W odwiedziny do Koziołka Matołka

Dodano 19 marca 2014 przez rysowanie
W odwiedziny do Koziołka Matołka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

36653
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

222944
Barka na Wiśle
222945
Kościół pw. św. Marcina w Połańcu
wybudowany w latach 1897-1899 w stylu neoromańskim
222947
Kosciół pw. św. Marcina w Pacanowie
Sanktuarium Jezusa Konającego z XII-wiecznym rodowodem. Trzykrotnie świątynię strawił pożar (w 1657, 1906 i 1944r.)
222948
Serdeczne przywitanie z Koziołkiem Matołkiem
222949
Europejskie Centrum Bajki
222951
Pałac w Rytwianach
Letnia rezydencja Radziwiłłów z połowy XIX-w. wybudowana na bazie budynku pełniącego rolę magazynu wcześniej istniejącej cukrowni (spłonęła w pożarze). Budowlę otoczono parkiem. Od 1975r. obiekt stał się hotelem robotniczym Elektrowni Połaniec. Obecnie jest siedzibą Hotelu "Rytwiany"
222952
Pustelnia Złotego Lasu
Pokamedulski zespół klasztorny wraz z kościołem Zwiastowania NMP wybudowany w latach 1624-1637 z fundacji Tęczyńskich. Kameduli przebywali tu do 1825r. w związku z kasatą zakonu, na mocy dekretu carskiego. Potem chwilowo przebywali tu franciszkanie (do kolejnej kasaty). W 2007r. rozpoczął się remont całego kompleksu. Obecnie mieści się tutaj Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji "Źródło", a od 2013r. muzeum poświęcone serialowi "Czarne Chmury", którego dwa odcinki kręcono w tym miejscu.
222954
Brama klasztorna
222955
Kościół klasztorny pw. Zwiastowania NMP
Nie była to łatwa trasa, a to za sprawą dokuczliwej aury i bynajmniej nie o deszczu tu mowa. Słoneczny żar odbijający się od rozgrzanego asfaltu zdawał się ściskać głowę w imadlanym uchwycie. Efekt ten był szczególnie odczuwalny popołudniową porą na otwartych, bezleśnych przestrzeniach. Chwilę wytchnienia dawały przerwy w podróży np. na osłoniętym zielonym baldachimem rynku w Pacanowie, na łonie parku otaczającego pałac w Rytwianach, czy też w kompleksie klasztornym, zwanym "Pustelnią Złotego Lasu". Trafiały się ponadto śródleśne odcinki. Szczególnie przyjemny był fragment trasy pomiędzy Rytwianami, a Strzegomkiem. Nie dość, że leśna ściana odgrodziła nas od słonecznego piekła, to asfaltowa nitka szosy, opadając w dół, wzbudziła łagodny zefirek, przyjemnie owiewający twarz. Poza warunkami pogodowymi droga nie była specjalnie trudna, prowadząc nawierzchniami asfaltowymi (wyjątek stanowił krótki gruntowy odcinek od Zadusznik do Matiaszowa przez most) z góra niewielkimi przewyższeniami. Trasa trochę falowała jedynie przy podjeździe na Garb Pińczowski w okolicach Borzymowa (z panoramą na Góry Świętokrzyskie) oraz na pagórkowatym obszarze, pomiędzy Czajkowem, a Sulisławicami. Koniec końców, pomimo upału i długiego dystansu poważniejszego kryzysu fizycznego udało się uniknąć. W Pacanowie na rowerach pojawiliśmy się po raz pierwszy, podobnie jak w Pustelni Złotego Lasu. To były główne cele tej wycieczki.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0