Wokół Jeziora Druzno - niebieski

Dodano 24 sierpnia 2013 przez rysowanie
Wokół Jeziora Druzno - niebieski
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

28328
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.7
  • Dystans: 43,7 km
  • Przewyższenie: 4,35 m
  • Suma podejść: 22,48 m
  • Suma zejść: 21,23 m
  • Data: 24 sierpnia 2013
  • Lokalizacja: Polska, warmińsko-mazurskie, Elbląg
147523
fot. www.kanalelblaski.eu
147524
fot. www.kanalelblaski.eu
147525
21530
Szlak „Wokół Jeziora Druzno” na całej długości prowadzi drogami utwardzonymi, jednak w większości są to płyty betonowe i tzw. jomby. Szlakowi towarzyszą liczne rowy i kanały tworzące szachownicę pól, jazy, zastawki, stacje pomp oraz wały przeciwpowodziowe. Ich długość w tej niewielkiej krainie osiąga połowę obwodu naszej planety. Spotkamy na nich liczne urządzenia hydrotechniczne w postaci jazów i zastawek, niektóre nawet z XIX w. (Krzewsk) oraz stacje pomp. Przy nich najlepiej widać różnice poziomów wód w poszczególnych odcinkach kanałów. I tylko żal, że już nigdzie nie spotkamy wiatraków odwadniających, dziś zastąpionych przez elektryczne pompy. Byłby to widok niezwykły.

Rowom i kanałom towarzyszą nieodłącznie wały przeciwpowodziowe. Na Żuławach Elbląskich jest ich 365,3 km. Bez nich nie byłoby tej krainy. Bardzo często trasa szlaku wiedzie ich koroną, bądź u podnóża. Z różnej perspektywy można je obejrzeć. Otaczają całe jezioro Druzno oraz wszystkie rzeki i kanały w ich dolnych biegach. Wznoszące się nieraz kilka metrów ponad otaczający teren stają się dobrymi punktami obserwacyjnymi.

Żuławy to w znacznej części teren depresyjny. Choć tego nie zobaczymy, ani nie odczujemy, to jednak często turysta będzie podążał poniżej poziomu morza. Przy szlaku znajduje się najniżej położony punkt w Polsce w Raczkach Elbląskich (1,8 m p.p.m.). Jedynie tam ustawiony specjalny słup przypomni, że niegdyś było tu morze, któremu człowiek odebrał tę część lądu.

Atutem szlaku jest krajobraz. Poza fragmentem „krainy na wodzie” można dostrzec skraj Wysoczyzny Elbląskiej, Pojezierza Iławskiego, sylwetki kościołów w Przezmarku, Pasłęku, Jelonkach, Rychlikach. Z różnej perspektywy wyłania się także Elbląg. Szlak prowadzi w pobliżu najniższego punktu w Polsce w Raczkach Elbląskich (-1,8 m p.p.m.). Z różnej perspektywy dostrzeżemy też Elbląg odsłaniający się kilkakrotnie na szlaku.

W Węglach –Żukowie znajduje się baza rybacka z XIX wieku, dawny zajazd „Trzy róże”. Z wysokości rowerowego siodełka można podziwiać kulturę materialną menonitów: rozproszone zagrody holenderskie, cmentarze, układy wsi, mosty. Fragment szlaku biegnie wzdłuż ostatnich 3 km Kanału Elbląskiego przy ujściu do jeziora Druzno.

Przejażdżka szlakiem, to także „spotkanie” z dawnymi mieszkańcami tej krainy, którzy swoją ciężką, codzienną pracą, podarowali nam tę żyzną ziemię. Byli to holenderscy mennonici, którzy przybywszy w XVI w. rozpoczęli proces osuszania Żuław. Pozostały po nich jedynie nieliczne cmentarze i budynki wzniesione na pagórkach zwanych terpami o specyficznym wyglądzie i układzie. Nazywa się je holenderskimi. Pod jednym dachem, najczęściej o różnej wysokości, mieści się dom mieszkalny, obora i stodoła. Domy te przybierają różne kształty: wzdłużne (w jednym rzędzie), w kształcie litery L lub T. Wszystkie z nich można zaobserwować w mijanych po drodze miejscowościach. Wiele z nich pochodzi z XIX, a nawet XVIII w. Niejednokrotnie posiadają bardzo ciekawe drewniane elementy dekoracyjne.

Inną ciekawą atrakcją szlaku są wsie o różnym typie osadniczym. Spotkamy tu miejscowości o zabudowie jednodworczej – rozproszonej (Raczki Elbląskie), rzędówki bagienne (Krzewsk, Żółwiniec), czy też bardzo rzadką już ulicówkę wodną (Dzierzgonka). Tej ostatniej warto przyjrzeć się szczególnie, gdyż główną drogą komunikacyjną była tu rzeka Dzierzgoń, wzdłuż której wznoszono zabudowania. Dodatkowo po wałach rzeki poprowadzono drogi gruntowe, co niewątpliwie odciążało komunikację wodną, a może i niejednokrotnie ją przyspieszało. Mamy więc tu do czynienia z pewnym wyjątkiem od tradycyjnych zasad urządzania ulicówek wodnych. Będąc w Dzierzgonce koniecznie trzeba zatrzymać się i dokładnej obejrzeć nieczynny już most obrotowy z pocz. XX w., jedyny tego rodzaju na Żuławach.

źródło: www.kanalelblaski.eu
Trasę poleca
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JJ_Active
15 sierpnia 2016 JJ_Active napisał:
Zaliczone:)
kys30
2 listopada 2015 kys30 napisał:
ciekawy opis i piękne zdjęcia
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.