Wokół Lasu Balczewskiego

Dodano 7 sierpnia 2013 przez rysowanie
Wokół  Lasu  Balczewskiego
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

27105
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

144238
Kościół św. Trójcy w Górze
144239
Dzwonnica Górze
Dzwonnica przy kościele św. Trójcy
144240
Kościół w Pieraniu
144241
Granica Lasów Balczewskich
144242
Kościół p.w św. Trójcy w Chlewiskach
144243
Obelisk gen. Władysława Sikorskiego
Trasa dookoła "płuc Inowrocławia" czyli balczewskich lasów. Trasa w większej części przebiega przez wioski gminy Dąbrowa Biskupia.
Ruszamy przez Szymborze w stronę Mątew, następnie przez Sikorowo i Dulsk docieramy do Góry. Tam zobaczyć można otworową Kopalnię Soli oraz powstały w 2002 roku Podziemny Magazyn Ropy i Paliw (Wydobywając solankę w nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej kopalni w Górze, metodą podziemnego ługowania wysadu solnego otworami wierconymi z powierzchni, pozyskiwana przestrzeń poeksploatacyjna w złożach solnych znajdująca się około 350 m pod ziemią jest miejscem niekonwencjonalnego magazynowania nośników energetycznych).
Z Góry ładną asfaltową drogą docieramy do Radajewic, które słyną z Zakładów Mięsnych "Viando". Od tego miejsca do Dąbrowy Biskupiej jedziemy dość ruchliwą szosą. Po drodze warto zatrzymać się w Pieraniu i zwiedzić zabytkowy barokowy drewniwny kościół Św. Mikołaja.
W kościele tym w głównym ołtarzu umieszczony jest cudowny wizerunek Matki Bożej Pierańskiej. Na Kujawach Pieranie podobnie jak Markowice jest pielgrzymkowym Sanktuarium Maryjnym. Kościół też słynie z rokokowej polichromii autorstwa Jana Jerzego Petri.
W Chlewiskach pętla zawraca i do Inowrocławia wracamy przez typowe tereny rolnicze wiosek Mleczkowo, Stanomin, Ośniszczewko, Wonorze, Modliborzyce, aż do Parchania. To właśnie w Parchaniu Sikorski po przeniesieniu go w 1925 r. w stan spoczynku i poświęceniu się pisarstwie w zakresie historii i teorii wojskowej pomieszkiwał przez długie okresy w latach 1923-1939, odpoczywając po trudach życia politycznego. We wsi jest izba pamięci i obelisk poświęcony generałowi, znajduje się tu również: kościół p.w. Św. Wojciecha.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kujawy - mapa atrakcji turystycznych
Kujawy - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Krajoznawcza mapa Kujaw z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w postaci grafik. Mapa Kujawy to doskonała propozycja szczególnie dla turystów, którzy podróżują samochodem.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0