Wał Malanowski - wycieczka pierwsza

Dodano 11 września 2019 przez rysowanie
Wał Malanowski - wycieczka pierwsza
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

158601
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 19,6 km
  • Przewyższenie: 48,02 m
  • Suma podejść: 116,15 m
  • Suma zejść: 115,6 m
  • Data: 13 września 2019
  • Lokalizacja: Malanów
896562
Przed starym i nowym Kościołem pw. św. Stanisława w Malanowie
Na pierwszym planie dzwonnica kryta gontem, za dzwonnicą stary kościół z 1874 roku, przeniesiony z terenu położonego 300 metrów dalej nad strumykiem w stronę Miłaczewa. Z lewej strony wyłania się nowy kościół.
896563
Ścieżka pieszo-rowerowa
Kilka lat temu była to malownicza gruntowa ścieżka biegnąca na cmentarz, dziś elegancki nowoczesny dywanik. Zaraz mijać będziemy mostek z widocznymi barierkami na strumyku, którego źródła znajdują na Wale Malanowskim się w okolicach wsi Grąbków.
896564
Widok na strumyk
Jesteśmy na mostku (kiedyś to była jedna z dwóch głównych dróg). W tym roku susza i strumyk to malutki, ledwie widoczny ciek wodny. W czasie opadów potrafi nim płynąć naprawdę dużo wody. Pamiętam, że za mojego życia około dwa razy poprzednie mostki po ulewach były zrywane i pozostawały szerokie jamy wyryte przez płynącą wodę.
Z opowieści przodków wiem, że dawniej mostek był wielokrotnie zrywany przez wodę. W końcu w czasie Drugiej Wojny Światowej Niemcy zbudowali widoczny most i zmienili układ dróg.
Za widocznym mostem po lewej stronie znajdowała się poprzednia lokalizacja kościoła, ale ze względu na podmokły teren przeniesiono go wyżej. Wokół kościoła znajdował się cmentarz (w czasie budowy mostu wykopywano kości pogrzebanych tam ludzi).
896565
Dojazd do cmentarza
Obok krzyża można skręcić na parafialny cmentarz usytuowany na skraju Wału Malanowskiego, na wysokiej piaszczystej wydmie.
896566
Widok na centrum Malanowa
Z cmentarza można podziwiać piękne widoki, zwłaszcza zimą, gdy drzewa gubią liście.
896583
Widok z cmentarza na zachód
Widoki w różnych miejscach Wału Malanowskiego są naprawdę niesamowite, jak na Nizinę Wielkopolskę.
896584
Góry Rachowskie
Za cmentarzem zjeżdżamy w dół, mijamy dziś ledwie widoczny ciek wodny i jedziemy ponownie w górę. Po prawej stronie była dawniej kolejna wydma - teren byłej żwirowni, a po lewej na skarpie wisi na drzewie mini kapliczka - zawieszony obrazek Maryi.
Zdjęcie wykonano prawie ze szczytu wzniesienia, zwracając się do tyłu, czyli w stronę Malanowa
896585
Kapliczka na drzewie
Prawie niewidoczna z drogi kapliczka na drzewie po lewej stronie drogi na wysokiej skarpie.
Symbole religijne są wyrazem wiary i ufności. Fajnie, że w tak zabieganych czasach ludzie nadal dbają o małe detale.
896586
Dawna żwirownia
Przez nas nazywana "Góry Rachowskie". Dawna wydma, gdy byłem mały była widoczna spod mojego domu. Była miejscem pozyskania żwiru i piasku dla miejscowej ludności, wskutek tego jej wysokość zmniejszyła się o ponad 10 metrów. Sam, będąc małym chłopcem wielokrotnie łopatą ładowałem żwir na wóz, a w późniejszych latach na przyczepę.
896650
Leśna droga w lasach poroskich
Za Rachową skręcam w prawo i jadę leśną dróżką. Droga kiedyś wyjeżdżona, obecnie zarastająca, wije się ona miedzy drzewami i po osiągnięciu wzniesienia następuje dość długi zjazd i opuszczamy Wał Malanowski.
896651
Lasy poroskie
Tutaj wspomnienie. To moja ulubiona dróżka, gdy wielokrotnie jeździłem jako dziecko pracować przy sianie na łące obok nieistniejącej szkoły w Porożu Starym. W tych lasach również regularnie zbierałem grzyby. Po prawej stronie widocznej drogi zawsze rosły koźlaki i podgrzybki.
896652
Ewangelicki cmentarz w Porożu Starym
Poroże było wsią niemieckich osadników. Cmentarz w Porożu jest największym i najlepiej zachowanym cmentarzem ewangelickim w gminie Malanów. powstał on w 1772 roku. Przed 1945r. Poroże Stare było zamieszkane w większości przez społeczność ewangelików, oraz nielicznych baptystów i rzymsko-katolików. Ewangeliccy mieszkańcy tej wioski przynależeli do parafii w Prażuchach Starych, założonej w 1808 r. Mieli tutaj swoją szkołę, a baptyści swój Dom Modlitwy.
