Weekendowy spływ kajakowy z Łasku do Grabna rzeką Grabią, KAJAKOS.PL

Dodano 7 marca 2016 przez rysowanie
Weekendowy spływ kajakowy z Łasku do Grabna rzeką Grabią, KAJAKOS.PL
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73762
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

422410
Miejsce startu zalew w Łasku (MOSiR)
422411
Most w Łasku
422412
Most drogowy (trasa Zduńska Wola Łask)
Dobry punkt orientacyjny.
422413
Kładka dla pieszych nad wodą.
422415
Droga ekspresowa S8 (Wrocław Warszawa)
Charakterystyczny punkt orientacyjny.
422416
Stary młyn w Woli Marzeńskiej.
422417
Przenoska brzegiem przy młynie.
Obchodzimy prawą stroną.
422418
Most w Marzeninie.
Punkt orientacyjny.
422419
Miejsce wodowania kajaków.
Przy moście mała plaża. dogodna aby rozpocząć lub zakończyć spływ kajakowy.
422420
Linia kolejowa z Kustrzyc do Zduńskiej Woli.
Bardzo dobry punkt orientacyjny na trasie spływu.
422421
Rozwidlenie koryta w Lichawie.
Należy wpłyną w prawa odnogę.
422422
Plaża w małej zatoczce na wysokości Lichawy.
Planowane miejsce na postój. Ładna plażą oraz polana w lesie.
422423
Miejsce biwakowe w Lichawie.
422424
Biwak w Lichawie.
422425
Most drogowy z Grabi do Lichawy.
Bardzo dobry punkt orientacyjny na trasie spływu.
422426
Grabia
Odcinek przez podmokłe łąki.
422427
Uroki Grabi
422428
Próg spiętrzający wodę.
W lewej odnodze próg spiętrzający wodę. My płyniemy na wprost, czyli prawą odnogą.
422429
Młyn "Krzywda" w Brzeskach.
Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.
422430
Ponowne połączenie dwóch odnóg.
422431
Kamienisty próg spiętrzający wodę przed młynem w Nowych Kozubach.
Niebezpieczne miejsce. Przenosimy kajaki prawym brzegiem. Wodujemy je ponownie poniżej przeszkody, niedaleko mostu drogowego.
422432
Młyn w Nowych Kozubach.
Młyn wodny w Nowych Kozubach powstał w 1920 r. Na początku młyn ten napędzany był, tak jak poprzedni - kołem wodnym. Wyposażony był w dwie pary kamieni młyńskich tzw. "francuskich" oraz perlak, jagielnik i żubrownik. Dziennie mógł przerobić ok. 1 tony zboża. W latach 30 rozpoczęto jego modernizację - zamontowano wówczas nowocześniejszy napęd czyli turbinę oraz zastąpiono jedną parę kamieni młyńskich metalowymi walcami. W latach 1949 - 1956 stał zamknięty. W 1966 r. młyn przeszedł gruntowny remont i pracuje do dziś, wyposażony w turbinę elektryczną.
422433
Grabia
422434
Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja
Kościół drewniany Św. Wacława i Mikołaja wybudowany w latach 1947 – 1949 z rozebranych poniemieckich baraków z pobliskiego poligonu
422435
Cmentarz z mogiłą polskich zołnierzy.
Na cmentarzu mogiła polskich żołnierzy, którzy polegli w bitwie o Józefów i Rogóźno w dniach 4 i 5 września 1945 roku. Byli to żołnierze z 72 Pułku Piechoty z Radomia.
422436
Most z Grabna do Zamościa.
Charakterystyczny punkt orientacyjny.
422437
Niemiecki cmentarz z II Wojny Światowej.
Niemiecki cmentarz wojenny z 1914 r. Zostali tutaj pochowani żołnierze, którzy ponieśli śmierć w bitwie w dniach 22–30 listopada 1914 roku rozegranej w okolicach Zamościa.
422438
Koniec spływu.
Dogodne miejsce aby zakończyć spływ lub rozpocząć. Dobre zejście do wody. Mała łąka z dojazdem.
Zapraszamy na weekendowy spływ rzeką Grabią na trasie z Łasku do Grabna.Jest to spływ z noclegiem „pod chmurką”, na dzikiej plaży w okolicach wsi Lichawa.

INFORMACJE PODSTAWOWE:

1 DZIEŃ:
19 km, 4 -5 godzin, trasa łatwa z Łasku do Lichawy.

2 DZIEŃ:
13 km, 3 godziny, trasa łatwa z Lichawy do Grabna.

OPIS SZCZEGÓŁOWY:

PIERWSZY DZIEŃ

Zaczynamy na zalewie w Łasku. Wypływamy przed mostem kolejowym i podążamy z nurtem. Przepływamy pod mostem drogowym Zduńska wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg. To tutaj kończymy pierwszy dzień spływu.

DRUGI DZIEŃ:

Pomimo, że krótszy wcale nie mniej atrakcyjny. Płynąc z nurtem natrafiamy na stary młyn „Krzywda” w Brzeskach. Jest on zasilany strumieniem wody z prawej odnogi. Lewa odnoga go okrąża. Zaporę młyńską obchodzimy lewą stroną, dobijając do brzegu przed mostem drogowym. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie wyjątkowo uroczego miejsca i możemy płynąć dalej. W miejscowości Kozuby kolejny młyn. Koryto znowu dzieli się na dwie odnogi. Ta na wprost napędza turbinę elektryczną. Prawa odnoga opływa zaporę, jednak na niej znajduje się wysoki i niebezpieczny jaz, który bezwzględnie należy obejść brzegiem. W odległości ok. 30 – 50 metrów po prawej stronie znajduje się polna. To odpowiednie miejsce na krótki postój. Po ponownym zwodowaniu kajaków docieramy do kolejnego rozwidlenia rzeki. Trzymamy się lewej odnogi. Dopływamy do mostu drogowego w Grabnie. Dobijamy do lewego brzegu, za mostem przy wodowskazie. Niestety to już koniec naszej trasy

DLA KOGO?
Dla osób ceniących bezpośredni kontakt z przyrodą. Planowany nocleg na dziko. Rozbijamy namioty i organizujemy obozowisko na plaży w miejscowości Lichawa. Wieczór spędzony w cieple ogniska oraz zapach pieczonej kiełbaski na długo zapadną w pamięć. Jeżeli szukasz wygodnego i komfortowego pokoju hotelowego to niestety nie ten spływ.

PREFEROWANY SPRZĘT:
Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
Kajaki jednoosobowe;

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.