Włóczykije Pojezierza Dębno rowerowy "Szlak Humboldta"

Dodano 5 kwietnia 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Dębno rowerowy
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

37936
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 3.5
 • Dystans: 24,8 km
 • Czas trwania: 0 h 5 min
 • Średnia prędkość: 279,43 km/h
 • Data: 1 stycznia 1970
 • Lokalizacja: Polska, zachodniopomorskie, Dolsk
227315
Dwór i park dworski
W Krężelinie zespół dwór prawdopodobnie z 1 połowy XIX wieku, park z 2 połowy XIX wieku, a w nim starodrzew do chwili obecnej znacznie zubożony. Dwór jest murowany, zamieszkały. Otynkowany, postawiony kalenicowo na południowej granicy dziedzińca folwarcznego, otoczony drzewami liściastymi i dwoma stawami.
227316
Kuźnia podcieniowa z XVIIIw.
Kuźnia szachulcowa zbudowana z 1781 roku. Drewniany szkielet wypełniono mieszaniną gliny i słomy, później część ścian przemurowano cegłą i kamieniem. Usytuowana na południowym krańcu wsi, przy głównej ulicy. Kuźnia w roku 2009 była w stanie bliskim katastrofy budowlanej, ale po zdobyciu środków finansowych została poddana renowacji i obecnie mogłaby być chlubą władz gminy.
227317
Park pałacowy
Park pałacowy z orzechem czarnym, tulipanowcem amerykańskim, bukiem purpurowym, platanami założony w 1832 roku w stylu angielskim według projektu Petera Josepha Lenné na powierzchni 38,95 ha. W skład założenia pałacowo-parkowego wchodziły: pałac z krajobrazowym parkiem ozdobnym, ogród użytkowo-ozdobny, staw, park leśny położony wzdłuż brzegu większego jeziora, Dolskiego oraz staw młyński przy zachodniej granicy parku. W części z ogrodem użytkowo-ozdobnym rośnie imponujących rozmiarów drzewo - dąb szypułkowy, wieku około 450 lat, mierzący 670 cm w obwodzie.
227318
Rezerwat „Czapli Ostrów”
Jezioro Ostrowiec o powierzchni 122 ha jest największym w gminie Dębno. W dniu 11 kwietnia 1985 r. na wyspie o powierzchni 14,4 hektarów i jej otoczeniu wraz z pasem trzcin założono rezerwat faunistyczny "Czapli Ostrów", dla ochrony stanowisk lęgowych czapli siwej. Ochrona ma charakter ścisły, dostęp do rezerwatu jest dopuszczalny tylko za formalnym zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora przyrody. Ze świata roślin występują tu: nasięźrzał pospolity, arcydzięgiel litwor odmieny nadbrzeżnej i wiele innych.
Szlak rowerowy nazwano imieniem Aleksandra von Humboldta, ponieważ ten badacz, uczony i podróżnik był na przełomie XVIII i XIX wieku właścicielem majątku Dyszno (Ringenwalde), przez które prowadzi szlak. W Dysznie znajduje się najciekawszy zabytkowy park gminy Dębno. Parki pałacowe zachowały się w każdej miejscowości, przez które poprowadzono szlak. Szczwególnie cenne jest Dyszno, w którym prócz parku znajduje się największe w gminie Dębno wystąpienie starych drzew, głównie dębów i lip, w tym ogromne, budzące podziw okazy o obwodzie pnia przekraczającym 6 metrów. Wszystkie te drzewa zapisano w rejestrze pomników przyrody. Trzeba dodać, że twórcą pojęcia "Pomnik Przyrody" był właśnie Aleksander von Humboldt.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.