896659
Cmentarz w Porożu
Ten cmentarz jest najmniej, z wszystkich cmentarzy ewangelickich w tym rejonie zniszczony. Jednak widać upływający czas.
Cmentarz został objęty opieką Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Turek. Dzięki Nadleśnictwu właśnie, na tym cmentarzu umieszczono tablice informacyjną o historii tego miejsca. Spisano też na niej wiele nazwisk osób spoczywających na tym cmentarzu.
Obie społeczności, niemiecka i polska żyły zgodnie, ale jednak w odosobnieniu. Niemieccy osadnicy słabo się asymilowali i na ogół nie używali języka polskiego.
Przystaję tu często - takie miejsca są symbolem przemijania i pokazują, że jesteśmy tylko małą cząstką natury.
896660
Opuszczona zagroda w Porożu Starym
Dawniej przez wieś biegła piaszczysta droga, dziś wąski wygodny asfalt, ale wieś się wyludnia. Obok pięknych zadbanych domów można spotkać niszczejące domostwa.
Na dowód tego prawie na moich oczach wiatr zrzucił dach na budynku gospodarczym. Górne zdjęcie wykonałem 13 września, a 22 września jadą tą drogą ponownie zrobiłem zdjęcie dolne.
896661
Przydrożny krzyż w Celestynach
Mijamy Poroże i jesteśmy na początku Celestyn. Krzyż przypomina nam o naszej wierze. Jadąc chętnie staję lub odwracam się i oddaję cześć Stwórcy.
896668
Sosna w Celestynach
Sosna pospolita w Celestynach jest pomnikiem przyrody. Jej wiek szczuje się w przedziale 200 - 400 lat. Wysokość drzewa wynosi około 15 metrów, a obwód 330 cm.
896672
Cmentarz ewangelicki w Celestynach
Celestyny stanowiły niemiecką kolonię powstałą prawdopodobnie w XVIII wieku. Zamieszkiwali ją głównie niemieccy rolnicy (około 20 gospodarstw), gospodarujący na gruntach najsłabszych klas.
W Wielkopolsce w różnych okresach na tereny nieużytków i obszary leśne sprowadzano osadników z Niemiec i dzisiejszej Holandii. W każdej osadzie najczęściej na górce zakładano cmentarz, a obok budowano szkołę,
896902
Leśna droga nr 25
Kiedyś to była piaszczysta droga, dziś leśnicy tworzą szerokie utwardzone drogi przeciwpożarowe i transportowe.
Ta droga łączy tak zwaną Orlą Górę na głównej drodze Turek - Kalisz z miejscowościami: Brody i Kotwasice.
896903
Trakt Stawiszyński
Zanim powstała droga nr 470 łączącą Turek z Kaliszem (moi przodkowie mówili, że zbudował ją Napoleon), główną drogą przechodzącą przez Malanów był Trakt Stawiszyński - droga biegnąca wzdłuż strumienia w Malanowie obok dawnego kościoła (stąd obecna nazwa - ulica Stawiszyńska).
W średniowieczu Stawiszyn to bardzo ważny gród i tędy wiodła droga ze Stawiszyna przez Malanów do Uniejowa.
Zdjęcie pokazuje drogę w kierunku Malanowa przez Wywoźną Górę i dzisiejszy Feliksów. Dziś nic nie wskazuje, że byłą to ważna droga - czas zmienia wszystko.
896904
Trakt Stawiszyński
Droga w kierunku Stawiszyna przez Kazalię i Mycielin. Niestety trakt ten jest bardzo piaszczysty, zarówno od strony Feliksowa, jak i w kierunku Mycielina (kilka razy jechałem) więc jazda rowerem jest bardzo trudna.
896905
Przydrożny krzyż w Brodach
Czas na przystanek i małą zadumę. Piękna leśna polana w małej miejscowości składającej się z luźno porozrzucanych domów zwanej - Brody.
896908
Dąb Bartek w Kotwasicach
Ten pomnik przyrody jest symbolem gminy Malanów. Obwód drzewa wynosi około 8,4 m, natomiast wiek szacowany jest na ponad 500 lat.
896909
Bąb Bartek z bliska
W 1963 roku zaplombowano część murszejących pni i usunięto konary, zwiększając bezpieczeństwo przebywających w pobliżu ludzi. Później podparto jeden z konarów. Stan zdrowia drzewa (jak na wiek) jest zupełnie przyzwoity.
