category-icon

W cieniu lipnickich palm. Trasa 23 narowery

45 km
661 m
649 m
Polska, małopolskie, Bochnia, powiat bocheński
no photo

Charakterystyka trasy

2020-10-18
Polska, małopolskie, Bochnia, powiat bocheński
category-icon
45 km
661 m
649 m
2.0/6
Proponujemy bogatą w zabytki i piękne panoramy wycieczkę rozpoczynającą się w Bochni, w której warto zwiedzić kopalnię soli (1) i bazylikę (2). Wyruszamy z rynku ul. Sądecką za niebieskim szlakiem turystycznym. Przejeżdżamy nad obwodnicą Bochni, i po krótkim zjeździe w Kurowie wyjeżdżamy na Koci Zamek. Skręcamy w prawo ul. Bujaka opuszczając szlak. Na szosie 965 udajemy się w lewo, by po chwili w Kopalinach obok hotelu ponownie w lewo zjechać z drogi wojewódzkiej na niebieski szlak, który doprowadza nas pod zamek w Nowym Wiśniczu (3). Również w centrum znajduje się kilka cennych zabytków, które warto zwiedzić, w tym XIX-wieczny dworek „Koryznówka” (4) oraz kościół z XVII w. (5). Za szlakiem jedziemy przez rynek, i dalej drogą na Lipnicę opuszczamy Nowy Wiśnicz (jeżeli chcielibyśmy skrócić trasę należy jechać w kierunku zach. przez Olchawę). Z Borównej jedziemy do Lipnicy Murowanej, miejscowości słynnej z konkursu palm wielkanocnych (6) i drewnianego kościoła św. Leonarda (7), Ponadto warto zobaczyć kościół św. Andrzeja Apostoła (8), kościół św. Szymona z Lipnicy (9) i XIX-wieczny dwór Leduchowskich (10). Za rynkiem jedziemy w prawo na Lipnicę Górną. Podjeżdżamy do drogi 965, skręcamy w prawo, a po 1700 m w lewo. Zjeżdżamy do końca drogi, skręcamy przez mostek w prawo i jedziemy przez Olchawę do centrum Zawady. Tu kierujemy się w prawo na Pogwizdów i po 800 m możemy oglądnąć drewniany kościół z XV w. (11). Na rozwidleniu w Pogwizdowie kierujemy się w asfaltową dróżkę w lewo czerwonym szlakiem rowerowym. Po 2 km i minięciu małego szczytu skręcamy w prawo szutrową drogą w las. Jedziemy prosto niebieskim szlakiem aż do wyjazdu z lasu. Przecinamy obwodnicę Bochni i ul. Brodzińskiego, a następnie Krakowską wracamy na rynek, gdzie kończymy trasę.



ATRAKCJE NA TRASIE:



Kopalnia Soli w Bochni (1) – założona ok. 1248 roku. Dawna własność królewska. W 1995 r. została udostępniona do zwiedzania i utworzono w niej uzdrowisko. Więcej informacji: www.kopalniasoli.pl

Bazylika św. Mikołaja w Bochni (2) - wzniesiona w 1440 roku. Obecną architekturę neogotyku uzyskała w 1905 r.

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu (3) – jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno-obronnej.

Dworek „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu (4) – drewniany, zbudowany w XIX w., Miejsce chętnie odwiedzane przez Jana Matejkę. Obecnie muzeum pamiątek po artyście.

Kościół w Nowym Wiśniczu (5) – okazała świątynia o wczesnobarokowej architekturze z XVII w., odnawiana.

Konkurs palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej (6) – odbywa się w każdą niedzielę palmową począwszy od 1958 r. W ramach tej imprezy, znanej w całej Polsce, nagradzane są najpiękniejsze i najdłuższe palmy wielkanocne wykonane przez mieszkańców Lipnicy i okolic. Wiele palm osiąga wysokość ponad 20 m. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy oraz występy zespołów regionalnych.

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej (7) – jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych gotyckich świątyń drewnianych w Polsce. Pochodzi z 1500-1502 r. Wewnątrz cenne polichromie, tryptyk z 1500 r. oraz tzw. Słup Światowida. Obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej (8) – z 1363 r. z dobrze zachowaną bryłą gotycką. Wewnątrz rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem z ok. 1370 r.

Kościół św. Szymona z Lipnicy (9) – zbudowany w 1648 r. w stylu późnobarokowym, w miejscu domu rodzinnego patrona świątyni. Warto zwrócić uwagę na relikwiarz w kształcie monstrancji neogotyckiej z relikwiami św. Szymona z Lipnicy.

Dwór Ledóchowskich w Lipnicy Murowanej (10) – zamieszkiwany w latach 80. XIX w. przez siostry Ledóchowskie: bł. Marię Teresę i Urszulę – późniejszą świętą.

Drewniany kościół w Pogwizdowie (11) – z końca XV w. jest jedną z najstarszych świątyń w Małopolsce. W latach 1896–1913 został przebudowany – zburzono wówczas wieżę i przedłużono nawę. Barokowe ołtarze pochodzą z XVII w.

Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa23 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie