Wodne Podkowy SZLAK CZERWONY

Dodano 27 czerwca 2013 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

24239
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

Trasa: Bronków - lasami wokół jeziora Bronków - Bronków
Rodzaj trasy: Krajobrazowa
Walory: Trasa biegnie lasami sosnowymi położonymi na morenowych wzgórzach. Obok trasy jedno z nich Kępniak o wysokości 112 m.n.p.m. Przez Bronków przechodzi południk 15o szerokości wschodniej.


Trasa zaczyna się przy Stajni Sportowej w Bronkowie i biegnie wokół jeziora sosnowymi lasami. Chętni mogą zboczyć z trasy i wejść na morenowe wzgórze Kępniak.

Stajnia Sportowa Bronków
Stajnia Sportowa Bronków to malowniczo położony ośrodek jeździectwa sportowego istniejący od 1997 roku. Zajmujemy się głównie treningiem koni sportowych ale także nauka jazdy na koniach. W stajni trenuje się konie zarówno młode jak i starsze. Prowadzona jest hodowla ale także wychów źrebiąt i młodych koni. Pracują tu bardzo fachowi i utytułowani specjaliści.

Bronków
Bronków to wieś o ciekawej choć niezbyt zbadanej historii. Wieś powstała w XIV w. W źródłach historycznych Bronków wymieniany jest po raz pierwszy 18.03.1374 r. jako Drusin. Później istnieje jako Drausen. Pojawia się w 1645 roku na mapie Dolnego Śląska jako Bracke, wieś z kościołem. Na mapie księstwa Krośnieńskiego z 1746 roku występuje pod nazwą Branke. W nieco późniejszym Atlasie Śląskim wydanym w 1752 roku widnieje jako Btronków. Na mapie Franza Ludwiga Gussefelda z 1773 roku występuje pod nazwą Branck. W kolejnym z 1809 nosi nazwę Brankow.

Ciekawostki
Przy kościele pod lasem zlokalizowany jest cmentarz, w miejscu zlikwidowanego w latach powojennych cmentarza niemieckiego. Przy wejściu stoi obelisk z kilkunastoma nazwiskami poległych w I wojnie światowej mieszkańców Bronkowa. Warto liczbę nazwisk skonfrontować z ówczesną liczbą mieszkańców. W latach międzywojennych w Bronkowie istniał ośrodek eksploatacji torfu. W 1910 roku spis mieszkańców wykazał ich 428 obecnie (2011) Bronków liczy 309 mieszkańców. W Bronkowie działa kilka gospodarstw argoturystycznych oferujących noclegi. Przez Bronków przebiega 15 równoleżnik co oznacza, że czas astronomiczny jest tam zgodny z administracyjnym.

Krajobraz
Krajobraz okolic Bronkowa ukształtowany został przez lodowiec. Na wschód od wsi znajdują się morenowe wzniesienia a najwyższe zwane górą Kępniak ma wysokość 112 m n.p.m. Jeszcze niedawno bo w2003 roku niedaleko szczytu stała drewniana wieża obserwacyjna o czym dzisiaj świadczą jej pozostałości. Obszar w okolicach Bronkowa o powierzchni 3529 ha wojewoda lubuski zaliczył do obszar chronionego krajobrazu pod pozycją 26. Lasy głównie sosnowe.

Jezioro
Jezioro Bronków jest pochodzenia polodowcowego. Zasilane jest wodami podziemnymi. Jest początkiem rzeczki Olszy zwanej też Jeziornicą, ktora wpada do Bobru aż w okolicach Kosarzyna. Powierzchnia całkowita jeziora 52,1 ha, Głębokość maksymalna 6m, dno ma podłoże piaszczysto-muliste, porośnięte jest obficie roślinnością podwodną. W jeziorze można liczyć na połów kilkunastokilogramowych karpi i amurów. Są w nim także sandacze, leszcze i liny. Kiedyś złowiono na tym jeziorze 3kg węgorza. Nad jeziorem znajduje się Kompleks Wypoczynkowy w Kołatce, ze 150 miejscami dysponujący całosezonowymi i ogrzewanymi domkami, nadającymi się idealnie do wypoczynku o każdej porze roku.
Trasę poleca
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Tagi
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0