896911
Cmentarz ewangelicki w Kotwasicach
Do Kotwasic na początku XIX wieku zaczęli przybywać koloniści z krajów niemieckich, osadzani na niezagospodarowanych fragmentach dóbr Piętno jako czynszowcy. Pochodzili ze Śląska, ale i zachodniej Wielkopolski. Oczywiście, jak w każedej niemieckiej koloni powstał cmentarz i szkoła, pełniąca również rolę domu modlitwy.
Dziś te dwa duże dęby wskazują dawną bramę wejściową, a za nimi strasznie zarośnięty teren. Cmentarz jest bardzo zaniedbany i trzeba się postarać aby znaleźć ślady dawnych grobów.
896912
Kapliczka na drzewie w Zygmuntówku
Piękna kapliczka na skrzyżowaniu dróg gruntowych. Kolejny czas na chwilę zadumy i modlitwę.
896913
Piaszczysta droga w lesie przed Strugami
Zaraz będziemy na miejscu, ale najtrudniejsze odcinki przed nami, ale zarazem bardzo urokliwe.
Droga przed Strugą jest piaszczysta i ciężko jest jechać. Trzeba w pokorze zsiąść i rower prowadzić. Ja jestem raczej wędrowcem pieszym, który czasami z wygody używa roweru, więc piaski mi niestraszne i spokojnie pcham rower.
896914
Przed Strugą w Feliksowie
Dojeżdżamy do małego cieku wodnego, który swój początek ma po lewej stronie zdjęcia, na stokach Wału Malanowskiego jeden kilometr od tego miejsca. Miejscowi nazywali ten strumyk Struga, a dawniej mówiono o tutejszych mieszkańcach - mieszkają na Strugach.
Wał Malanowski stanowi granicę zlewisk Warty i Prosny. Mijane dziś na wycieczce strumyki zasilają Żabiankę, a ta Swędrnię, która w Kaliszu wpływa do Prosny.
896915
Strugi
Wyjechaliśmy z lasu. Jeszcze spoglądamy do tyłu. Po lewej stronie jeden z nadal zamieszkałych domów na dawnych Strugach - dziś administracyjnie to Feliksów.
I znów osobiste wspomnienie. Jeszcze po wojnie przez Strugi biegła wydeptana, wygodna ścieżka, którą między innymi moja mama, mieszkanka Feliksowa, regularnie chodziła w odwiedziny do koleżanek. Kilka lat temu próbowałem znaleźć te ścieżki, ale bez skutku. Znów czas nieodwracalnie zmienia nasze otoczenie.
896916
Przed Malanowem
Teraz ze Strug musimy wjechać na Wał Malanowski. Jesteśmy na pierwszej górce, teraz trochę w dół i znów w górę. Już w oddali widać zabudowania dawnego wiatraka.
896917
Widok z Wału Malanowskiego
Jesteśmy przed wiatrakiem. patrzymy do tyłu i widzimy opadające łagodne zbocza Wału Malanowskiego. Poprzednie zdjęcie wykonane zostało ze wzniesienia obok widocznego lasku, które przesłania nam dalszą perspektywę.
Moje zdjęcia niestety nie oddają piękna tego odcinka, to trzeba samemu zobaczyć!
I pomyśleć, że odkryłem to miejsce półtora roku temu, gdy szukałem dobrej trasy na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nawet wokół siebie ciągle można znaleźć coś pięknego i niezwykłego!
896918
Dawny wiatrak w Malanowie
Nieczynny młyn powstały z rozbudowanego wiatraku (środkowy wyższy dach), znajdującego się na wzniesieniu, na skraju Wału Malanowskiego.
Wał Malanowski, czyli ostaniec kadłubowy, to pozostałość dawnej moreny czołowej zlodowacenia środkowopolskiego. Wał biegnie z północnego zachodu (Dziadowice) na południowy wschód (Będziechów), maksymalna szerokość dochodzi do 8 km, długość wynosi około 20 km, natomiast wysokość waha się od 150 do 191 m n.p.m.
Naszą trasę zaczynamy na wysokości około 170 m n. p. m., zjeżdżamy do podnóża Wału Malanowskiego (Poroże Stare i Celestyny są na wysokości około 130 m n. p. m.) i powracamy na miejsce startu jadąc po dość pofałdowanym terenie.
Wycieczka zawiera elementy sentymentalno - historyczne. Tutaj się urodziłem, mieszkam i nadal znajduję niezwykłą przyrodę i piękne miejsca, a także coraz częściej wracają wspomnienia z dzieciństwa.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Powiat kaliski
Powiat kaliski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa powiatu kaliskiego ze wszystkimi potrzebnymi turyście informacjami. Zaznaczono szlak kulinarny Kaliskie Smaki, szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej i szlaki Dębów i Paproci oraz wszystkie inne szlaki turystyczne i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.