Włóczykije Pojezierza Bierzwnik "Trasa Cysterek"

Dodano 3 lutego 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Bierzwnik
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

34687
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

217025
Jezioro Oko
5) Wygon. Jezioro Oko w pełnej krasie. Jest 11 stycznia 2014 roku. Nad jeziorem jest niewielka plaża, obok polany piknikowej. Jak w zwierciadle odbijają się brzozy i sosny. Jezioro Oko nazywają też Jezioro Małe lub Jezioro Wygon. Jest naprawdę niewielkie. Ma powierzchnię ledwie 3,5 hektara. Za to zachwyca urodą.
217026
Stare buczyny
10) Wygon. Jezioro Przytoczno (inna nazwa Wielkie Wyrwy). Na stromych zboczach przestoje starych drzew. Jeszcze zanim zapuścimy się na dół, musimy podjąć decyzję o dalszym poruszaniu się. Jeśli chcemy poruszać się rowerem, należy wybrać dobrą drogę szutrową w lewo. Zwolennicy trudnych marszów Nordic Walking mogą poruszać się po wierzchowinie, co udostępnia zachwycające widoki na jezioro o niezwykle rozczłonkowanym zarysie.
217027
Start
1) Wygon. W Wygonie stoi ciekawy pałacyk - dworek, niestety nieużytkowany, przez co cierpi jego stan techniczny.
217028
Widok na półwysep Łasko
12) Wygon. Niezwykle rozczłonkowane Jezioro Przytoczno składa się z czterech toni, których zwornikiem jest cieśnina między dwoma półwyspami. Słońce zachodzi nad większym z półwyspów, widocznym po lewej, a obniżenie po prawej to wspomniana cieśnina. Na półwyspie ustanowiono rezerwat przyrody "Łasko", chroniący siedliska awifauny i cenne zespoły leśne. Stąd wracamy. Trzeba odwrócić się plecami do jeziora i podążyć na północny wschód. Wkrótce (po około 700 metrach dotrze się do lokalnego asfaltu.
217030
Wygon. Farma Agroturystyczna
13) Wygon. W centrum miejscowości Rodzina Wolarków prowadzi farmę agroturystyczną. Jest tu sklep ogólnowiejski, są pokoje noclegowe. Jest też wypożyczalnia kajaków. Farma udostępnia je przede wszystkim na spływy Drawą.
217036
Łasko (poza trasą)
14) Poza trasą. Łasko. Żeby wybrać się w gminie Bierzwnik na ścieżkę Nordic Walking nazwaną "Ścieżką Cysterek", trzeba dostać się do wsi Wygon. Jadąc od południa, przejeżdża się Łasko, wieś nad Jeziorem Okrągłym. Zwraca uwagę kościół neoromański, filialny, należący do parafii w Breniu. W pobliżu remiza strażacka.
Kościół filialny p.w. Św. Antoniego z Padwy z 1918 r.
217037
Hodowla mufonów
2) Wygon. Po około 200 metrach ścieżka zbliża się do obejścia. Stodoła jest konstrukcji ryglowej, a w ogrodzeniu chodzą muflony. Muflony są przodkami owiec.
217038
Widok na Wygon
4) Wygon. Po lewej kończy się już polana. Nieoczekiwanie rozświetla ją Słońce. Po przekątnej w oddali jaśnieje wygonowy pałacyk.
217040
Mokradła
3) Wygon. Po drugiej stronie tej samej drogi. Idziemy wzdłuż mokradeł, dominują rokiciny.
217042
Jezioro Oko
6) Wygon. Jezioro Oko. Zewsząd patrzą na nas oka. Stąd bierze się nazwa jeziora - Oko.
217044
Zakręt
7) Wygon. Kontynuujemy wędrówkę lasem, od wyraźnej drogi gruntowej odchodzimy skosem w prawo słabo zaznaczoną śieżką.
217046
Droga utwardzona
8) Wygon. Wreszcie docieramy do leśnej drogi utwardzonej tłuczniem. Z prawej widać jej zakręt, a po drugiej stronie drogi prześwituje Jezioro Przytoczno.
217049
Ślady bobrów
11) Wygon. Ci, którzy chcieliby poruszać się u podnóża stromych brzegów jeziora, muszą zapomnieć o rowerze i używaniu kijków Nordic Walking. Jest to skutecznie zablokowane przez bobry. Zaczyna się niewinnie. Pień położonego przez nie drzewa, okorowany zdałoby się jak maszyną.
Dalej jest tylko groźniej. Zwalisko drzew, to nie jest wiatrołom, lecz praca bobrów.
217057
Stare buki
9) Wygon. Jezioro Przytoczno (inna nazwa Wielkie Wyrwy). Na stromych zboczach przestoje starych drzew. Jeszcze zanim zapuścimy się na dół, musimy podjąć decyzję o dalszym poruszaniu się. Jeśli chcemy poruszać się rowerem, należy wybrać dobrą drogę szutrową w lewo. Zwolennicy trudnych marszów Nordic Walking mogą poruszać się po wierzchowinie, co udostępnia zachwycające widoki na jezioro o niezwykle rozczłonkowanym zarysie.
Trasa pętla wśród lasów i nad jeziorami, w pobliżu wsi Wygon. Początek i koniec w Wygonie, w sąsiedztwie miejscowego sklepu i Farmy Agroturystycznej Rodziny Wolarków. U Wolarków w sklepie można dokonać zaopatrzenia, można umówić się na nocleg i wyżywienie, można wynająć kajaki.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta