Weekendowy spływ Wartą (Burzenin - Sieradz - Warta); KAJKOS.PL

Dodano 28 marca 2016 przez rysowanie
Weekendowy spływ Wartą (Burzenin - Sieradz - Warta); KAJKOS.PL
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

74828
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

428734
Weekend w kajaku:)
438736
Warta w Burzeninie.
Widok w stronę Konopnicy.
438737
Most drogowy w Burzeninie.94
Dobry punkt orientacyjny.
438738
Stadion sportowy w Burzeninie.
438739
Widok z mostu w stronę plaży.
Na zdjęciu widoczne kołki w wodzie. Pozostałości po starym ,drewnianym moście.
438740
Stary cmentarz przykościelny
Cmentarz przykościelny otoczony murem o charakterze obronnym z wnękami od wewnątrz i otworami strzelniczymi o wykroju kluczowym.
438741
Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie.
Murowany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława w Burzeninie, ufundowany w 1642 r. przez Stanisława Pstrokońskiego.
438742
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłonięty 15 VIII 1991 r. Poprzedni pomnik, odsłonięty 19 marca 1928 r., przetrwał okupację niemiecką, a został zniszczony po wojnie.
438743
Początek spływu - plaża w Strumianach.
Szeroka, piaszczysta plaża. Wygodna aby rozpocząć spływ kajakowy. Latem dość licznie uczęszczana przez plażowiczów.
438744
Warta w stronę Burzenia.
438745
Starorzecze w Strumianach - plaża.
Dogodne miejsce aby rozpocząć lub zakończyć spływ kajakowy.
438746
Mostek nad starorzeczem.
Jedyny dojazd do plaży przy starorzeczu
438748
Warta obok starorzecza.
Warta w stronę Sieradza
OPIS OGÓLNY:
Zapraszamy na weekendowy spływ rzeką Wartą z Burzenina do miejscowości Warta. Ze względu na bardzo łatwą trasę, spływ bardzo często wybierany prze rodziny z dziećmi oraz firmy. Po drodze żadnych stałych utrudnień, np. progów wodnych. Pierwszego dnia przepływamy przez „Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki”. W Strońsku wysokie, około 45 metrowe skarpy z pięknym widokiem na pradolinę Warty i Sieradz.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:

PIERWSZY DZIEŃ:
W Burzeninie możemy wodować kajaki w dwóch miejscach. Pierwsze to plaża niedaleko mostu drogowego do Widawy lub plaża na wyspie, około 1 kilometra dalej, w Strumianach. Od początku trasy płyniemy przez Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki. Krajobraz ulega zmianie. Z koryta znikają rzeczne wyspy. W niewielkiej odległości rzeki znajdują się wały przeciw powodziowe. W Tyczynie resztki zniszczonego progu wodnego. Spływamy go ostrożnie. Pod wodą kawałki betonu, kamieni i metalowych umocnień. Jest to ostatnia przeszkoda przed tamą Zbiornika Jeziorsko. Za 1, 5 km prawobrzeżne ujście Widawki do Warty. Wkrótce docieramy do plaży w Strońsku. Na horyzoncie widać górującą wieże kościoła. Korzystając z postoju jest to doskonała okazja aby udać się do sklepu. Po drodze mijamy bunkry z II Wojny Światowej (stanowiska strzelców ckm). Są tą pozostałości po linii umocnień Beleń – Zagórzyce oraz rozegranej bitwie w dniach 4 -5 września 1939 roku. Podążając dalej z nurtem Warty obserwujemy wysokie brzegi, porośnięte gęstą roślinnością. Mijamy most drogi ekspresowej S8, dalej tak zwany „krowi most” w Woźnikach oraz „stary most na krajówce 14/12” (Sieradz – Zduńska Wola). Przepływając pod tym ostatnim trzymajmy się lewej strony. Zatopione kamienie przy prawym brzegu powodują „gotowanie” wody. Po tej małej niedogodności naszym oczom ukaże się długi, lewy łuk rzeki ciągnący się aż za horyzont. Szeroka, piaszczysta plaża za łukiem przykuje naszą uwagę co może skutkować wpłynięciem na mieliznę. W tym miejscu Warta jest szeroka a główny nurt i głębsza woda znajdują się po prawej stronie. To już niestety ostatni kilometr naszego spływu. Miniemy jeszcze tak zwany „wysoki”, czyli wysoki brzeg gdzie w latach 70 i 80-tych mieszkańcy Sieradza bawili się skacząc do wody. Niestety aktualnie głębokość wody w tym miejscu jest niewystarczająca. Za chwilę dostrzeżemy „biały most” w Sieradzu. Za wiszącą przeprawą ok. 150 metrów dalej, po lewej stronie znajduje się Kajakowy Klub Sportowy w Sieradzu. Przy nim dogodna zatoczka aby bezpiecznie „zaparkować” nasze kajaki i wyjść suchą stopą na ląd.

NOCLEG:
Doskonała baza noclegowa w Sieradzu. Dzięki temu możemy wybrać dogodne miejsce oraz rodzaj noclegu. Polecamy liczne hotele położone bezpośrednio nad rzeką.

DRUGI DZIEŃ:
Zaczynamy przy stanicy kajakowej, blisko wiszącego „Białego Mostu”, gdzie swoje ujście ma Żeglina. Niedaleko znajduje się barka wydobywająca piasek z dna rzeki. Należy uważać na linę rozciągniętą między brzegami. Przepływamy pod mostem kolejowym (Poznań – Warszawa). Zatopione gruzy zniszczonego poprzedniego mostu, w trakcie II Wojny Światowej, tworzą delikatne bystrze. Mijamy nieczynne już Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Sira”. Z wody dobrze widoczne, duże rury, którymi odprowadzano ścieki do rzeki. Intensywne działania proekologiczne w latach 90-ych oraz utworzenie oczyszczalni ścieków pozwoliło przywrócić rzece jej należytą czystość. Aktualnie woda w Warcie, na większości odcinków posiada I oraz II klasę czystości wód. Nic więc dziwnego, że w Warcie bytują raki. W Dzigorzewie prom. Następnie lewobrzeżny dopływ – Myja. W Biskupicach most drogowy. Na prawym brzegu miejscowość Grądy oraz zespół bunkrów z 1939 roku. Wzdłuż koryta ciągną się łąki oraz podmokłe tereny. Na brzegach gęste zarośla, topole i wierzby. W pewnej odległości wały przeciw powodziowe. Dzień kończymy w stanicy wodnej, po lewej stronie, przed mostem drogowym w Warcie (Błaszki – Łódź).

DLA KOGO?
Jedna z najczęściej wybieranych tras dla spływów weekendowych. Wyjątkowa atrakcyjność przyrody, dostępność brzegów oraz malowniczość rzeki przyciągają kajakarzy z całej Polski. Bardzo dobra baza noclegowa w Sieradzu. Dostępne hotele z restauracjami i zapleczem konferencyjnym. Spływ polecany dla klientów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Po aktywnie spędzonym dniu w kajaku zachęcamy do zabawy podczas imprezy integracyjnej.

PREFEROWANY SPRZĘT:
Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
Kajaki jednoosobowe;

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.