Wierzno-Nowe Sadłuki-Pierławki-Kurowo Braniewskie-Rucianka

Dodano 28 stycznia 2017 przez aplikację Android
Wierzno-Nowe Sadłuki-Pierławki-Kurowo Braniewskie-Rucianka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

91723
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Konno
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 18,8 km
  • Czas trwania: 2 h 52 min
  • Średnia prędkość: 6,54 km/h
  • Przewyższenie: 136,3 m
  • Suma podejść: 968,7 m
  • Suma zejść: 986,7 m
  • Data: 28 stycznia 2017
  • Lokalizacja: Wielkie Wierzno
549566
Stajnia Wielkie Wierzno
Stajnia Wielkie Wierzno znajduje się w Wielkim Wierznie w gminie Frombork 14 km od miasta Braniewo.
Położona jest w otoczeniu przepięknych krajobrazów łąk i lasów. Ciszę i spokój przerywają tylko krzyki żurawi mających tu swoją ostoję.
Stajnia nastawiona jest przede wszystkim na naukę jazdy konnej, organizacje rajdów, obozów jeździeckich i konnych imprez plenerowych.

www.stajniawielkiewierzno.pl
549567
Kolekcja zabytków ruchomych Józefa Kuciaka
Kolekcja zabytków ruchomych Józefa Kuciaka – zbiór przedmiotów użytku codziennego z terenów gminy Frombork, pamiątek dokumentujących przemarsze wojsk, wydarzenia historyczne i obyczaje. Kolekcja znajduje się we wsi Wielkie Wierzno i jest przechowywana w domu właściciela – Józefa Kuciaka. Składa się ona z ponad 2000 eksponatów i wpisana jest do rejestru zabytków ruchomych pod numerem B-257.

Kolekcja tworzona przez Józefa Kuciaka powstaje od 1977 roku i jest jednym z większych prywatnych zbiorów w regionie. Większość eksponatów można oglądać na poddaszu domu Pana Kuciaka, a wśród nich znajdują się m.in.: dzwonki, butelki, żelazka, bagnety, młynki do pieprzu i kawy, porcelana, garnki, wagi, krucyfiksy oraz narzędzia wykorzystywane przy pracach w polu i do produkcji jedzenia. Kolekcja jest udostępniana dla zwiedzających, których odwiedziny dokumentowane są w kronice.
549568
Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie
Pierwszy kościół, który istniał w miejscu obecnego Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Wielkim Wierznie, jest datowany na XIII w. Wzmianki o nim można odnaleźć już w dokumencie lokacyjnym miejscowości z 1297 r. Najprawdopodobniej został pobudowany z drewna. Pierwszym proboszczem ówczesnej parafii był Humboldt, który sprawował swój urząd przez 10 lat od roku 1304. Dzisiejszy kościół pochodzi z XVI w. Jakub Bartsch piastujący stanowisko burmistrza Braniewa ufundował wybudowaną w 1597 r. wschodnią część obiektu sakralnego. Na przestrzeni XVII i XVIII wieku prace mające na celu rozbudowanie kościoła postępowały. W pierwszej poł. XIX w. powstała wieża przykościelna. W tym samym czasie odrestaurowano cały budynek w duchu późnego klasycyzmu.
Cały budynek kościelny jest otynkowany i murowany. Wybudowano go w układzie wschód-zachód, tj. kościół orientowany. Dzwonnica znajduje się od strony zachodniej. Inne elementy, takie jak zakrystia czy kruchta stanowią boczne przybudówki kościoła. Okna są półkoliste.
Ołtarz główny kościoła pochodzi z 1771 r. (styl neobarokowy). Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który namalowano w 1701 r. Rzeźby, które znajdują się w kościele pochodzą z pierwszej połowy XVIII w. Przedstawiają one postaci świętych, tj. św. Ignacego Loyoli oraz św. Jana Nepomucena kolejno z prawej i lewej strony. Ambona i ołtarz boczny datowane są na okres późniejszy (II poł. XIX w.). Krucyfiks w stylu barokowym powstał w 1700 r.
549569
były PGR Nowe Sadłuki
Po 1945 roku we wsi Nowe Sadłuki funkcjonował Zakład Rolny, który wchodził w skład Państwowego Gospodarstwa Rolnego we Fromborku. Przedsiębiorstwo Sadłuki na przestrzeni lat rozbudowało magazyny, budynki gospodarcze, stodoły. Wybudowano mieszalnię pasz i suszarnię, powstała linia produkcyjna wspomagająca chów młodego bydła opasowego eksportowanego do Włoch. W latach 1972-1976 we wsi wybudowano 4 bloki mieszkalne z 22 mieszkaniami oraz budynek socjalny, w którym mieściła się świetlica, klub i stołówka. Po likwidacji PGR-ów majątek ruchomy gospodarstwa sprzedano. Budynki i grunty przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa
549570
.
549571
most nad S22
549572
.
549573
.
549574
.
549575
.
549576
droga serwisowa S22
549577
droga serwisowa S22
549578
most nad S22
filmik z trasy:
https://www.youtube.com/watch?v=0E9wj98vONY

www.stajniawielkiewierzno.pl
Trasę poleca
Stajnia Wielkie Wierzno
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta