category-icon

Velo Czorsztyn - oficjalny przebieg

27 km
143 m
Czorsztyn
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-07-23
Czorsztyn
category-icon
27 km
143 m
154 m
Średni
5.8/6
Rowerowa wyprawa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, powszechnie znana jako Velo Czorsztyn jest zaliczana do grupy najbardziej malowniczych tras na terenie Polski.Trasa ta oferuje nie tylko wspaniałe widoki na jezioro i Pieniny, ale także szereg atrakcji historycznych i przyrodniczych.

Długość Velo Czorsztyn – prom czy objazd?Trasa Velo Czorsztyn znajduje się w województwie małopolskim, w rejonie Pienin, blisko granicy z Słowacją. Prowadzi wokół Jeziora Czorsztyńskiego, które powstało w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec, tworząc spektakularny widok na wody jeziora otoczone okolicznymi wzgórzami i górami. Całkowita długość trasy Velo Czorsztyn wynosi 32 km, uwzględniając przeprawę promową, która jest zalecana, aczkolwiek niekonieczna do przejechania pętli wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Na osoby chcące skorzystać z przeprawy promowej czekają statki na przystani promowej Czorsztyn-Niedzica. Prom jest nie tylko praktyczny, ale również gwarantuje niesamowite wrażenia, co dodatkowo uatrakcyjnia rowerową wycieczkę. Dla tych, którzy z promu niekoniecznie chcą korzystać, inną opcją jest odbicie na wschód i zatoczenie nieco większego koła, z uwzględnieniem przejazdu przez Sromowce Wyżne.

Velo Czorsztyn – wypożyczalnia roweruJeśli nie masz własnego roweru, nie możesz tego traktować jako wymówkę. W Czorsztynie istnieje wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć rower na cały dzień. Działające przy Velo Czorsztyn wypożyczalnie działają w kilku miejscach, najczęściej można je znaleźć w Czorsztynie i Niedzicy, w pobliżu przeprawy promowej. Koszt wypożyczenia roweru może się różnić w zależności od modelu i miejsca, ale zazwyczaj mieści się w granicach od 40 do 100 złotych za dzień. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wypożyczenia przyczepki dla dzieci, roweru dziecięcego czy też roweru elektrycznego – ta opcja jest już jednak nieco droższa. Przy niektórych wypożyczalniach dla osób korzystających z ich usług działają bezpłatne parkingi. Warto skorzystać z tej opcji, ponieważ z racji popularności Velo Czorsztyn parkingi w atrakcyjnych miejscach dość szybko się zapełniają.

Velo Czorsztyn i atrakcje na trasiePodczas jazdy trasą Velo Czorsztyn, rowerzyści mają okazję odkryć wiele atrakcji zarówno na trasie, jak i w okolicach. Warto tu wymienić kilka z nich:
- Zamek w Niedzicy: ten imponujący zamek położony na wzgórzu nad jeziorem datowany jest na XIII w. Panorama jeziora i Pienin widoczna z zamku zapiera dech w piersiach!
- Jezioro Czorsztyńskie: to główne serce tej wyprawy. Jezioro otoczone górami i lasami zachęca do odpoczynku na brzegu i podziwiania piękna natury.
- Ruiny zamku w Czorsztynie: kolejna historyczna perła, tym razem w bardziej nadgryzionej zębem czasu formie – ruiny zamku w Czorsztynie datowane są na XIV w.
- Przystań promowa Czorsztyn-Niedzica: tutaj czeka na nas przygoda przeprawy promem, która dodaje uroku całej wyprawie.
- Punkt widokowy na zaporę wodną: pozwala zobaczyć monumentalną budowlę i zrozumieć, jak powstało Jezioro Czorsztyńskie.
- Zabytkowy kościół w Dębnie: gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Datowany na XV w.


Trasa rowerowa Velo Czorsztyn to doskonałe połączenie aktywnego wypoczynku, piękna przyrody i fascynującej historii. Dla miłośników rowerowych przygód, ta trasa stanowi prawdziwą gratkę. Niezależnie od wieku czy poziomu umiejętności, każdy może docenić urok tej wspaniałej wyprawy wśród malowniczej przyrody Pienin. Co prawda jej położenie w górach może w niektórych miejscach sugerować większe podjazdy, z pewnością jednak wysiłek włożony w ich pokonanie zostanie zrekompensowany przepięknymi widokami.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.