category-icon

Wodospady Białej Opavy

30 km
6 h 37 min
1.2 km
Czechy, moravian-silesia, Vrbno pod Pradědem

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-10-30
Czechy, moravian-silesia, Vrbno pod Pradědem
category-icon
30 km
1211 m
1124 m
Średni
6 h 37 min
6/6
Można by powiedzieć , że wycieczka przebiegła zgodnie z sporządzonym wcześniej planem. Może tylko kilka uwag z przepiekanej trasy. W miejscowości Vidly , przez chwilkę szukałem jakiegoś parkingu. Znalazłem po przejściu około 200 metrów niebieskim szlakiem , tuz przy Pensjonacie „Adam” . Parking jest spory i nie ma problemu z zaparkowaniem auta. Niebieski szlak biegnie początkowo asfaltową ścieżką , która dość szybko przechodzi w szutrową. Dość długi odcinek szlaku biegnie wzdłuż rzeki Średnia Opava , która jest także urokliwa a jednocześnie szum rzeki jest bardzo uspokajający . Ten odcinek szlaku ma także tą zaletę ,że jest stosunkowo mało uczęszczany i w taki dzień nie spotkałem nikogo. Droga jest jednak dość trudna i pnie się ostro w górę. W trakcie podchodzenia zaczęło świecić słońce i zrobiło się , jak na te porę roku bardzo ciepło. Pod Małym Dziadem zrobiło się jednak bardzo zimno a dodatkowo wszystko spowiła mgła. Tak było aż do Chaty Svycarna. W okolicach Pradziada słońce już mocno przebijało się przez mgłe i na samym szczycie było już całkiem przyjemnie. Turystów także było niewielu co osobiście przyjąłem z radością . Po krótkim odpoczynku udałem się dalej w kierunku Chaty Barborka. Wraz z schodzenie w dół robiło się coraz bardziej mgliście. Od strony schroniska Ovczarnia robiło się także tłoczniej. Przy Chacie Barborka „przytulił” się do mnie jakiś kot. Pewnie pachniała mu rozpoczęta w plecaku kiełbasa a może marcepan. Podzieliłem się kotkiem kiełbaską , marcepan został dla mnie, w końcu mam jakieś zasady. Z Barborki niebieskim szlakiem udałem się w kierunku kanionu Białej Opavy. W miejscu gdzie szlak niebieski łączy się żółtym mamy do wyboru trudniejszą ale bardzo widowiskową tarsę żółtym szlakiem lub spokojniejsza niebieskim. Sądzę ,że większość wybiera żółty szlak. Nie jest on nadzwyczajnie trudny , są jednak takie miejsca , gdzie faktycznie przydałyby się jakie kolwiek zabezpieczania. Przy wyjściu z kanionu w Karlovej Studziance , wzdłuż drogi stoi wiele samochodów . Należą pewnie do turystów , którzy z tego miejsca postanowili zwiedzić kanion. Z tego „parkingu” do schroniska Barborka jest około 5.5 kilometra.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jesioniki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki

Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z kilometrażem.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze, stacje ładowania e-bików, wiaty wypoczynkowe,serwisy rowerowe, punkty dostępowe). 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.