Wczasy rowerowe: Trasa III. Z biegiem Kanału, ku granicy

Dodano 26 lipca 2012 przez rysowanie
Wczasy rowerowe: Trasa III. Z biegiem Kanału, ku granicy
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

11788
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 87,5 km
 • Średnia prędkość: 0 km/h
 • Przewyższenie: 41,2 m
 • Suma podejść: 410,48 m
 • Suma zejść: 408,82 m
 • Data: 8 sierpnia 2012
 • Lokalizacja: Augustów - Rudawka, Lipsk - Jastrzębna PKP
219158
Sjesta nad Kanałem
219159
Śluza Gorczyca
Wybudowana w 1828r. Była docelowym miejscem papieskiego reju po Kanale w 1999r. Na brzegu kamień upamiętniający to wydarzenie
219160
Śluza Paniewo
Pierwotnie wybudowana w latach 1826-1828. W latach 1974-79 rozebrania i odbudowana od podstaw z zachowaniem oryginalnego wyglądu. Jest największą śluzą po polskiej stronie Kanału i zarazem jedyną dwukomorową (różnica poziomów - 6,29m.)
219161
Obelisk w Mikaszówce
Upamiętnia wizytę we wsi, w 1954r. ówczesnego księdza Karola Wojtyły w ramach spływu kajakowego.
219162
Śluza Kudrynki
Wybudowana w latach 1828-1829
219163
Na granicy z Białorusią
219164
Śluza Kurzyniec
Zbudowana w 1828r.
219208
Na szlaku
222345
Kosciół pw. św. Marii Magdaleny
wybudowany na początku XX w. Wieże mają wysokość 14 m.
222346
Kościół od strony prezbiterium
222347
Śluza w Mułach
222348
Po białoruskiej stronie
222349
Przystanek kolejowy Jastrzębna
Wyprawa wzdłuż Kanału Augustowskiego, czyli prawdziwego majstersztyku XIX-wiecznej sztuki irygacyjnej, po granicę z Białorusią. Na granicy zwiedzamy odnowioną śluzę Kurzyniec (dzięki uprzejmości strażników granicznych) z widokiem na białoruski brzeg.W drugiej części trasy czeka nas przejazd w sąsiedztwie granicy przez malownicze wioski z drewnianą zabudową (ręka odruchowo sięga po aparat). Przed Lipskiem łapie nas niestety ulewa. Po jej przeczekaniu, jadąc pod lekka presją czasu, docieramy do ukrytego w lesie przystanku kolejowego w Jastrzębnej. Nadjeżdżający szynobus udziela nam schronienia przed kolejną nadciągającą chmarą. Poza nawierzchniami asfaltowymi trasa etapu prowadzi, od śluzy Paniewo po Mikaszewo, leśną drogą za czarnym szlakiem rowerowym (wzdłuż brzegu Jeziora Mikaszewo). Od Rygola po śluzę Kudrynki ponownie gruntową nawierzchnią, a następnie leśnymi duktami (szlak bardzo dobrze oznaczony,a trasa przejezdna poza krótkim piaszczystym odcinkiem). Z Rudawki trasa wiedzie początkowo szerokim gościńcem aż po Wołkusz o ile mnie pamięć nie myli. Potem jeszcze gruntowy trakt za Bartnikami, przez Starożyńce. Po przyjeździe do Augustowa krążąc po centrum przekraczamy wg. wskazań licznika barierę 100 kilometrów. Śluzy, jeziora, drewniane domostwa decydują o tym, że przyznaję tej trasie palmę pierwszeństwa pośród szlaków przebytych w okolicach Augustowa.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Suwalszczyzna
Suwalszczyzna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
tabrzo
3 września 2014 tabrzo napisał:
Ciekawa trasa, jeziora, śluzy - rzeczywiście malowniczo.
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.