Włóczykije Pojezierza Dębno "Śladami historii"

Dodano 5 kwietnia 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Dębno
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

37931
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.5
  • Dystans: 19,0 km
  • Czas trwania: 0 h 3 min
  • Średnia prędkość: 297,17 km/h
  • Lokalizacja: Dębno
227304
Hitlerowski obóz pracy
Obóz pracy niewolniczej w Cychrach. Był on filią obozu dla jeńców wojennych Stalag III C w Starych Drzewicach i miał sygnaturę DT 47 Zicher. Pierwszymi jeńcami byli polscy żołnierze z Kampanii Wrześniowej, przywożeni od października 1939 r. Mieszkali najpierw w ziemiankach i ciężko pracowali po 12 godzin dziennie przy wyrębie lasu. W dniu 9 kwietnia 2013 r. podczas penetracji terenu obozowego natrafiono na szczątki ludzkie. W pobliżu funkcjonował podobny obóz dla kobiet DT 99 Zicher.
227305
Kościół
Kościół neogotycki p.w. Wniebowzięcia NMP, usytuowany na łagodnym wzniesieniu w centrum wsi, murowany z kamienia i cegły, częściowo wykorzystuje mury średniowiecznej świątyni. Od przebudowy w 1832 r. według projektu Schinkla pozostał niezmieniony. Tylko wieża spłonęła od pioruna w 1890 i jest nowo wybudowana. Charakterystyczna dla kościoła w Sarbinowie jest odwrotna orientacja, to znaczy, że wieża, zwieńczona wysmukłym ostrosłupowym hełmem znajduje się przy wschodniej ścianie. Na wieży umieszczono trzy dzwony z 1920 r. Wyposażenie kościoła pochodzi z lat 1832 i 1840.
227306
Kościół
Kościół świętego Jana Chrzciciela – filia kościoła parafialnego p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Cychrach, zbudowany w 1900 r. usytuowany w centrum wsi na widocznym wzniesieniu. Korpus zbudowany z kamieni narzutowych, prezbiterium i wieża z cegły. Wnętrze kościoła bez podziału, wyposażenie pochodzi z 1900 r.
227307
Kościół
Cychry. Kościół późnoromański, p.w. świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, zbudowany z ciosów granitowych przed 1250 r. z fundacji templariuszy. Budowla orientowana, salowa z transeptem i półkolistą absydą z 1856 r. oraz szeroką wieżą przy szczycie zachodnim z lat 1768/1838. Płonąca wieża kościoła w Cychrach została uwieczniona na obrazie słynnego polskiego malarza, Wojciecha Kossaka, przedstawiającym bitwę pod Sarbinowem. Ogromny obraz, długości 6 m i wysokości 2,70 m, zamówiony przez cesarza Wilhelma II, zaginął podczas ostatniej wojny. Jednak został odnaleziony staraniem Zenona Nowopolskiego (dziennikarza Ziemi Gorzowskiej związanego z Dębnem) i po konserwacji znajduje się w Poczdamie.
Trasa "Śladami historii" prowadzi w znakomitej większości wśród pól. Całość jest ciekawa krajobrazowo, a szczególnie urokliwy jest jedyny odcinek leśny, z Dargomyśla do Cychr. efektowną aleją lipową. Łączy miejscowości o różnej historii, od czasów najdawniejszych do współczesności. Znane są ślady osadnictwa ludów z epoki kamiennej, brązu, żelaza. Najdawniejsze dokumenty pisane pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Dotykały dawnych mieszkańców wojny, 7-letnia z bitwą pod Sarbinowem i kolejne późniejsze kataklizmy, z II wojny światowej pochodzi obóz pracy niewolniczej w Cychrach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.