W dolinie Raby. Trasa 20 narowery

Dodano 18 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191549
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 35,1 km
  • Przewyższenie: 168,05 m
  • Suma podejść: 514,27 m
  • Suma zejść: 513,75 m
Trasa w większości płaska, z dwoma nieco trudniejszymi podjazdami. Idealna na wycieczkę rodzinną. Z centrum Gdowa (1) ruszamy główną drogą w kierunku Bochni. Za szkołą skręcamy w lewo, w ul. Cegielnianą. Spotykamy tu czarny szlak rowerowy, którym pojedziemy aż do Niegowici. Przecinamy obwodnicę, mijamy cmentarz z kopcem powstańców listopadowych (2), a za stawami rybnymi opuszczamy drogę asfaltową, skręcając w prawo między zagrody. Jadąc polną drogą, najpierw na wsch. potem na płn., dojeżdżamy do Liplasa. Tutaj skręcamy w prawo, a na kolejnym skrzyżowaniu w lewo, w kierunku Niegowici. Mijamy dwór i po chwili dojeżdżamy do kościoła (3), w którym Jan Paweł II rozpoczynał kapłańską posługę, co upamiętnia pomnik (4). Skręcamy w prawo, następnie za szkołą w lewo. Kilometr dalej, na zakręcie, opuszczamy szosę jadąc na wprost. Po 300 m zamieniamy szlak na czerwony i na rozwidleniu wybieramy drogę odchodzącą w prawo. Za linią energetyczną ponownie skręcamy w prawo, a po chwili na szosie w lewo. Przecinamy drogę 967 i jedziemy przez Pierzchów. Na końcu wsi stoi pomnik i kopiec H. Dąbrowskiego (5). Skręcamy w prawo i ścieżkami wzdłuż Raby docieramy do szosy, na której opuszczamy czerwony szlak. Przejeżdżamy Rabę i za mostem kontynuujemy wycieczkę niebieskim szlakiem rowerowym (skręcając za mostem w prawo możemy skrócić trasę). Mijamy dwór w Chrostowej, skręcamy w prawo i alejką asfaltową „wspinamy się” do przysiółka Wierzchownia, skąd mamy piękny widok na Beskid Wyspowy. Trzymając się niebieskiego szlaku jedziemy najpierw grzbietem wzdłuż lasu, następnie „szutrówką” przez las w dół. Na łuku drogi asfaltowej wybieramy lewą odnogę i zjeżdżamy do Podolan. Stąd żółtym szlakiem, pokonując długi podjazd do Stryszowa, wyjeżdżamy na punkt widokowy z piękną panoramą na dolinę Raby i okazałym krzyżem. Zielonym szlakiem rowerowym wracamy do Gdowa.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół w Gdowie (1) – wzniesiony na przeł. XIII i XIV w. Na skutek następujących od końca XVIII w. przekształceń zatracił swoje stylowe cechy. Posiada rokokowe, o znacznej wartości artystycznej, wyposażenia wnętrza. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Gdowskiej namalowany w 1 poł. XVIII w., darzony niesłabnącym kultem przez mieszkańców wsi i okolic.Kopiec powstańców w Gdowie (2) – zbiorowa mogiła 154 Polaków, którzy zginęli 26 II 1846 r. w starciu z austriackimi oddziałami podczas powstania krakowskiego. Na szczycie kopca znajduje się alegoryczny pomnik wystawiony w 1906 r.
Kościół w Niegowici (3) – konsekrowany w 1966 r. przez arcybiskupa-metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę. W głównym ołtarzu słynący z łask barokowy obraz Matki Bożej Wniebowziętej. Pamiątką poprzedniej świątyni jest drewniana dzwonnica z 1817 r.Pomnik Karola Wojtyły w Niegowici (4) – odsłonięty 4 listopada 1999 r. Przedstawia postać późniejszego papieża Jana Pawła II, który w tej miejscowości pełnił swoją pierwszą posługę kapłańską, rozpoczętą w 1948 r. Choć pracował zaledwie rok, stał się inicjatorem budowy obecnego kościoła.
Kopiec gen. Dąbrowskiego w Pierzchowie (5) – usypany na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy legionów polskich we Włoszech, bohatera polskiego hymnu narodowego, który w Pierzchowiu się urodził i spędził dzieciństwo.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa20 - przedruk / zdjęcia własne/
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.