Włóczykije Pojezierza Dębno "szlak rezerwatów i pomników przyrody"

Dodano 6 kwietnia 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Dębno
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

38072
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

227852
Drzewa pomniki przyrody
W Dysznie rośnie największe w gminie Dębno skupisko starych drzew, pomników przyrody, dębów (Polana Dębów) i lip Humboldta, Obwody największych drzew przekraczają 6 metrów.
227853
Jezioro Ostrowieckie
Jezioro Ostrowiec. Rynnowe, o powierzchni 122 ha i długości 2,4 km. Największa głębokość jeziora wynosi 7 m. Do jeziora dopływają dwa nieco większe cieki. Przy południowo-wschodnim krańcu kąpielisko niestrzeżone. Duża popularność jeziora spowodowała, że przy wschodnim brzegu część guntów została wykupiona na działki rekreacyjne. Wody jeziora lubią wędkarze. Na jeziorze jest strefa ciszy, nie wolno używać sprzętu motorowego. Na wyspie 14,4 ha i jej otoczeniu wraz z pasem trzcin utworzono 11 kwietnia 1985 r. jedyny w gminie rezerwat „Czapli Ostrów”.
227854
Zespół pałacowo-parkowy
Warnice. Neoklasycystyczny pałac zbudowany przez Juliusa von Ostena w połowie XIX w., obecnie w częściowej ruinie. Został wzniesiony z cegły jako dwukondygnacyjny z centralnym i dwoma bocznymi ryzalitami. Po likwidacji szkoły pałac nabył prywatny właściciel, który zmarł, nie zdążywszy go odrestaurować. Park pałacowy. W r. 2013 urząd gminy w Dębnie realizował prace przy rewitalizacji parku, uprzątanie, odsłanianie i odnawianie ścieżek, prace nad drzewostanem. Dzisiaj można cieszyć się spacerem po alejach odnowionego parku krajobrazowym z XVIII w.
Trasa zaprasza do pięknych krajobrazów, do jezior i lasów. W każdej z czterech miejscowości na trasie rosną drzewa - pomniki przyrody. Są w tych miejscowościach zespoły parkowo pałacowe w różnym stanie zachowania. Do tego jeszcze rezerwat "Czapli Ostrów". Rezerwat ścisły, lęgowisko czapli siwej. Kiedyś toczyły walki z kormoranami o miejsce na drzewach, ale kormorany przegrały. Do brzegu jeziora dochodzą skrzekliwe odgłosy. Można je doskonale obserwować przez lornetkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Aplikacja Traseo
Moja mapa 0