzeum wraz z rezerwatem archeologicznym istnieje od 1963 r. W 1998 wznowione badania pozwoliły na zlokalizowanie fundamentów kościoła, pochodzącego z przełomu X i XI w. Archeolodzy odnaleźli ślady fasady z dwoma wieżami, absydy oraz krypty relikwiarzowej pod ołtarzem. W bezpośrednim sąsiedztwie wykopalisk do dziś stoi drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z II poł. XVIII w. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć rokokowo-barokowe wyposażenie wnętrza: trzy ołtarze, ambonę, chrzcielnicę, obrazy i rzeźby.
1266
Giecz_kościół romański_02.jpg.png
Giecz. Niepozorna dziś wieś nad Moskawą w czasach Bolesława Chrobrego była jednym z najważniejszych ośrodków budzącej się polskiej państwowości. Pierwszy dowód widać na prawo od szosy. To kamienny, romański kościół Wniebowzięcia NMP z II poł. XII w. Wewnątrz absydy znajduje się prezbiterium, a w nim pozostałości kamiennego ołtarza, częściowo zrekonstruowanego w latach 50. XX w. Kościół stoi na fundamentach wcześniejszej świątyni z XI w. Nieopodal kościoła - groby: Stanisława Hebanowskiego (1820 - 1898), architekta Teatru Polskiego w Poznaniu i kilku wielkopolskich pałaców oraz jego wnuka, Stanisława: pisarza, tłumacza, reżysera i dyrektora teatralnego.
1267
Nekielka_kościół.jpg.png
Nekielka. Wieś powstała w połowie XVIII w. jako osada mennonitów z Holandii, zwanych "olędrami". Do dziś zachował się zabytkowy kościół ewangelicki, niestety nieczynny. Przed kościołem - tablica z mapą, przedstawiającą przebieg szlaku osadnictwa olęderskiego.

Olędrzy - pierwotnie osadnicy z Fryzji i Niderlandów wyznania mennonickiego. Wśród członków tego odłamu protestantyzmu panował zakaz noszenia i używania broni, zajmowania wysokich stanowisk oraz składania przysiąg. Olędrzy znani byli z wysokiej kultury rolnej oraz dużej wiedzy na temat melioracji. W okresie późniejszym "olędrami" nazywano wszelkich emigrantów, nie tylko z Holandii, ale także z Niemiec, Szkocji, a nawet Czech i Węgier. Wielu mennonitów wyemigrowało do USA. Jednym z najsłynniejszych amerykańskich mennonitów jest Floyd Landis, zwycięzca Tour de France w 2006 r.
1268
Nekla_kościół św. Andrzeja.jpg.png
Nekla. W styczniu 2000 r. miejscowość odzyskała prawa miejskie po ok. 200 latach, co sprawia, że obecnie jest to najmłodsze miasto w Wielkopolsce. Będąc tutaj koniecznie trzeba zobaczyć oryginalną, trójnawową bryłę neoromańskiego kościoła św. Andrzeja z 1900 r., z okazałą kopułą nad nawą środkową. W fasadzie - kamienna grupa pasyjna autorstwa Władysława Marcinkiewicza. Dekoracja wnętrza pochodzi z poprzedniej, drewnianej świątyni i utrzymana jest w stylu baroku i rokoko. Piękne ołtarze pochodzą z królewskiego warsztatu w Monachium. Przed opuszczeniem miasta warto odwiedzić stary park dworski z cennym starodrzewem i stawami, połączonymi kanałami.
Ostrożnie przecinamy ruchliwą drogę krajową nr 92. Po chwili, przy przydrożnym krzyżu i tablicy "Lasy Czerniejewskie", odbijamy w lewo skos, w drogę gruntową. Przed nami aż do końca wycieczki niemal wyłącznie drogi leśne .
Długość: 68 km

Czas przejazdu: ok. 8 h

Stosunkowo długa wycieczka dzieli się na dwie prawie równe połówki, z których południowa - z Wrześni do Nekli - wiedzie polami i prowadzi przez miejscowości bardzo ważne dla rozwoju polskiej państwowości. Część północna wiedzie prawie w całości drogami leśnymi i jest mocno związana z tzw. osadnictwem olęderskim. Podsumowując - świetny pomysł na weekend poza Poznaniem.

Jazdę rozpoczynamy na stacji kolejowej we Wrześni. Ciekawostką może być fakt, że proponowana trasa jest przedstawiana na wielu mapach turystycznych jako znakowany szlak rowerowy, choć w rzeczywistości w terenie nie ma żadnych znaków. Tak więc musimy zdać się raczej na ślad GPS.

(0,0 km) Września Oprócz tego, że miasto, położone nad Wrześnicą, znane jest ze strajku dziecięcego w obronie polskiej mowy na początku XX w., zazwyczaj niewiele więcej o nim wiemy. Wielka szkoda, bo jest tu kilka wartych uwagi zabytków.

(4,7 km) Kaczanowo We wsi urodził się Józef Kalasanty Jakubowski (1788 - 1877) - filolog z wykształcenia, nauczyciel gimnazjalny z zawodu i rzeźbiarz z zamiłowania, był autorem pomnika z krucyfiksem w centrum wsi oraz słupa drewnianego, stojącego przed kościołem, z płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z dziejów Polski. Sam kościół to drewniana świątynia z II poł. XVIII w. ze znacznie starszym, późnorenesansowym ołtarzem głównym.

(7,8 km) Nowa Wieś Królewska Znajduje się tutaj jeden z najcenniejszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce. Późnorenesansowy budynek z I poł. XVII w. kryty jest gontem. Renesansowe w stylu wnętrze z trójbocznym prezbiterium spięte jest profilowaną belką tęczową. Późnogotyckie rzeźby, stojące na niej, to najprawdopodobniej dzieło Stanisława Samostrzelnika, cystersa z opactwa w Mogile pod Krakowem.

(12,3 km) Biechowo - opis - patrz: foto

(17,2 km) Bardo To tu 9 maja 1848 r. podpisano kapitulację Wiosny Ludów w Wielkopolsce. Na okazałym wzgórzu po prawej widnieje klasycystyczna bryła kościoła św. Mikołaja z 1783 r. Wewnątrz - dwa rokokowe ołtarze boczne, klasycystyczna ambona oraz XVIII-wieczne rzeźby. W parku za kościołem - zrujnowany dwór z I poł. XIX w., przebudowany na przełomie XIX i XX w. W południowej fasadzie - piętrowy ryzalit z herbem Leliwa, wsparty na czterech półkolumnach. Parterowa przybudówka zwieńczona jest krenelażem.

(22,1 km) Targowa Górka W latach 1812 - 23 mieszkał tu gen. Antoni "Amilkar" Kosiński, żołnierz napoleoński, współtwórca legionów polskich we Włoszech. Miejscowy kościół św. Michała powstał w latach 1839 - 40. Jedynym zabytkiem jest tu późnogotycka chrzcielnica. Nieopodal - drewniana dzwonnica z XVIII w., kryta dachem namiotowym oraz neogotycka kaplica grobowa rodu Karśnickich z XIX w. W pobliskim parku - pomnik 730-lecia wsi z 1988 r., kamienna figura św. Jana Nepomucena z II poł. XVIII w. oraz kamienne płyty nagrobne A. Kosińskiego i jego żony.

(28,9 km) Giecz - opis - patrz: foto


(38,0 km) Nekla - opis - patrz: foto


(43,4 km) Nekielka - opis - patrz: foto


(49,0 km) Jeziora Babskie Trasa wycieczki okrąża grupę 6 niewielkich, bardzo malowniczych jezior, połączonych strumieniem o nazwie Baba. Wokół - pagórkowaty teren, porośnięty gęstym lasem sosnowym i mieszanym. Liczne drzewa o wymiarach pomnikowych. W południowej części kompleksu - rezerwat przyrody "Okrąglak", chroniący najmniejsze z jezior wraz z rzadkimi gatunkami roślin naczyniowych.

(57,7 km) "Modrzew Polski w Noskowie" Kompleks leśny ok. 1 ha z największym skupiskiem modrzewi polskich w Wielkopolsce.

Leśna, prosta droga prowadzi do Przyborek- przedmieścia Wrześni. Po dojechaniu do poprzecznej, ruchliwej ul. Paderewskiego skręcamy w lewo i docieramy do stacji kolejowej we Wrześni.



Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Poznania. Część Południowa
Okolice Poznania. Część Południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Mapa Szlak Piastowski
Szlak Piastowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje...

Wasza ocena: 3.9 (14 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.