Włóczykije Pojezierza Dębno "Trasa kolei"

Dodano 5 kwietnia 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Dębno
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

37981
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

227501
Jezioro Barnówko III
Barnówko. Jezioro Dzieszyno (Dessino See), niewielkie jezioro zwane Barnówko III, w pobliżu parkingu przy szosie nr 23, głębokość 5m, powierzchnia 5,4 ha, niestrzeżona plaża. Niedaleko też pensjonat "W Sam Las".
227502
Jezioro Lipowo
Dębno. Jezioro Lipowo, skarb w centrum miasta. Przepływa przez nie rzeka Kosa. Nad jeziorem plaża, kąpielisko strzeżone. Dostępny sprzęt pływający. Na przedłużeniu ulicy Jeziornej prowadzi przez jezioro długi most. Od mostu do ulicy Mickiewicza na jeziorze ustanowiono pomnik przyrody, celem ochrony stanowisk lęgowych ptaków wodnych i miejsc tarliskowych ryb.
227503
Kościół
Różańsko. Kościół barokowy z kamienia i cegły, z elementami neoromańskimi, zbudowany na planie krzyża łacińskiego na początku XVIII w. Wieżę drewnianą od nowa zbudowano rok po pożarze, w 1735 roku. W południowym ramieniu transeptu znajduje się empora kolatorska z XVIII w. Z dawnego wyposażenia zachowała się barokowa, polichromowana ambona z XVIII w., empora organowa z XIX w. i chrzcielnica. Dwa klasycystyczne ołtarze (główny i boczny) z końca XVIII w. pochodzą ze zniszczonego w 1945 kościoła w Ostrowcu.
227504
Stacja Rościn
Rościn. Zespół budynków dworca kolejowego. Na Pomyślu linia kolejowa powstała w 1882 roku. Ciekawe jest porównanie dawnych stacji, większych i mniejszych, ale zachowujących jeden styl. Jest swego rodzaju przygodą historyczną, krajoznawczą i na swój sposób sentymentalną odwiedzenie tych starych zespołów budynków stacyjnych. Co prawda już nie obsługują ruchu kolejowego, ale nadal są użytkowane, prawie wszystkie są zamieszkałe. Na Pomyślu zachowały się dworce kolejowe: Krześnica-Sarbinowo, Cychry, Dębno, Borówno (na budynku stacji napis Dyszno), Różańsko, Rościn Krajeński, i Myślibórz.
Szlak pieszy, żółty, długości 21 km najsłuszniej nazwać "Szlakiem kolei". Biegnie z Dębna na północ, po kolei odwiedzając miejscowości, w których są lub były dworce kolejowe. Najczęściej zespoły budynków zachowały się, ale już nie spełniają funkcji, dla których je zbudowano. Zaczyna się w Dębnie naprzeciwko zabytkowego dworca kolejowego, dziś nieczynnego. Prócz Dębna są to kolejno: Barnówko (rozebrana), Dyszno (szlak ją ominął), Różańsko. Szlak kończy się przy byłej stacji kolejowej Rościn Krajeński. Wpół drogi między stacjami Dyszno i Różańsko zachował się pamiątkowy kamienny obelisk wysokości 2 m, ustawiony z datą uruchomienia linii kolejowej 30 sierpnia 1882 roku. Obecnie lokomotywy ciągną cysterny z ropą naftową z Barnówka na południe, do Kostrzyna i dalej, do rafinerii.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0