Wokół Wełmińskich jezior

Dodano 27 czerwca 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

24243
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  1.4
  • Dystans: 5,3 km
  • Przewyższenie: 11 m
  • Suma podejść: 13,04 m
  • Suma zejść: 13,93 m
  • Data: 27 czerwca 2013
  • Lokalizacja: Polska, lubuskie, Zdroisko
Trasa: Trasa wokół dwóch jezior wełmińskich. Początek i koniec przy drodze 22 w pobliżu Zdroisk.
Rodzaj trasy: Krajobrazowo-przyrodnicza
Walory: Jeziora położone w polodowcowej niecce, otoczone pięknym lasem. W Zdroisku tradycje hutnicze.

Jezioro Wełmino Małe

Jezioro ma powierzchnię zwierciadła wody 8 ha i długość ok 700 m. Od strony południowej znajduje się dzika, malownicza plaża, ulubione miejsce pieszych i rowerzystów. Charakteryzuje się spadzistym, stromym brzegiem. Ciekawostką jest informacja potwierdzana przez płetwonurków, iż akwen ten posiada dwa dna. Pierwsze stanowi gruby kożuch roślin wodnych, drugie (rzeczywiste) znajduje się pod nim. Dominująca ryba to okoń, lin, leszcz, towarzysząca: szczupak, płoć i krąp.

Zdroisko

Zdroisko (niem. Zanzthal) leży przy drodze z Gorzowa Wielkopolskiego do Strzelec Krajeńskich. Przepływa przez nie niewielka rzeczka Santoczna, dopływ Noteci. W latach 1767-1870 istniała tu huta "Zanzthal" produkująca blachy, pręty, sztaby żelazne, narzędzia, gwoździe i igły. Potrzebną do produkcji surówkę sprowadzano z Witnicy, Krosna, gór Harzu oraz przez Szczecin z Rosji. Do dziś pozostał pamiątkowy kamień, kawałki stopionego żelaza oraz sztaba i skobel wejściowych drzwi. Kolejna założona w 1782 roku założona także z polecenia Fryderyka II druga huta produkowała amunicję artyleryjską do armat 3-6-12 funtowych. Szczególny rozkwit w okresie walk Prus z Napoleonem.

Santoczna

Rzeka położona w północno-zachodniej części Polski. Jej długość wynosi 32 km. Jest ona dopływem rzeki Pełczy, która również mierzy 32 km. Ta niewielka rzeczka odegrała ważną rolę w rozwoju tych terenów. Jako Zanze (Santoczna) dała nazwę kilku miejscowościom, które później tworzyły gminę wiejską Zanzhausen (Santoczno), Zanzthal (Zdroisko), Zanzmühle, Zanzhammer (Sącznik). Pierwszą osadą na tym niewielkim terenie był poruszany wodami Santocznej młyn Stollenmühle. Santoczna płynie przez tereny powiatu myśliborskiego i strzelecko-drezdeneckiego. Uchodzi do Pełczy obok miejscowości Górki Noteckie.

Buki Zdroiskie"

Rezerwat przyrody „został utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1982r. Rezerwat został utworzony w celu ochrony fragmentu naturalnego lasu mieszanego, z dużym udziałem buczyny pomorskiej z charakterystyczną dla niej roślinnością zielną, występującej na granicy zasięgu, na zboczach malowniczego wąwozu wzdłuż rzeki Santoczna. Ogólna powierzchnia rezerwatu wynosi 75,57ha. Rezerwat położony jest w przepięknym krajobrazie leśnym doliny rzeki Santocznej - nie zniekształconej, naturalnej, meandrującej licznymi zakolami z charakterystycznymi terasami. Obszar rezerwatu stanowi ciągły pas po obu stronach rzeki o łącznej długości ok. 5 km i szerokości 50 do 370 m. Rezerwat rozpościera się pomiędzy miejscowościami Zdroisko i Górki Noteckie. W rezerwacie przeważają drzewostany starszych klas, w wieku powyżej 50 lat, a wiele pojedynczych okazów sięga 200 lat. Są to drzewostany różnowiekowe, z udziałem buka, dębu, grabu, wiązu, sosny i świerku oraz innych gatunków domieszkowych, z bogatym na ogół podszyciem wyżej wymienionych drzew oraz leszczyny, trzmieliny, czeremchy i kruszyny.
Trasę poleca
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.