Wieczorowa bezowocna trasa do żubrów

Dodano 13 sierpnia 2017 przez aplikację Android
Wieczorowa bezowocna trasa do żubrów
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

107334
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.2
 • Dystans: 28,4 km
 • Czas trwania: 2 h 24 min
 • Średnia prędkość: 11,83 km/h
 • Przewyższenie: 55 m
 • Suma podejść: 527 m
 • Suma zejść: 543 m
 • Data: 13 sierpnia 2017
 • Lokalizacja: Goczałkowice
625617
krzyź
ofiary wypadku
625618
postój
3 pociągi
625621
przy skrzyzowaniu
625622
Rezerwat Żubrowisko
Zagroda „Pszczyńskie Żubry”, bo o tym mowa powstała w nadleśnictwie Kobiór jako Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Stado żubrów rezydujące w zagrodzie na powierzchni 10ha liczy 7 osobników. Można je podziwiać już na wejściu do ośrodka, gdzie chętnie przebywają wygrzewając się w słońcu i prezentują się w pełnej okazałości turystom. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy nie jest udostępniona zwiedzającym.

Zagroda "Pszczyńskie żubry" jest pierwszym w Polsce południowej Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej. Jego budowa trwała trzy lata. Sąsiaduje z zamkniętym rezerwatem, który czasów drugiej wojny światowej nigdy nie był udostępniany turystom. Całość jest profesjonalnie przemyślana. Kompleks jest urządzony w taki sposób, aby odwzorowywał naturalne środowisko życia tych pięknych zwierząt. Duży park leśny jest ogrodzony siatką, która chowana w gęstwinie nie rzuca się w oczy i na około poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna dla zwiedzających o długości ok. 2 km. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są tablice informacyjne i edukacyjne, a także ławeczki.
625623
informacja: Rezerwat Żubrowisko.
W roku 2006 nadleśnictwo udostępniło turystom pierwszy na południu Polski Ośrodek Edukacji Ekologicznej “Pszczyńskie Żubry”. Na wybiegu można tutaj oglądać kilka żubrów. Mogą one się tutaj czuć swobodnie, nie niepokojone przez “podglądaczy”, do których dyspozycji jest platforma usytuowana przy ścieżce dydaktycznej o długości 2 km,prowadzącej wzdłuż ogrodzenia, na której stoją tablice z informacjami na temat historii tego miejsca i ochrony przyrody. Uwagę zwraca tutaj oprócz żubrów ponad stuletni drzewostan.

Oprócz zagrody hodowlanej i ścieżki dydaktycznej znajduje sie tu też budynek, w którym prowadzone są zajęcia edukacyjne.
Żubry zaczęto hodować w rejonie Pszczyny w czasach, w których jeszcze nie zdawano sobie w pełni sprawy z zagrożenia tego gatunku. Początek tutejszej hodowli w 1865 r. był zresztą ciekawy. Wówczas to książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg otrzymał od cara Aleksandra II cztery żubry, w zamian za dwadzieścia jeleni z lasów pszczyńskich. Żubry trzymano w stanie półwolnym początkowo w okolicy Murcek, a później w Jankowicach.Rezerwat jest ogrodzony i nie jest udostępniany zwiedzającym. Jest to spowodowane przede wszystkim względami weterynaryjnymi. Współczesna populacja żubra, odrodzona z niewielu osobników jest „słaba” pod względem genetycznym, co wiąże się z łatwą zapadalnością na choroby. Równocześnie, wobec rosnącego zainteresowania obiektem, utworzono na skraju rezerwatu Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry”. Wytyczono także ścieżkę dydaktyczną, która stwarza okazję do obserwowania tych pięknych zwierząt bez ich niepokojenia. Pozwala ona także zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi biologii żubra oraz historią odrodzenia gatunku.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tychy, Pszczyna i okolice
Tychy, Pszczyna i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych....

Mapa Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu. Wydanie 1, 2017

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0